Obr z mlhy – Jerome Loubry

Autor: Jerome Loubry
Nakladatelství: Metafora
Rok vydání: 2021
Počet stran: 256

„Bylo nebylo v jedné zapadlé vsi stvoření,
jemuž se říkalo Obr z mlhy.
Přicházel vždy v noci,
když měsíc zastřely mraky
a domy olizovala vlhká mlha,
unášel děti, které pak už
nikdy nikdo nespatřil.“

Listopad 1998: První tělo našel běžec na okraji městského parku. Dítě leželo na zemi – bledé, uškrcené, s fialovými stopami po sevření silnými prsty na krku. Vyšetřováním je pověřen detektiv Stan Mitchell, který ale navzdory bohatým zkušenostem a přirozené houževnatosti nenachází dostatek vodítek. Vrah přezdívaný Obr beze stopy mizí v mlhavých ulicích skomírajícího města. A Mitchellova posedlost jeho dopadením roste.
Březen 2013: Opuštěné předměstí s chátrajícími domy. Z nízkého šedivého nebe padají provazy deště a propůjčují Detroitu ještě bezútěšnější nádech. Z noci se vynořují postavy v kuklách a se samopaly a rozrážejí dveře jednoho z rozpadajících se obydlí. Policejní razie.
Dlouho hledaný podezřelý sedí na židli uprostřed místnosti bez světel. Neklade odpor. Naopak – skoro jako by přítomnost policistů přivítal. Z jeho úst vychází jen dvě slova: „Pomozte mi.“
Kdo je tajemný Obr, jehož mohutný stín na město dopadal více než patnáct let a budil ze sna děti i jejich rodiče? A co vyděsilo pronásledovaného zločince natolik, aby se bez odporu vydal policii?
Když se v Detroitu po letech znovu začnou ztrácet děti, musí se policejní veterán Stan Mitchell spojit s mladou inspektorkou Sarah Berkhampovou, aby se mezi starými i současnými případy pokusili najít souvislost. Oba je ale tíží minulost, a než se postaví děsivému Obrovi, budou muset čelit vlastním démonům.

Knihu Obr z mlhy uvidíte na knižních pultech od konce srpna. Já měla možnost si tento příběh přečíst předčasně a říct vám, zda si datum vydání ohlídat či nikoliv. Takže můj názor je, že každý, kdo má rád překvapivé a čtivé thrillery, kdy spolu s rozuzlením se změní všechno, v co jste celé čtení věřili, tak si zakroužkujte datum vydání ve svém kalendáři.

Obr z mlhy je příběhem, který má dvě hlavní postavy.
Tou první je Sarah, která má své démony v minulosti – a to konkrétně v dětství, protože nebylo bůh ví jak růžové. Další problém skýtá i její současný stav, takže když ji kapitán policie svěří případ zmizelých dětí, není z toho bůhvíjak nadšená. Dá se i říct, že něco v ní ji brzdí a ona nechává své trápení lehce vyplouvat na povrch.
Další hlavní postavou je Stan. Kolega Sarah, policajt, který má také své temné stránky, a to je holdování alkoholu. Jak už to u policistů bývá (v knihách samozřejmě), jsme zvyklí na to, že většinou když je nějaký problém u policejních zaměstnanců, je to alkohol. Ale Stanův problém zakořenil jinde – v jeho rodině, ale ne jako u Sarah, v dětství, ale v dospělejším věku.

A i přesto, že se vám může zdát, že jejich problémy jsou každý jiného charakteru, mají hodně společného, což objevíte postupně se čtením příběhu Obr z mlhy.
Četli jste autorovu první knihu – Útočiště? Pokud ne, tak to napravte, ale pokud ano, tak víte, co můžete očekávat. Autor totiž vede své čtenáře po jisté cestě, s krátkými návštěvami v minulosti odhaluje celý děj a nakonec si každý bude jistý, co se dělo a proč děti musely mizet a umírat.
Ale pokud jste Útočiště četli, tak také víte, že ne všechno je tak jasné, jak se na první pohled vypadá.

„Vzpomeň si. Sedm.
Dante Alighieri, tvůj oblíbený básník v pubertě.
Sedmý kruh Božské komedie, kruh násilníků.
Páchají násilí sami na sobě.
Páchají násilí na svých bližních.“

Ač jsou podle mého názoru policisté, kteří jsou závislí na alkoholu nebo něčem podobném, či nějak psychicky na dně, dávno v knihách klišé, tak v knize Obr z mlhy mi to nevadilo. Nebylo to do očí bijící, protože to sedělo v kontextu, navíc, kdo by v jejich situaci nebyl nějak na hraně, asi by měl srdce z kamene.
Oba hrdiny si v mžiku oblíbíte, navíc dítě autorovu umu vytvořit charaktery, které dokáží čtenáře překvapit, budete fakt rádi, že někdo takový v knize je.

Celý příběh Obr z mlhy, není zrovna pro rodiče dětí, kteří trpí úzkostmi nebo se až přehnaně bojí o své děti, či téma mizení a smrti dětí nemají rádi – nedávají to. Já si v tom samozřejmě také nelibuji, ale vím, že se dokážu od všeho oprostit a nechat účinkovat příběh a poté jdu obejmout syna, a děkuji všemu a všem, že je v pořádku. Ale mám kolem sebe i takové maminy, o kterých vím, že by jim čtení přivodilo noční můry či děsy, takže pokud jste slabší povahy, raději se příběhu vyhněte.

Teď už něco ke knize Obr z mlhy. Jedná se o thriller, který byl opravdu čtivý, byl velmi překvapující a opět se u mě dostavil můj slavný wow efekt, což je paráda. Po Útočišti jsem tušila, že autor mi nedá lehký příběh, který bych hned odhalila a vůbec jsem se nemýlila, bylo to doslova šokující, jsem si říkala, že tohle snad není možné, jak dobře to napsal a vymyslel.
Další plus tohoto vyprávění je i popis Detroitu, kdy byl ekonomicky na dně. Pár popisků, pár charakteristik toho, jak to fungovalo a měla jsem před očima město duchů, jenž dokonale pasovalo do příběhu a mi se doslova před očima odvíjel můj vlastní film.

Kniha byla fakt lahůdka. Obr z mlhy má čtivý a napínavý děj, který vám nedá spát. Nebo dá, ale budete tak napnuti, jak to celé dopadne, že budete vstávat hodně brzy jen proto, abyste tohle mohli dočíst. Za mě je příběh ještě o kousek lepší než Útočiště, takže jej velmi ráda a vřele doporučuji.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Metafora, kde si knihu Obr z mlhy můžete objednat.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *