Paroháč – Jan Cimický

Autor: Jan Cimický
Nakladatelství: Baronet
Rok vydání: 2020
Počet stran: 248

„Všechno se vyvíjí, voda teče, nemůže to být stejné jako na začátku. Ale uvnitř se nic nemění.“

Psychiatr Vaněček ordinuje jako každý den, pacient za pacientem, úzkosti, deprese, stres. I trenér z fitka, sportovní typ atraktivního muže, přichází s problémem, chce se poradit o podivném chování své poslední milenky. A v doktoru Vaněčkovi se začne vršit podezření, že by tou milenkou mohla být jeho žena. A všechno tomu stále víc nasvědčuje. Prožívá tak otřesné dilema rozhodování, co by měl udělat a místo, aby se podezření zbavoval, přibývá řada dalších možných důkazů, které ho v podezření utvrzují. Ani odborník si v takové situaci neví rady. Je snazší radit jiným, než sám sobě.
Všechno se ještě víc zkomplikuje, když se před dveřmi prázdného bytu, který patří jeho ženě, najde mrtvý trenér z fitka. Dokáže odborník na lidskou duši ustát tu nahromaděnou skrumáž náhod, do nichž se zaplétá stále víc?

Věřím, že autora Jana Cimického bude znát většina z vás. Aspoň tak, jako já. Jenže věděli jste, že i píše? Pro mne to byla naprosto nová informace, a s radostí, hlavně velkou chutí, se pustila do jeho thrilleru/detektivky Paroháč, která vyšla tento rok. Netušila jsem, co čekat. Jsem velmi příjemně překvapená!

Hlavním hrdinou příběhu Paroháč je Mudr. Vaněček, postarší pán, psycholog. Jeho postava se mi líbila od samého začátku. Takový srandovní, starší týpek, který má už svoje jisté, jede si na své vlně a nenechá se vykolejit.
Jeho manželka je o třicet let mladší, ale jejich domácí stereotyp vypadá jako naprostá idylka, takže co by se někam honil a snažil se být jiný, „mladší“, aktivnější.
Jednoho dne k němu dojde Blažek, seladon z fitka, který si o sobě myslí, že mu každá ženská skočí do postele a ještě mu poděkuje, že tam skočit mohla. Ten má problém, myslí si, že psycholog mu pomůže. Jenže při Blažkovém vyprávění získává Vaněček pocit, že tu dotyčnou, kterou on nahání zná a zná ji více než dobře.
A pak… Blažek je nalezen mrtvý před bytem jeho ženy, která ho neprodala a jen udržovala, bez nájemníků. Je to nějak náhod najednou, co myslíte?
Jak to všechno bylo doopravdy, to se dozvíte až dočtete tuto knihu. 🙂

Jak už jsem psala v prvním odstavci, vůbec jsem neměla tušení, co mne čeká. S radostí můžu říct, že Paroháč mě bavil. Hlavně teda Vaněček, některé jeho rozhovory sám se sebou byly perfektně napsané a bavila jsem se.
Jeho myšlenkové pochody byly na bázi psychologických řečí a logického uvažování mužů, takže tohle se autorovi také povedlo.
V druhé půli příběhu se objeví kriminalisté Sulková a Kučera, kteří vyšetřují vraždu a slíbím vám, že ani s nima se nudit nebudete. Padli mi do noty, byly to příjemné charaktery.

„Tělo nerozlišuje, co je skutečnost a co pouhá představa! Oživováním nepříjemných vzpomínek, představ ohrožujících situací anebo vizualizací přítomné či budoucí podobné a nepříjemné situace, si sami vyvoláváme stres!“

První dvě, tři kapitoly, jsem si musela zvyknout na autorův styl psaní. Bylo to pro mne trochu těžkopádné, ale po nějaké době už jsem nic nevnímala a nechala se unášet příběhem.
Paroháč není detektivkou nebo thrillerem, u které byste si okusovali nehty napětím, ale rozhodně budete koukat, jak všechno autor zaonačil a jak všechno dopadlo.

Líbilo se mi, jak autor popisoval prostředí a vztahy mezi všemi postavami, všechno působilo naprosto normálně, přirozeně a nikde netlačil na pilu. Naopak, místy se snažil situaci, třeba i vážnou, odlehčit, což jsem ocenila, celý děj pak působil velmi příjemným, klidným dojmem. Třeba nalezení mrtvoly pošťačkou a pak samotný příjezd ambulance a policistů. Bylo to lehce vtipné, možná trochu sarkastické, ale vážně přirozené a nic nenasvědčovalo tomu, že je něco špatně.

Pokud rádi podporujete českou tvorbu, jestli si chcete přečíst něco od autora, který je znám i jiným způsobem, než jen svou spisovatelskou činností, rozhodně se po Paroháči poohlédněte. Pokud nebudete čekat nic famózního, naopak klidnou detektivku z českého prostředí, která vás bude bavit, Paroháč vás nezklame.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Baronet, kde si knihu Paroháč můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *