Oprávněná vražda – Jude Deveraux

Autor: Jude Deveraux
Nakladatelství: Baronet
Rok vydání: 2020
Počet stran: 344

„Druhý den bylo úterý, tedy pracovní den, ale nikoho ani nenapadlo opustit dům. Od chvíle, co viděli Janetino otrávené, probodnuté a postřelené tělo, uběhlo deset dnů. Katina šéfová byla ve vězení a muž, s nímž se spřátelili, byl teď mrtvý. Hromady krabic se záznamy o dávném únosu zaplňovaly celou jednu zeď v jídelně. Sara měla oči zarudlé od probrečené noci, zatímco Jack a Kate byli tak utahaní, že stěží udrželi otevřená víčka.“

Obyvatelé malého městečka Lachlanu na Floridě zažili otřes, když byly minulý rok pod kořeny spadlého stromu nalezeny ostatky dvou těl. Ačkoliv Sara Medlarová, její neteř Kate a Jack Wyatt postrádají jakékoliv vyšetřovatelské zkušenosti, ocitnou se uprostřed této záhady a snaží se odhalit desítky let staré tajemství. Poté co se jim podaří jen o vlásek uniknout vrahovi, přísahají, že už se do něčeho tak nebezpečného nenechají nikdy znovu zatáhnout – dokud není zavražděna Janet Beesonová.
Když je objeveno Janetino tělo, všichni jsou v šoku z tak násilné vraždy. Milá stará dáma byla zavražděna, probodnuta a k tomu otrávena, ale nikdo si nedovede představit, kdo by mohl chtít ublížit jedné z nejlaskavějších a nejvstřícnějších obyvatelek městečka. Sara, Kate a Jack jsou odhodláni nechat případ na profesionálech. Brzy je však začnou naštěvovat lidé, kteří jim touží vypovědět svůj příběh a očistit svá jména před triem, jež vyřešilo vraždu Morrisových. Dokonce i šerif doufá, že pomohou rozlousknout záhadu zločinu, který nemá žádné očividné vysvětlení ani motiv. A jakmile začnou obyvatelé městečka mluvit, začíná být jasné, že v klidném Lachlanu je pohřbeno mnohem víc tajemství, než si kdo dokázal představit…

Konečně jsem se dostala k pokračování Dokonalé vraždy. Druhý díl, Oprávněná vražda, mě uspokojila více a to díky tomu, že už je vrah mnohem lépe skryt, jak jsem minule doufala. Autorka vyslyšela mou modlitbu a o napětí a maskování není nouze.

Neobyčejná a vtipná trojice se vrací v plném nasazení. Díky vyřešené vraždě z minula Kate stoupla ve městě lidem více do povědomí. Navíc dře, aby ukázala, že jako realitní agentka je dobrá a zaslouží si místo v tomto městě.
Lachlan je opět v plné síle ukázat část svých tajemství, které zde skrývají někteří obyvatelé. Jak už víme, nikdo zde není takový jak na první pohled vypadá. Když dojde k další vraždě, město je zase na nohách a očekává, že trio z minula na to přijde. Kate, Sara i Jack si ale odpřisáhnou, že po minulé zkušenosti se do toho nebudou plést. I přesto, že šerif zavolá Saře, aby nafotila místo činu před příjezdem detektivů a ona odhalí pár nejasností, někteří obyvatelé města jim přijdou říct své příběhy a zjistí, že je někdo sleduje, rozhodnou se nestrkat do toho nos. Vyhraje pud sebezáchovy nebo zvědavost?

Také se dočkáme škádlení mezi Kate a Jackem. Jde vidět, že on ví, co chce a Kate stále přijímá jeho řeči jako vtipy a sarkasmus. Je to příjemné zpestření mezi tím, jak se snažíte odhalit vraha. Myslím, že jak dopadne tahle část příběhu je otázka pro další díl. Což je od autorky velmi chytré. Vražda je sice vyřešena, ale stále zůstává otevřený konec do dalšího příběhu.

„Dnes ráno byli všichni zamlklí. Uvažovali o tom, co se stalo od chvíle, kdy byla Janet Beesonová zavražděna. Zatímco Kate a Jack šli do práce, Sara se chystala dokončit psaní zprávy. Sejdou se na oběd, přečtou si, co Sara napsala, a pak pošlou šeritu Flynnovi e-mail. A tím to celé skončí. Na tom se shodli jednohlasně.
Když Kate vyšla z domu, který ukazovala, Jack se opíral o její auto. Otevřel jí dveře, aby mohla nasednout na místo spolujezdce, což učinila. „Prosím, řekni mi, že se nestalo nic špatného.“

Ani v knize Oprávněná vražda nepřijdeme o propracovanost děje. Musím přiznat, že někdy jsem opravdu zůstala s otevřenou pusou, jak autorka dokáže pracovat s vaší myslí. Vždy, když už čekáte, že bude odhaleno dost na to, aby jste zjistili kdo je vrah dříve než na poslední stránce, přijde další uzlík na šňůře a vy se dostáváte do další úrovně zamotaného kruhu.

Jediné, co bych vytkla je spousta postav. Díky tomu, že vaše mysl je plně zaměstnaná odhalováním celého tajemství a ještě užívání si špičkování Kate a Jacka, dostáváte nálož v podobě dalších a dalších jmen, které jsou sice pro příběh důležité, ale jejich rozestupy jsou krátké a tak se mi stalo, že jsem musela párkrát knihu Oprávněná vražda odložit a uspořádat si myšlenky.

Mé doporučení je stejné. I Oprávněná vražda je vhodné čtení pro všechny, co by rádi vyzkoušeli i lehkou detektivku s nádechem milostného škádlení. Místo krve a spousty vražd vás čeká zamotané klubko plné tajemství, které budete postupně rozmotávat.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Baronet, kde si knihu Oprávněná vražda můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *