Ohnivé květy – Susan Meissner

Autor: Susan Meissner
Nakladatelství: Ocelot
Rok vydání: 2020
Počet stran: 334

„Vše krásné v sobě skrývá příběh, který touží být vyprávěn. Avšak ne každý příběh je krásný.“

Nádherně zdobená šála, předávaná z generace na generaci, pojí dvě newyorské katastrofy a také dvě ženy, které se musí vypořádat se ztrátou milované osoby.
Září 1911. Zdravotní sestra Clara se na Ellisově ostrově stará o přistěhovalce. Jeden z nich ji zaujme nejen svým osobním příběhem, který zrcadlí její vlastní ztrátu, ale také nádherně zdobeným šálem s aksamitníky. Právě tento šál postaví Claru před těžké dilema, kterému musí čelit.
Září 2011. Stejný šál s aksamitníky zachrání život Taryn, která přežila kolaps Světového obchodního centra. Při tragédii však zahynul její manžel. Po deseti letech od tragédie se v novinách objeví dlouho ztracená fotografie, která Taryn přivolá nejen vzpomínky na tento hrůzostrašný den, ale také jí do života vnese to, co již považovala za dávno ztracené.
Obě ženy byly svědkem smrti milovaného muže a bojují se smutkem, na cestě zpátky do života je provází právě šál, který kromě naděje přináší i víru v silnou moc lásky.
V poetickém příběhu o lásce autorka staví hrdinky a čtenáře před dilema pravdy a lži, které lze jen těžko jednoznačně rozhodnout.

Susan Meissner se narodila v San Diegu v Kalifornii, kde také vystudovala vysokou školu Point Loma College. Poté se provdala za manžela Boba, který je nyní pastorem a vojenským kaplanem v Air Force Reserves.
Susan je známá především jako autorka historické fikce.
Její knihy byly přeloženy do více než patnácti jazyků. Věnuje se duchovnímu úřadu v kostele Rancho Bernardo a je členkou neziskové organizace, která má za cíl probouzet u sirotků v nouzi zájem o čtení a psaní.
Mezi její koníčky patřří vedení workshopů o psaní, trávení času s rodinou, hudba, čtení knih a cestování.
Ohnivé květy se umístily mezi deset nejlepších knih psaných ženami.

Když jsem byla oslovena z Megaknihy.cz s nabídkou recenzního výtisku Ohnivých květů, zároveň u toho byly přidány dvě dětské knihy a já si měla vybrat. Zahrála jsem si na krkavčí matku a rozhodla se, že můj syn má knih dost a tudíž je potřeba, abych si Ohnivé květy přečetla.
Nelituju tohoto rozhodnutí, protože román z pera Susan Meissner je naprosto skvělý, bavil mě a dokázala jsem se do hlavních postav vcítit téměř na sto procent.

Jak už je napsáno v oficiální anotaci, děj se odehrává ve dvou rovinách.
Jednou z nich je rok 1911, kdy hlavní hrdinka tohoto příběhu, Clara, zažila obrovský požár v budově, kde pracovala a na vlastní oči viděla smrt.
Druhou rovinou je rok 2011, kde je pro změnu hlavní hrdinkou Taryn, která na vlastní oči viděla pád dvojčat a jen tak tak, že si zachránila svůj život.
Obě ženy pojí jedno – ač to samozřejmě netuší – šál s aksamitníky. Tento šál se ocitne nejdříve u Clary, poté podnikne spolu se svou majitelkou spoustu cest, aby se dostala k Taryn, které změní život.

„Myslím, že je možné vzpomínat bez bolesti na někoho, koho jste miloval a ztratil, a přitom to vnímat jako velké požehnání, že jste toho člověka vůbec poznal, ačkoli jen na krátkou dobu.“

Spousta čtenářů, troufám si tvrdit, že čtenářek, má rádo prolínání více časových rovin v příběhu.
Ovšem autor to musí umět napsat. Aby přeskakování bylo plynulé, abychom se ve čtení neztráceli a dokázali si na konci vytvořit celistvý příběh, jak to bylo od začátku až do konce. Ohnivé květy jsou přesně takové, jaké mají být. Čtou se jednoduše, děj je jasně daný, a spolu s hlavními hrdinkami podnikáte spoustu zajímavých, ale také „nudných“ cest, které ovšem k obyčejnému – reálnému životu patří.

Líbí se mi pocit, který ve mě kniha vyvolala a to ten, že se tohle všechno klidně mohlo stát. S čistým svědomím můžu věřit tomu, že někde nějaká Clary žila, že někde žije Taryn, samozřejmě pod jinými jmény a já si o nich a jejích životech přečetla.

„Člověk, který učiní váš život úplným, není ten, kdo s vámi prožil všechny roky vaší existence, ale ten, díky komu vám stálo za to žít, bez ohledu na to, kolik času vám bylo dáno po jeho boku strávit.“

Ohnivé květy je poutavý, poetický román, který si oblíbí čtenářky, jež mají rády romanticky laděné příběhy.
Je zde spousta tragických událostí, které vás nenechají chladnými, ale také několik bodů, které vám dají naději, že všechno se jednou v dobré obrátí.

Velké plus vidím také ve stylu autorčina psaní. Dokázala dát razanci tam, kde bylo potřeba, aby zvýšila čtenářův tep, a ač se jednalo o banalitu, najednou to až taková banalita nebyla.
Autorka má cit pro to, aby obyčejné vyprávění trochu povýšila, aby do reálných situací zasadila svou fantazii tak, že vše působilo přesvědčivě a opravdově.
Nemůžu říct, že by mi hlavní hrdinky imponovaly, obzvlášť Clara mi lezla místy fakt na nervy, ale nebylo to způsobem, který bych nezvládla. Bylo to dané samozřejmě i rokem, ve kterém žila, ale také tím, jak byla vychovávána a hýčkána. V jednu chvíli musela sebrat odvahu a postavit se své realitě čelem a v ten okamžik mi na nervy lézt přestala. Konečně se dívala na svět tak, jak se má, a i když se nestala ani potom mou oblíbenkyní, aspoň mi ušetřila nervy. 🙂

„Nevzdávej se lásky jenom proto, že máš strach, že tě rozdrtí. Láska je v tomto křehkém světě jedinou neměnnou skutečností.“

Tento příběh, Ohnivé květy, kde hlavní roli hraje šál s aksamitníky, ztráta blízkých osob, hledání sebe sama a udržování tajemství, je opravdu úžasným vyprávěním, které se musí líbit každé romantické duši.
Hledání té opravdové lásky dá vždycky zabrat, někdy se to ani nepovede, ale v tomto příběhu se dozvíte, že nikdy se nesmíte vzdát.

Kniha je kouzelná nejen co se děje týče, ale také myšlenkami, které se na stránkách ukrývají. Nejednu jsem vám tady napsala, ale je jich v knize mnohem více a abyste pochopili všechno, co se autorka snaží předat dál, je potřeba vzít do ruky Ohnivé květy, začíst se a užívat si New York za života Clary a Taryn.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji portálu Megaknihy.cz, kde si knihu Ohnivé květy můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *