Pátá čtvrtina – Stephen King

Autor: Stephen King
Nakladatelství: Beta
Rok vydání: 2020
Počet stran: 440

„Já? V pořádku? Dostala jsem jedničku při zkoušení z biologie, dvojku za esej na francouzštinu a Ronnie Hansen mě pozval na ples. Jsem tak v pořádku, že jestli se mi dneska přihodí ještě jedna pozitivní věc, nejspíš vybouchnu jako Hindenburg.“

Noční můry Stephena Kinga vás spolehlivě připraví o klidný spánek
Pátá čtvrtina je sbírka hororových povídek, která v tomto vydání obsahuje i dvě nově přeložené kapitoly: Udrž hlavu a Majestátní Brooklyn. Ty v předešlých vydáních sbírky chyběly. Je druhou částí rozsáhlého povídkového souboru, který v USA vyšel na začátku 90. let pod názvem Nightmares & Dreamscapes. Reedice první části vyšla pod názvem Dolanův cadillac. Českým čtenářům se tak poprvé dostává do rukou kompletní dílo.
Jako dítě jsem věřil všemu, co mi řekli, všemu, co jsem četl, i všemu, co vyplodila má přebujelá fantazie. Stálo mě to víc než pár bezesných nocí, ale zároveň mi to naplnilo svět barvami a pocity, které bych rozhodně nevyměnil za doživotní poklidný spánek.
V každé z těchto povídek je něco, čemu jsem chvíli věřil, a vím, že některé z těch věcí jsou velmi děsivé, ale myslím, že je přežijeme, když půjdeme spolu.
Připraveni?

Pátá čtvrtina je povídkovým souborem autora Stephena Kinga, kde na vás čeká 13 povídek. Já mám povídkové knihy ráda jako výplňkové, protože je super přečíst si povídku ve chvíli, kdy máte tak akorát čas, ale nechce se vám uvrtat do nějakého klasického příběhu. Jak už to tak bývá ale u povídkových souborů bývá, některé povídky jsou dobré, jiné méně. A já se v dalších odstavcích této recenze teď trochu o nich rozepíšu.

Pátá čtvrtina je pomyslným druhým dílem sbírkového souboru ze série Noční můry a snové výjevy. Za první díl je považován Dolanův cadillac. Povídkové soubory jsou velmi příjemné, a hlavně, když na vás nějaká povídka působí nudně, můžete ji s klidným svědomím přeskočit a pustit se do čtení dalšího příběhu, který je vždy zákonitě lepší.
Mám pocit, že v tomto souboru jsou povídky horší i lepší, ale při tom, jak na mne působily jako celek, jsou opravdu velmi různorodé. Některé jsou hororové, jiné ovládá nadpřirozeno, a jiné mne spíš nutily k zamyšlení.

„Ten nápis křídou na černé tabuli se jí znovu a znovu promítal před očima. Šedesát mrtvých při nehodě metra, měla tam spíš stát. Ale… Noční můra v podzemí – šedesát ztracených duší. Z toho neměla dobrý pocit. Nepsali tam „mrtvých“, ale „ztracených duší“, takhle se kdysi psávalo o námořnících, kteří se utopili v moři.
Noční můra v podzemí.“

Když bych měla vyzdvihnout nějakou tu povídku, která mne nejvíc zaujala, tak to byla jednoznačně ta s názvem „Lituji, voláte správně„. V tu chvíli, ocitnout se v kůži hlavní hrdinky, byla bych z toho naprosto zděšená, psychicky úplně na dně. A hlavně se mi líbilo, jakým způsobem je vyprávění pojato a hlavně napsáno, bylo to velmi příjemné zpestření.
A kdybych měla napsat, jestli se objevila nějaká povídka v knize Pátá čtvrtina, která mne nebavila, tak bohužel, musím říct, že i takové se našly a jak už chápete z mého oznámení, nebyla jen jedna. Ovšem to je riziko povídkových sbírek. U těch, co mne nebavily, jsem docela i pochybovala, zda je napsal Stephen King. To je tak, když se rozmlsáte…. 🙂

Možná by někdo mohl říct, že povídky jsou ideálním startem pro začínající čtenáře Stephena Kinga. Já s tím tak úplně nesouhlasím a neříkám to. Je lepší začít příběhy, těmi dlouhými, ať poznáte jeho styl, a až poté se vrhnout na povídky, protože i mne, jako milovníka Kinga, pár povídek ve sbírce Pátá čtvrtina zklamalo, a pokud bych byla začínající čtenář, možná bych na něj zanevřela. Takže za mě pořád a stále Osvícení a nebo Carrie a nebo Prokletí Salemu a nebo…. 🙂

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Beta, kde si knihu Pátá čtvrtina můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *