Panda Fanda – Monika Nikodemová

Autor: Monika Nikodemová
Ilustrace: Veronika Balcarová
Nakladatelství: Bambook
Rok vydání: 2020
Počet stran: 93

„Malému Fandovi se znenadání spustily slzy jako hrachy. Tak ho dojala srdečnost starého Manu. I hrdinové mohou být citliví a upřímní. Vůbec jim to neubírá na odvaze. Právě naopak. Jsou pak ještě silnější, když dokážou otevřít své srdce.“

Velké pandí dobrodružství právě začíná! V bambusovém lese žije se svou rodinou malý pandí rošťák Fanda. Je to moc chytrý a veselý kluk, má rád nové věci a miluje dobrodružství. Ve škole bojových umění se pod vedením zkušeného Mistra učí základům kung-fu a patří k nejlepším žákům. Jednoho dne se Fanda rozhodne opustit svoji rodinu a vydá se na dalekou cestu. S kamarádem robotem Adamem se proletí vesmírem, přistanou na Venuši a dokonce se zúčastní i Lesních olympijských her. Vydejte se s pandou Fandou do světa fantazie!

Panda Fanda je milým příběhem o pandovi, který nevydržel ani chvilku posedět a pořád potřeboval objevovat svět okolo sebe.
Autorka Monika Nikodémová, společně s ilustrátorkou Veronikou Balcarovou, vymyslely dobrodružný, napínavý příběh, pro všechny kluky a holky, pro zvídavé děti, trochu poučný, trochu zábavný, ale stoprocentně poutavý.

Panda Fanda se narodí pandí mámě, která krom něj má i dvě dcery. Ty jsou klidné pandí miminka, kdežto Fanda pořád musí něco dělat. Toulá se, neposedí, stále musí objevovat všechna zakoutí v bambusovém lese. Dojde to až okamžiku, kdy mu je bambusový les malý, kung-fu se už naučil – aspoň tedy začátky, a tak se vydá do světa.
Cestou narazí na staršího pandího samce jménem Manu a ten mu dá nejen důležité rady, ale také dárek, který Fandovo dobrodružství a cestování ještě povýší.
Potká robota, který si říká Adam a společně s ním zažije neskutečné chvíle, od stavu bez tíže, až po velkou lesní olympiádu.

Příběh Panda Fanda byl skvělým čtením, a to soudím nejen podle sebe, ale také podle mého syna, který vydržel poslouchat dlouhé minuty – což není u nás doma pravidlem. 🙂
Velkou výhodou, ba přímo obrovskou, jsou rozhodně ilustrace, kterých je v knize opravdu dost a zaujmou na první pohled. Syn si listoval i sám, když jsme zrovna nečetli, tudíž je jasné, že Fanda u nás bodoval. 🙂

„První tréninkový den byl náročný. Fanda se místo běhu spíše potácel ze strany na stranu, po každém třetím skoku upadl a místo rovnovážných cvičení padal přímo na čumáček.
Večer samým vyčerpáním ani nedolezl do svého pelíšku. Celou noc sebou házel ze strany na stranu. Zdálo se mu, jak chvilku skáče, potom běží, pak cvičí nějaké podivné cviky, které mu protáhly celé tělo.“

Příběh se neodehrává jen mezi pandí komunitou, jak by se na první pohled mohlo zdát, ale díky setkání Fandy a robota Adama se dostanete do vesmíru, kde se autorka nezapomene o pár důležitých a všeobecně známých informacích zmínit, takže se děti také nenuceně něčemu přiučí.
Velkou váhu zde má i přátelství, důvěra a víra. Téměř jsem až cítila, například ve chvílích olympijských her, jak je důležité mít kamarády a někoho, kdo ve vás věří, a věřím, že i větší děti z toho budou mít takový požitek, jako já.

Panda Fanda je kniha, kterou bych doporučila dětem cca od šesti, sedmi let. Můžete se do předčítání pustit i s mladšími ratolestmi (já jsem toho důkazem), ale aby děti pobraly všechno to důležité, co autorka do vyprávění dala, měly by být o něco starší.
Ovšem příběh jako takový je vlastně pro všechny. Ať už úplně pro malinké děti, tak pro ty větší. Je zábavný, je poučný a je zajímavý.

Písmo je sice trochu nahuštěné, ale díky ilustracím, které jsou někdy přes celou stránku, jindy přes půlku a díky velmi krátkých kapitolám, čtení ubíhá doslova samo.
Pokud tedy hledáte pro své děti něco na čtení – škola se blíží, bude potřeba psát čtenářský deník, rozhodně doporučuji se podívat po knize Panda Fanda. 🙂

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Bambook, kde si knihu Panda Fanda můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *