Páteční cesta za Kočkoládou – Iva Gecková

Autor: Iva Gecková
Ilustrace: Markéta Vydrová
Nakladatelství: Bambook
Rok vydání: 2019
Počet stran: 80

„Signál na mobil tady taky není a o wifině se mu může leda tak zdát. Jednou se na ni babičky ptal, odpověděla mu, že fenka Fifina zemřela, když bylo to velké vedro, chudinku ji to kleplo přímo uprostřed dvorku. Pak už se radši ani neptal.“

V pátek se dá vždycky očekávat to nejlepší. Kdo by ale věřil, že z babiččiny půdy je to jenom krůček do nejhustějšího pralesa ze všech hustých pralesů. Stačí jen zavolat: „Kočkoláda!“
Když jednoho pátečního odpoledne Natálka s Tomem objeví mezi starým haraburdím malý vyřezávaný domeček, začne tím jejich neuvěřitelné pralesní putování za zázračnou medicínou. Kromě toho, že poznají novou kamarádku Lavandulu a tajemného Kočkoládu, zjistí také, že na některé věci je i zázračná medicína krátká.

Iva Gecková pochází z jihočeského Písku, kde vystudovala obchodní akademii. Po studiu dlouhou dobu pracovala ve státní správě a při třetí mateřské dovolené se konečně začala naplno věnovat svému koníčku – psaní. Pro Český rozhlas napsala několik pohádek, jejichž knižní vydání se chystá. Se svojí velkou rodinou žije v Lysé nad Labem.

Páteční cesta za Kočkoládou je druhou autorčinou knihou, která se u nás dostala na noční stolek a opět to byl velký úspěch. Dokonce si malý z toho čtení něco odnesl – naučil se, jak dělá indián. 🙂
V této pohádce se děti dostanou do hlubokého, kouzelného a zábavného pralesa, kde zažijí spolu s hlavními hrdiny, velké dobrodružství.

Natálka je starší sestra Toma a tráví volné chvíle u babičky s dědou. Jednoho dne prší a Tom smutně kouká z okna, znuděný a přemýšlí, co všechno by se dalo dělat, kdyby byl jinde, třeba v pralese a mohl vidět tygry a opice a šplhat po liánách.
Dědeček mu asi čte myšlenky, protože řekne oběma sourozencům, ať jdou do jejich pralesa, který s babičkou mají. Děti nechápou, ale vydají podle pokynů na půdu. Tam objeví spoustu věcí, Natálka skvělé boty a Tom úžasnou mašinku, ovšem to nejdůležitější je domeček pro panenky. Aspoň tak ze začátku vypadá, než na ně promluví úplně malá „panenka“ holčička Lavandula a pro obě děti tak začne úžasné, jedno odpolední dobrodružství, kdy se dostanou do opravdového pralesa, který se ukrývá za uvolněnou plaňkou plotu od domečku pro panenky…


Musím uznat, že tuto pohádku jsem hltala i já, a to téměř doslova. Měla jsem nutkání číst i po tom, co syn usnul, ale vždy jsem se naštěstí zarazila, protože mu to nemůžu přece udělat, a tak jsem čekala na další večer, až se ke knize vrátíme.
Líbilo se mi, že v příběhu nechybělo takové to správné dětské nadšení, kdy děti objeví něco nevídaného a neslýchaného. A nemůžou uvěřit vlastním očím. Bylo to až hmatatelné, jak koulí oči na všechno, co se kolem nich, v novém světě, který objevili, šustne.

„To už se s nimi točila čím dál tím rychleji celá půda. Pak půda najednou zmizela a oni se ocitli v jakémsi duhovém víru zářící mlhoviny, která se přes ně převalovala a čechrala jim oblečení a vlasy. Tom křičel a Natálka taky. Celé to trvalo jen pár sekund, ale připadalo jim to jako věčnost.“

Další, co bych ráda zmínila, tak jsou samozřejmě ilustrace. Přidala jsem i dvě ukázky z knihy Páteční cesta za Kočkoládou, abyste si dovedli představit, v jakém duchu je vnitřek knihy. Kresby jsou velmi povedené a vypovídající, někdy je u nich text, jindy textová bublina, ale vždy je to k tématu a to je fajn. U nás tedy vyhrál na celé čáře (překvapivě) indián. 🙂

Pokud přemýšlíte, čím zabavit své děti, když mají zrovna teď prázdniny, tak věřte, že ve chvíli, kdy začne pršet (ale ne jen tehdy), bude tato kniha ideální. Je jedno, kolik vašemu dítku je, jestli si čte už samo, nebo jen předčítáte, v obou případech je pohádka vyhovující. Věřím, že ani rodičové se nudit nebudou a užijí si skvělé dobrodružství. Jen pozor na to, co skrýváte na půdě, je velká pravděpodobnost, že tam vaše děti budou chtít ihned po přečtení jít. 🙂

Jsem ráda, že ani další kniha autorky mne nezklamala a už tady čeká na přečtení další příběh, podle mého zběžného pohledu si myslím, že to bude spíše klučičí záležitost, ale uvidíme. Nechám se překvapit.
Páteční cesta za Kočkoládou je jak pro holky, tak kluky, je to pro všechny děti (a jistojistě i rodiče), které láká zažít velké dobrodružství přímo v pralese, potkat indiána a třeba zkusit také někomu pomoct.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Bambook, kde si knihu Páteční cesta za Kočkoládou můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *