Oko za oko – Laura Griffinová

Autor: Laura Griffinová
Nakladatelství: Metafora
Rok vydání: 2019
Počet stran: 360

„Brynn spěchala ke schodům soudní budovy, aby nestihla říct nebo udělat něco hloupého, jako třeba bombardovat ho otázkami. Kdy odjíždíš? Kdy tě znovu uvidím? Jak tohle sakra zvládneme? Protože někdy mezi tím, kdy se vedle něj probudila, a tím, jak ho právě teď políbila, se rozhodla, že to zvládnout chce. A pokud on bude mít pochybnosti, bude ho muset přesvědčit.     
Když Brynn procházela kontrolou, vypustila ty myšlenky z hlavy, aby se na to, co ji dnes čeká, mohla soustředit. Conlon už byl v soudní síni. Když procházela kolem ochozu, otevřely se dveře soudcovy kanceláře a vyšla Lindenova koncipientka.“

Obhájkyně Brynn Holloranová se mezi policajty, zločinci a advokáty cítí jako ryba ve vodě. Dobře vypadající mladá právnička dokáže svým břitkým humorem a kousavými poznámkami v soudní síni vzbuzovat respekt. Svou práci miluje a všichni vědí, že není radno brát ji na lehkou váhu, avšak její osobní život je kapitola sama pro sebe. Bývalý přítel Adam se chystá oženit a Brynn raději tráví veškerý svůj volný čas studováním soudních spisů.
Když se ale z vězení podaří uprchnout zákeřnému sériovému vrahovi, kterého kdysi sama pomohla dostat za mříže, jedno je jisté: Brynn se rázem ocitla ve smrtelném nebezpečí. Krvavý hon za pomstou právě začíná…
Brynnin zaměstnavatel je na ostří nože s dallaskou policií, a tak se musí s požadavkem na ochranu svých obhájců obrátit na soukromou firmu. Tvrdohlavá právnička se ale nedokáže smířit s představou, že ji bude na každém kroku sledovat houf bodyguardů. Načasování nemohlo být horší. Brynn řeší nejdůležitější případ své kariéry a odmítá dělat ústupky i za cenu ohrožení vlastního bezpečí.
Agent Erik Morgan také není příliš nadšený z přiděleného úkolu. Brynn mu nedává spát, přitahuje ho, takže ji nedokáže spustit z očí, a narušuje tím jeho koncentraci. Oba si ale záhy uvědomí, že smrtelné ohrožení je víc než reálné a že nelítostný nepřítel dokáže proklouznout nečekaně blízko. 

Tahle detektivka se fakt povedla. Oko za oko je kniha, která je opravdu napínavá a nenechá vás vydechnout. Moc hezký příběh, kde si najde většina čtenářů to své.
Vražda, milostné vzplanutí, právnické prostředí. A to vše představují skvělé postavy, které se navzájem doplňují a dokážou skrývat tajemství, jak před svými kolegy, tak před čtenářem.

Hlavní postavou této detektivky je právnička Brynn Holloranová, která žije prací. Původně jako státní žalobkyně, dnes v soukromé firmě na opačné straně, tedy jako obhájce svých klientů. V pracovním životě má našlápnuto k zářivé budoucnosti, zrovna má na starosti jeden velký případ, který sledují všechny média ve městě. Věří, že je její klient nevinný a hodlá to za každou cenu dokázat.
Větev, která ji je hozena pod nohy, ovšem nakonec nepřijde od protistrany, ale od uprchlého sériového vraha, kterého pomohla dostat do vězení na doživotí.
Její šéf ji najme soukromou ochranku, protože policii nevěří a tak se dostáváme k další části celého příběhu Oko za oko.

Její milostný i soukromý život stojí za nic, vlastně žádný nemá a mít za zády stále svalnaté tělo, které by se dalo považovat za smrtící zbraň, by každou ženu vyvedlo trochu z míry a nastartovalo její fantazii. Brynn není imunní a tak kromě její kariéry, která stoupá nahoru, tak i její tělo se probouzí z dlouhého zimního spánku. Bohužel to pro ni není dobrá zpráva, protože si stojí za tím, že práce je na prvním místě. Ale nemusíme být detektivové, aby jsme se dovtípili, že mozek nikdy nevyhraje.

Wolfe Security je jedna z nejlepších soukromých bezpečnostních firem, zakládá si na precizní práci a nejlepších mužích, kteří mají ty nejlepší výcviky. Většinou jde o mariňáky, bývalé federály nebo členy tajných služeb. Jejich těla jsou samé svaly a vyzařuje z nich strach. K tomu přidejte zbraň a jak jsem psala výše, máte před sebou smrtící zbraň.

Erik Morgan je bývalý voják, který sloužil v Afganistánu, potom, co se něco stalo, odešel ze státních služeb a začal pracovat pro Wolfe Security. Byl jeden z nejlepších a to hlavně proto, že ho tato práce nejen bavila, ale byla pro něj na prvním místě, takže se věnoval stále svému zdokonalování, aby mu v jeho práci neušel žádný detail a jehla v kupce sena pro něj byla hračka.
Když se dozvěděl, že budou dělat ochranku právníkům nebyl z toho nadšen, ale po pár minutách v jedné místnosti s Brynn začal tušit, že tohle nebude jen práce. Nakonec se z malé hrozby stala honba za sériovým vrahem a on hodlal udělat vše, aby Brynn ochránil.

„Naježila se, když zaslechla ten pohrdavý tón v jeho hlase. „Klienty získáváme díky našim dosavadním výsledkům. Máme velmi dobrá hodnocení. Reggie vybudoval svou pověst na lidech jako Danny Sheffield a to je důvod, proč máme tolik doporučení.“
Vstal a přešel k barovému pultu, kde stála. Bez podpatků byla mnohem menší než on, díky čemuž se cítila ve značné nevýhodě. Založila si paže na prsou.       
Obešel ji a otevřel si ledničku. „Tak proč tě takhle vystavuje?“       
Rozesmála se. „Můj bože, posloucháš se vůbec?“       
„Co?“ Popadl lahev vody a opřel se o pult, zatímco otáčel uzávěrem.          
„A nemyslíš, že tvůj šéf využívá tebe?“ Přistoupila blíž. „Nemyslíš, že Liam Wolfe využívá vás i s těmi vašimi bojovými uniformami a svaly a hrozivě vyhlížejícími zbraněmi?“        Zaklonil hlavu a zasmál se.       
„Co je sakra tak k smíchu?“       
„Naše svaly? Jako že si je na sebe připíchneme, když jdeme do práce?“       
„Víš moc dobře, co jsem tím myslela,“ odsekla. „Objevíte se jako nějaká jednotka SEAL a lidi to znepokojuje. Takhle váš šéf využívá zase váš vzhled.“       
Vypadal zamyšleně, jako kdyby o její poznámce uvažoval.“

V knize Oko za oko se potkáte se spoustou postav, jedna je lepší než druhá. Velmi důležitý je i kolega Brynn Ross, který ji pomáhá se soudním procesem a taky byl ve skupině právníků, které dostali vraha do vězení, takže dostává ochranku stejně jako Brynn.
Neméně důležitou postavou je také vyšetřovatelka Lindsey, která na prosbu svého bývalého šéfa zajede na místo činu první vraždy a nakonec zůstane až do konce. Část příběhu je i z její pohledu, takže se s ní setkáváme celkem často. Je chytrá a zachovává ledový klid, tím pádem dokáže koukat na případ ze všech možných stran a to i z té, kde z toho nevychází dobře policie či FBI.

Příběh Oko za oko se čte sám. Obracíte stránku za stránkou a najedou už nemáte kam obrátit, protože jste na konci. A popravdě mi to bylo líto. Všechny postavy mi přirostli k srdci, i celý příběh. Bylo to vzrušující a napínavé. Pořád se něco dělo, žádné hluché místa. Žádná naivní či rozmazlená princeznička, či namyšlený a bohatý egoista. Vše je srozumitelné, nikde se neztrácíte a tak můžete veškerou energii věnovat příběhu a rozmotávání všech uzlíčků, které při četní potkáváte.
Konec mě hodně překvapil, ať jsem fantazírovala jak jsem fantazírovala, tohle by mě nenapadlo, takže jsem ráda, že se dostavil „wow efekt“. 

Oko za oko hodnotím hodně kladně. Je to jednoduchá detektivka s milostnou zápletkou, která opravdu zaujme a nadchne pro tento žánr. Je to ideální kniha na nalákaní nových čtenářů k detektivkám. Takže pokud nejste pro tento žánr, ale máte raději romány, tak tuhle knihu zkuste.
Dám ruku do ohně za to, že vás nezklame. I když má necelých 400 stran uteče to jako voda, takže to kvůli tomu nezavrhujte. Věřím, že budete nadšeni jako já a že na ni budete ve své knihovně pyšní.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Metafora, kde si knihu Oko za oko můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *