Outsider – Stephen King

Autor: Stephen King
Nakladatelství: Beta
Rok vydání: 2019
Počet stran: 430

„Jedinečné přátele potkáš jen jednou v životě.“

Odporný zločin.
Jednoznačné důkazy.
Šokující zvrat ve vyšetřování.
Když je v městském parku zavražděn jedenáctiletý chlapec, spolehliví očití svědci bez váhání označí za viníka oblíbeného trenéra Terryho Maitlanda. Důkazy DNA a otisky prstů potvrzují, že zločin byl spáchán tímto rodinou milovaným mužem.
Detektiv Ralph Anderson, jehož syna Maitland také kdysi trénoval, otřesen brutálním způsobem zabití, dává příkaz veřejně zatknout podezřelého. Ale Maitland má alibi. A další pátrání potvrzuje, že ten den byl skutečně jinde.
Anderson a okresní prokurátor sledují stopy, vyšetřování se přesouvá z Ohia do Texasu a začínají se objevovat děsivé odpovědi.
Stephen King opět předvádí své mistrovství a graduje příběh do téměř nesnesitelného napětí.
Terry Maitland vypadá jako fajn chlapík a člověk přece nemůže být na dvou místech najednou. Nebo snad může?

Stephen King je jedním z nejproduktivnějších a čtenářsky nejúspěšnějších autorů současnosti. Napsal více než padesát knih, které se okamžitě staly celosvětovými bestsellery. Mnohé z nich byly úspěšně zfilmovány (To, Pod Kupolí, Osvícení, Řbitov zviřátek).
Jeho nedávné dílo zahrnuje titul Růženky, které napsal spolu se svým synem Owenem Kingem.
Stephen King žije s manželkou Tabithou ve státe Maine.

Kniha Outsider je mé čtvrté setkání s autorem a jeho tvorbou. Musím uznat, že jsem nadšená jako malé dítě u vánočního stromečku. Stephen King zde spojil dva žánry do jednoho a příběh, který je z části kriminální a z té druhé hororový, je doslova odzbrojující. Jakmile se ke čtení dostanete, nebude se vám chtít ani spát, dokud nedočtete.

Ralph Anderson je detektivem v malém městečku Flint City. Po výsleších, které se týkají svědků ohledně brutální vraždy malého chlapce, se rozhodne veřejně zatknout trenéra T. Takže veřejné zatčení, které proběhne na stadionu, kde je přes tisíc pět set lidí, nemůže zůstat bez odezvy.
I když si Ralph Anderson myslí, že vyhrál a na všechny vyzrál, brzy jej vyvedou z omylu Howie, Alec a posléze i Holly, kterážto se objeví zhruba za půlkou příběhu.
Ralph začíná chápat, že došlo k nehoráznému omylu a ač se zdá, že už se nic nedá napravit, musí to aspoň zkusit. Jenže vůbec netuší, proti komu a hlavně čemu stojí, takže mu půjde o život. Je kariéra přednější než jeho syn a manželka? Nebo naopak bude myslet na svou rodinu v prvé řadě? A co rodina trenéra T.? A jejich reputace?

V tomto příběhu se nedá úplně jednoznačně ukázat na někoho, kdo by měl být hlavním hrdinou. I když se může zdát, že je jím detektiv Ralph Anderson, bez Aleca a poté i Holly by nebyl tam, kde díky nim je.
Ale sympatický mi byl. Jen co je pravda. Byl to přesně ten typ chlapíka, který dokáže uznat svou chybu a přemýšlet nad následky a takové vyšetřovatele já mám ráda. A ještě Holly. O té chci taky nějakou větu napsat.
Tato žena je spolumajitelkou firmy Právo nálezce, která je k případu zavražděného chlapce ve Flint City povolána až posléze, když začne Ralphovi docházet, že není všechno jen černé a bílé. Holly, která už má za sebou i pár horších případů, než jen hledání neplatičů alimentů a domácích mazlíčků, se ujme své role.
Autor ji popsal jako dívku, která pomalu ani neumí do dvaceti napočítat, ale přitom vše co dělala, říkala, jak přemýšlela – bylo perfektní. Jakmile vstoupila na scénu, dodala celému ději jiskru a také trochu laskavého humoru.

„Jakmile vyloučíte nemožné, to, co vám zůstane, jakkoli je to nepravděpodobné, musí být pravda.“

Outsider je hororový příběh s velmi dobrou, kriminální zápletkou. Bylo v knize pár situací, kdy se mi zježily všechny chlupy na těle, a které mi nedělaly úplně dobře, a to je paráda. I když na druhou stranu… asi to taková paráda nebude, když opět kontroluju místo pod postelí, jestli tam něco není (naposledy jsem tuto činnost dělala někdy kolem šesti let? cca). Ale třeba koupelnový závěs jsem už (pro jistotu) sundala. 🙂

Druhé obrovské plus příběhu je samotná kriminální zápletka. Díky autorovu umu, o tom asi polemizovat nemusíme, je každá stránka napínavá, doslova strhující. Když jsem četla, neměla jsem chuť přestat, toužila jsem znát pravdu a vědět, jak všechno dopadne. Líbilo se mi, že ze začátku děj plynul pomaleji, nejdříve výslechy, pak prokázání viny, pak zase prokázání alibi, které bylo nevyvratitelné, a i tak mě nic nenudilo, všechno bylo perfektně vymyšlené do posledního detailu. Prostě jsem doslova cítila, jak si autor s mou myslí zahrává, nejdříve mě vozil na řetízkáči a za půlkou mě začal točit na centrifuze a to vám povím, fakt to byla jízda.

Neubráním se tomu, abych si srovnávala v hlavě, jak se mi která kniha od Stephena Kinga líbila. A v tuto chvíli musím říct, že Outsider vede na plné čáře. I přesto, že mám za sebou Řbitov zviřátek, který docela dost lidí považuje za top, pro mne je tím topem tato kniha. Za chvíli se pustím do dalších autorových děl, takže uvidíme, jak to bude po jejich přečtení, ale zatím…. 🙂

Velké doporučení, opravdu, a pokud jste od Kinga ještě nic nečetli, zkuste začít Outsiderem. Já myslím, že vás dostane do kolen. 😉

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Beta, kde si knihu Outsider můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *