Pařížský architekt – Charles Belfoure

Autor: Charles Belfoure
Nakladatelství: Beta
Rok vydání: 2019
Počet stran: 376

„Otočil hlavu, aby pohlédl na mrtvou dvojici. Náhle se zhroutil na kolena vedle staré paní. Bez přemýšlení se natáhl a přejel jí rukou po jemných bílých vlasech. Dokonce i ve stáří byla stále neobyčejně krásná. Vytáhl ji kapesník z úst a začal ji hladit po tváři. Pokračoval tak dlouhou chvíli, než mu Manet položil ruku na rameno, ale nezdálo se, že si toho vůbec všiml.“

Paříž, 1942. Nadaný architekt Lucien Bernard přijímá práci, která mu buď vynese hodně peněz, nebo ho zničí. Pokud ale bude dost chytrý, může se mu podnik podařit. Jediné, co musí udělat, je navrhnout důmyslné skrýše pro bohatého židovského muže ukrývajícího se v Paříži. Prostor musí být naprosto neviditelný, takový, který nevypátrá žádný fanatický nacistický čmuchal. Pro architekta jsou zásadním motivem peníze. Přelstít nenáviděné nacisty okupující jeho milovanou Paříž je zase velká výzva, které nelze odolat. Projekt tedy vytvoří. Jedna skrýš však fatálně selže.

Pařížský architekt mi zapadl za další recenzáky a já ho neviděla. No nekecám, za komínek jiných knih se zatoulal tento příběh, který byl „náhodně“ objeven, přečten a uchvátil mé čtenářské já. Tento román se odehrává za druhé světové války, kdy Francie byla okupována Němci a autor vymyslel příběh, který vás rozhodně bude bavit.

Hlavní hrdina Lucien Bernard je architekt a v těžké době je rozhodnutý vzít jakoukoliv zakázku. Jednoho dne se dostane k muži, jenž mu dá zvláštní nabídku, ale za hromadu peněz. Lucien už se vidí, jak na černém trhu nakoupí všechny suroviny, které jsou nedostatkovým zbožím.
Ač se mu zadaný úkol příliš nezamlouvá kvůli jeho postoji vůči Židům a celé nastalé situaci, kývne na to, protože mu z toho kápne nejen jedna zakázka.
Jeho úkolem je vymyslet v bytech důmyslné skrýše pro Židy, kteří utíkají před Němci. Díky jeho talentu jsou místa opravdu zvláštní, pro Němce neviditelná a pro Židy zachraňující. Jenže jednoho dne se jedna skrýš provalí a následky začínají být katastrofální, pro všechny… Jak to dopadne? Bude Lucien brán jako kolaborant? Nebo jej Němci budou nahánět za ukrývání židovského obyvatelstva? To se všechno dozvíte v knize Pařížský architekt.

Nejdříve chci něco říct k hlavnímu hrdinovi. Nemyslete si, že vás Lucien uhrane na první pohled. Některé jeho postoje a názory byly fakt velmi nepříjemné a místy mě opravdu štval. Byl mi nesympatický prakticky po celý příběh. Ale to vůbec nevadilo. Aspoň se kniha Pařížský architekt nějakým způsobem odlišuje od jiných, kde hlavní hrdiny zbožňuju.

V tomto románu nechybí ani napětí, což autor skvěle popsal. Ve chvíli, kdy se Židé ukryli do Lucienových úkrytů a nad hlavami, nebo pár centimetrů od nich se ozýval dupot vojenských, německých bot, byly trefně vykreslené situace a okamžiky, které dodávaly knize šmrc.

Kapitoly jsou poměrně krátké, a ač většina z nich je vyprávěna z pohledu Luciena, seznámíte se i s jinými hrdiny, kterým byl věnován prostor a to samozřejmě účelově. Celý příběh je celek, jenž se bude líbit nejen ženskému publiku, ale troufám si tvrdit, že i mužským čtenářům, protože zde žádná „falešná romantika z koncentráku“ není, vše působí reálně a díky práci Luciena také technicky, tudíž věřím, že na své si přijdou absolutně všichni.

Dovolím si tvrdit, že román Pařížský architekt opravdu doporučuji. Díky svému neotřelému tématu, díky tomu, jak se hlavní hrdina vypořádává nejen sám se sebou, ale s přátelstvím s Němci a se svým osobním životem, získává tato kniha na atraktivnosti a věřím, že se bude líbit všem, kteří vyhledávají knihy z období druhé světové války.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Beta, kde si knihu Pařížský architekt můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *