Pařížská švadlena – Natasha Lesterová

Autor: Natasha Lesterová
Nakladatelství: Metafora
Rok vydání: 2019
Počet stran: 464

„Jsme hvězdy, co nocí září jako zlatý prach,
Nestůjte u mého hrobu a neroňte slzy.
Nejsem tam. Já nezemřela, to zjistíte brzy.“

Kolik toho musí obětovat mladá francouzská švadlena na cestě za naplněním svých snů? Román o mladé ženě a její snaze získat uznání a dobýt svět dosud vyhrazený jen mužům – módní průmysl New Yorku v polovině 20. století.
1940. Pařížská švadlena Estella Bissettová je ve svých dvaadvaceti letech nucena uprchnout z Francie před postupující německou armádou. Dostane se až do New Yorku a na Manhattanu se ocitne jen s pár franky, šicím strojem, vlastním originálním modelem zlatých hedvábných šatů a snem založit vlastní módní ateliér. 
2015. Australská kurátorka Fabienne Bissettová přijíždí na výroční galapřehlídku v Metropolitním muzeu, která je pojata jako pocta celoživotnímu dílu její milované babičky – jedné z nejvýznamnějších módních návrhářek konfekce té doby. Jak se ale Fabienne dozvídá víc o babiččině minulosti, odhaluje příběh tragédie, zlomeného srdce, tajemství a bolestných obětí ve jménu úspěchu.
Román Pařížská švadlena překračuje generace, společenské rozdíly i divoký kvas mezinárodního dění. Je to okouzlující příběh, který nebudete chtít odložit – o výjimečném vztahu mezi babičkou a vnučkou a jejich snaze zhojit zlomená srdce z minulosti.

Román Pařížská švadlena je dech beroucí, srdceryvný, dojemný, neskutečně čtivý.
Je to kniha, která se mi vryla do srdce a budu si ji dlouho pamatovat. Stala se mou srdcovou záležitostí, jednou z nejlepších knih tohoto roku ve svém žánru.

Pařížská švadlena se odehrává ve dvou dějových liniích. Tou první je období od roku 1940, kterým bude čtenáře provázet Estella a tím druhým je rok 2015 a hlavní vypravěčkou se stává Fabienne.
Myslím si, že anotace je více než podrobná, takže vám rovnou napíšu, jak na mne hrdinky působily.
Estella. To je žena snů. Sympatická od prvního okamžiku, smělá, odvážná, ale přesto i opatrná. Důsledná, ale přitom jemná.
Její životní příběh nenechá žádnou čtenářku chladnou, od toho, jak utíkala z okupované Francie až po chvíli, kdy se snažila v New Yorku prosadit ve světě módy.

A teď Fabienne. Vnučka Estelly a její geny rozhodně nezapře. Musela se popasovat se svým, ne příliš šťastným dětstvím, kdy se upnula právě na Estellu, která jí ovšem pomohla k něčemu mnohem většímu, než by dokázali její rodiče.
Ale přesto, že má tak úžasnou mentorku jakou je její babička, stejně se neuchrání před nástrahami běžného života a musí se popasovat nejen se smrtí, ale také s trápením s láskou a odkrýváním nepříjemné minulosti, která pro mnohé účastníky bude velmi bolestivá.

„Buď statečná. Miluj hluboce a vášnivě. Buď tou ženou, kterou jsem vždy věděla, že se staneš.“

Autorce se naprosto skvostně povedly dvě věci, které chci vyzdvihnout. Samozřejmě je toho mnohem více, co se povedlo, jinak bych knihu Pařížská švadlena nepovažovala za vynikající čtení, ale právě tyto dvě jsou ty, které z tohoto románu dělají něco víc než je obyčejný příběh.
Tou první autorčinou trefou do černého byly popisy oblečení, šatů, které tvoří gro celého vyprávění. Ač nepoznám hedvábí od sametu (nadsázka), tak jsem se v těchto popisech vyžívala, dokázala jsem si pomalu představit každičký detail, který autorka zmiňovala, ať už co se týkalo skladů, prýmků nebo knoflíků.
A tou druhou trefou je samotné postavení příběhu na pozadí druhé světové války. Ovlivňování situace obyčejných lidí, co se týče módy, zábavy a zvyklostí, jak se lidem v Americe žilo na rozdíl od lidí v okupované Francii, ale přesto, že bylo mnoho věcí nedostatečných, francouzský život smetánky se téměř neměnil.
Jak se kopírovaly různé šaty světově proslulých návrhářů, dostaneme se trochu i k M19 a mnohem více.

Pařížskou švadlenu vám doporučuji všema deseti. Tedy i dvaceti, protože počítám i prsty na rukou od syna. Tohle čtení bude bavit všechny ženy, které milují střídání časových linií, které mají rády příběhy na pozadí druhé světové války, které se dokážou vcítit do emocí v knize (budete potřebovat kapesníčky), pro ty čtenářky, které holdují romantickým příběhům, jenž nemají zrovna lehký, jednoduchý a zamilovaný průběh s happyendem, ale přesto dodávají naději a víru v lepší zítřky. Je to román o odvaze, touze něčeho dosáhnout, o tom, jak důležité je mít ve svém životě nejen lásku druhého pohlaví, ale také přátel, kterým můžete důvěřovat na sto procent.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Metafora, kde si knihu Pařížská švadlena můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *