P. S. z Paříže – Marc Levy

Autor: Marc Levy
Nakladatelství: Mladá Fronta
Rok vydání: 2018
Počet stran: 280

„Seděla na lavičce s očima upřenýma na displej telefonu, který jí před půlhodinou zazvonil. Hovor nepřijala.Karikaturista se zvedl ze židle a přisedl si k ní.
„Důležité je umět se rozhodnout,“ prohlásil.
„Jak rozhodnout?“
„Rozhodnout se tak, abyste mohla žít v přítomnosti, a ne se ptát, jak bude vypadat budoucnost.“
„Aha, chápu… ty vaše teorie! Já vím, že mi chcete pomoct, a je to od vás moc milé, ale teď se mi to zrovna nehodí. Potřebuju si něco promyslet.“
„Kdybych vám řekl, že za hodinu se vám zastaví srdce – a berte to, co říkám, naprosto vážně – co byste udělala?“

Na filmových plátnech hraje Mia zamilovanou femme fatale. Ve skutečnosti je to herečka unavená slávou a neustálými zálety svého manžela. A tak utíká do Paříže, aby se tu ukryla před světem za slunečními brýlemi, novým účesem a servírováním v restauraci své nejlepší kamarádky. Paul je americký spisovatel, který se v Paříži zoufale snaží zopakovat úspěch svého prvního románu. Když mu jeho nejlepší kamarád tajně sjedná schůzku s Miou, začíná se v sérii vtipných, groteskních, romantických i  dojemných scén rozvíjet příběh jejich komplikovaného přátelství. Oba se novému vztahu brání, ale možná si k nim ve spleti uliček pařížského Montmartru najde cestu láska.

Marc Levy se narodil ve Francii v roce 1961. Pracoval pro Červený kříž, založil grafické studio a později úspěšnou architektonickou kancelář.
V sedmatřiceti letech napsal příběh pro muže, v něhož měl vyrůst jeho syn. Sestra ho přesvědčila, aby rukopis nabídl nakladateli, a ten román okamžitě vydal. Steven Spielberg pak podle příběhu v roce 2005 natočil úspěšný film s Reese Witherspoonovou a Marcem Ruffalem A co když je to pravda?
Od té doby Marc Levy napsal 19 románů, které byly přeloženy do 49 jazyků a prodalo se jich po celém světě přes 40 milionů výtisků. To z něho činí nejčtenějšího francouzského spisovatele současnosti. O autorovi a jeho díle se můžete dozvědět víc na jeho stránce www.marclevy.info.

Máte náladu na hezký, klidný a zamilovaný příběh, který Vás uvede …, ani nevím jak to popsat jedním slovem. Když jsem příběh četla měla jsem pocit jako bych byla v klidné bublině, kde je vše v pořádku, a to myslím jen v dobrém slova smyslu. Natolik vás vtáhne do děje, že okolní svět přestane fungovat, a to je určitě hodně velké plus u knihy. Přesně tohle s vámi udělá P.S. z Paříže.

Hlavní postavou je anglická herečka. Život herců známe z jiných knih i filmů, takže víme, jak je jejich život hektický a dramatický. A život Melissy Barlowové, vlastním jménem Mii Grinbergové, není jiný. Začátek je opravdu úplně podle klasického scénáře. Vycházející hvězda, manžel už ošlehaný herec, nevěra, útěk. A tady začíná příběh, který stojí opravdu za to.
Mia utíká do Paříže a potkává amerického spisovatele Paula. Trochu podivín, ale je ji s ním dobře. Předstírá, že je někdo jiný a zatím ji vše vychází. Ale jak víme, lež má krátké nohy. Jak dlouhé nohy má lež od Mii a nakolik ji to zkomplikuje její nový život, se dozvíte v příběhu.

Paul Barton je americký spisovatel, který po napsání první knihy, utekl do Paříže, protože neunesl tu slávu a humbuk kolem. Nakonec zde žije už 7 let a napsal dalších 5 knih. Jeho knihy mají největší úspěch v Asii, na evropském trhu a v Americe nejdou moc na odbyt. Svým nejlepším přátelům tvrdí, že je šťastný a zamilovaný. Ale už když vysloví, že se s tou ženou vídá dvakrát do roka po týdnu, protože je to jeho korejská překladatelka, tak vám je jasné, že má někdo asi problém.
Po seznámení s Miou nabere jeho život trochu jiný spád a směr. Na cestě do Tokia, kam je pozván na knižní veletrh zažívá jednu katastrofu za druhou, ale jeho nová nejlepší kamarádka alias asistentka ho drží nad vodou.

„Víte, pane Paul, vy jste dobrej týpek. Já vaše knihy nikdy nečetl, páč na čtení moc nejsem, ale lidi ze čtvrti na ně pěli samou chválu. Až se vrátíte z tý Tramtárie, vezmu vás na večeři někam, kam choděj dělňasové z noční šichty. V průvodci tu knajpu nenajdete, ale hospodskej tam vaří jako pánbu, to vám povídám.“

Jak už jsem psala v úvodu, děj je klidný, pomalu se rozvíjející. Najdete v něm lásku, trochu dramatu, vtipnost. Díky tomu, jak Marc Levy píše, tak i přesto, že jde vše pomalu, má příběh obrovskou sílu vás pohltit. Jsem ráda, že jsem se ke knize P.S. z Paříže dostala a měla možnost si ji přečíst.

Kniha je napsaná větším písmem, což udává pro mě styl jednoduššího a rychlejšího čtení, kapitoly jsou pouze očíslované, přesto přesně víte kdo je na řadě, zda Paul nebo Mia. Střídají se i po odstavcích, přesto je čtení plynulé a přehledné.

Knihu doporučuji všem, kteří mají rádi klidnou a pohodovou četbu. Tuhle knihu si přesně představuji, že držíte v ruce, když sedíte ve svém oblíbeném křesle pod lampou nebo naproti krbu, pijete oblíbený čaj a užíváte si volnou chvilku.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Mladá Fronta, kde si knihu P. S. z Paříže můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *