Paprsek slunce – Barbara Cartland

Autor: Barbara Cartland
Nakladatelství: Baronet
Rok vydání: 2020
Počet stran: 151

„Nejprve se na něj podívala nevěřícným pohledem. Pak se zdálo, jako by se jí v očích odrazil poslední zlatý paprsek zapadajícího slunce a rozzářily se stejně jasně jako večernice, která se právě zjevila na obloze.“

Vikomt Frome se zamiloval a chce si svou lásku, Claribel Stamfordovou, okamžitě vzít za ženu. Jediný problém ovšem je, že musí získat svolení svého strýce, vévody z Alverstode. Vévoda, zkušený člověk znalý dívčích úkladů, nakonec navrhne, aby Claribel navštívili v domě jejího otce, sira Jarvise.
V jejich nádherném paláci se oba mají jako v bavlnce, vévoda se přesto nemůže zbavit pocitu, že něco není v pořádku. Skutečnost však předčí jeho očekávání.
Jednoho večera se setká s tajemnou mladou dívkou, která o sobě tvrdí, že je neteří sira Jarvise. Když mu vypoví svůj příběh, vévoda se rozhodne jí pomoci. To ovšem netuší, že sir Jarvis je pevně rozhodnutý zachovat své tajemství skryté za každou cenu, i za cenu nejvyšší. 
Podaří se vévodovi odhalit, jaké hrůzné tajemství sir Jarvis skrývá? Podaří se jemu i Gioně vyváznout se zdravou kůží? A dokáže vévoda někdy v dívce uvidět něco víc než jen ubohé stvoření, které zoufale potřebuje jeho pomoc?

K autorčiným knihám utíkám ve chvílích, kdy si potřebuju odpočinout od všech thrillerů a hororů, které naplňují většinu mého čtecího času, nebo ve chvíli (jako třeba v tomto případě), kdy se mi nechce číst. Objeví se blok, neotevřu knihu i den – dva – což je u mě naprosto něco nepředstavitelného. 🙂
Paprsek slunce zažehnal mou čtecí krizi, jsem opět v sedle, mám chuť číst, psát vám o všem, co jsem objevila a zjistila a právě prožívám své „obrození“. 🙂

V příběhu se ocitnete po roce 1800, kdy byl již zrušen trh s otroky, ale jak poté na stránkách zjistíte, stejně se objeví pokoutní lidé, kteří se tak úplně neřídí podle pravidel. Přibližovat vám děj v několika větách nebudu, myslím si, že anotace je více než dostačující na knihu, která má jen 150 stránek.
Ale rozhodně se zastavím u hrdinů, kteří vás budou příběhem provázet. Opět se totiž díky autorce ocitnete ve vybrané společnosti, plné gentlemanů a mladých dam, kteří mají vytříbené chování, jejich dvoření se a opatrné našlapování po špičkách kolem sebe je dokonalou atmosférou, jež umí jen tato autorka zprostředkovat – no, dobře, společně s Rachael Andersonovou. 🙂

Paprsek slunce není ale jen o lichotkách a číhání na pravého nápadníka. Je zde také docela „slušná“ dávka napětí, které bych vůbec neočekávala a dokonce dojde i na smrt! Pokud se pustíte do čtení, rozhodně budete mile překvapeny, milé dámy, co všechno si pro nás Barbara Cartland připravila.

„Kdyby člověk pokaždé dostal hned na první pokus to, po čem touží, život by byl nesmírně nudný.“

Všechny čtenářky, které tuto autorku vyhledávají, ví, že její knihy nejsou nikterak obsáhlé. Zpravidla se odehrává děj během pár dní, vše dobře dopadne a všichni odcházejí ruku v ruce do západu slunce. 🙂
Nejinak je tomu i zde, ale vůbec nic to nemění na tom, že tato literatura má své místo mezi čtenáři a i já, žena, která se rozhodně nepovažuje za romanTyčku, si tohle čtení užívá.

Je pravdou, že je děj předvídatelný, ale musím se přiznat, že některé zvraty jsem tak úplně neočekávala. Takže se přeci jen nějaké to malé, pidi překvapení dostavilo a za to má ode mě Barbara velké plus.

Myslím si, že tyto historické romance mají své vlastní čtenáře, a někdo, kdo je čistě na romantické příběhy, je asi nebude přímo vyhledávat.
Ale pokud můžu, ráda doporučím, i těm, kteří tohle přímo nečtou. Je to doslova a do písmene odpočinková četba, se spoustou okázalých gest, milých slov a velké dávky romantiky. Dámy uvedené do společnosti, dvořící se gentlemani… západy slunce, divocí koně… ach jo… 🙂

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Baronet, kde si knihu Paprsek slunce můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *