Patříš mi – Mark Tilbury

Autor: Mark Tilbury
Nakladatelství: Katto
Rok vydání: 2019
Počet stran: 367

„Měl ses naučit ovládat věci, které jdou, a nechat být ty, nad kterými nemáš moc.“

Danny, Kieran, Rob a Josh. Parta kluků, která má tajemství. Tajemství, které denodenně sužuje jejich životy. Ačkoliv šli každý svou cestou, zlo je spojuje a přivádí zpátky na místo, kde to všechno začalo. A co víc, vypadá to, že se historie po letech začíná opakovat. Nejdříve to byla Ellie. Teď je to Cassie. Dvě dívky, po kterých se slehla zem. Je na čase splatit účty a pohřbít kostlivce jednou pro vždy.
Strhující a zvrácený psychologický thriller s brilantně vykreslenou psychologií postav, který vás donutí přemýšlet o temných zákoutích lidské mysli.

Mark Tilbury žije v malé vesnici v krásném kraji hrabství Cumbria v severozápadní Anglii. Jeho knihy jsou zasazeny do Oxfordshiru, kde se narodil a také vyrůstal. Poté, co mark ovdověl, vychovával sám své dvě dcery a vydal se na dráhu spisovatele. Pokud zrovna nepracuje na svých knihách, věnuje se hře na kytaru, čtení nebo turistice.

Díky knize Patříš mi jsem poučena do příštích časů, že se fakt nebudu spoléhat na anotaci a prvních pár kapitol. Ono totiž došlo k mé úplné mystifikaci a já byla vedle jak ta jedle.
V anotaci jsem viděla velkou podobu s hororem TO od Stephena Kinga. V prvních pár kapitolách mi to tak pořád připadalo, ale potom… Se začaly dít neskutečné věci. Přestala jsem hledat shody a nechala se strhnout dějem a musím se přiznat, na konci jsem nechápala, že je to tak a ne jinak, než jsem si myslela. Výborné!

Důležitých postav v celém příběhu je pět. Čtyři kamarádi, Danny, Kieran, Rob a Josh. Když se jejich životy rozešly, bylo to za velmi nepříjemných okolností po ukončení střední školy. Pátou důležitou osobou osobou je Calum, Dannyho starší bratr, ale co má s tou výše zmíněnou čtveřicí společného, vám neprozradím.
Jen vám povím jedno, po devíti letech, kdy už každý kluk z původní party má svůj život, někdo o něco lepší než druhý, ale nikdo skvělý, tak je Danny nechá najít soukromým detektivem a pozve je zpátky do městečka, ze kterého všichni tak rádi odešli.
Protože to, co se stalo v minulosti, se znovu opakuje a oni to musí nejen zastavit, ale také napravit minulost, když se s tím nepoprali tak, jak měli.

Ze začátku mi někteří hrdinové přišli velmi zvláštní, téměř až trosky na pokraji existenční krize. Ale když jsem je postupně poznávala a pochopila, co je formovalo, věřila jsem, že pokud si tu minulost v sobě vyřeší, dokážou být normální.
Danny, kterého já osobně beru jako nejdůležitější článek celé knihy Patříš mi, mi přirostl k srdci. Co všechno si prožil, a jak se dokázal zmobilizovat, a na konci vymyslet fakt monstrózní plán, to bylo perfektní.

„Brejloun? To je fakt originální. Měl bych si to poznamenat, abych to náhodou nezapomněl, až budu chtít mluvit o něčem inteligentním.“
Calum na něj chvíli zíral. Dost dlouho na to, aby se Josh raději odvrátil. „Měl by sis dávat bacha na pusu, McBaine. Možná ti v ní v nejbližších dnech přistane moje pěst.“

Je škoda, že na začátku to až takovým stylem připomínalo TO od Stephena Kinga. Věřím, že si v tom autor vzal inspiraci, protože zde bylo mnoho shod.
Ale když jsem se od toho oprostila a vžila se do příběhu, Patříš mi byla skvělá četba. Napínavá, čtivá, autorovi se povedlo perfektně vykreslit psychologii postav a podat čtenáři velmi věrohodný pocit týraní, ubližování, ničení lidské duše. Vydírání mladých lidí, a co všechno to s nimi může udělat do budoucích životů.

Musím uznat, že po prvotních rozpacích jsem se čtení opravdu užila a kniha si zaslouží pozornost milovníků thrillerů a psychothrillerů. Autor se nebojí trochu přitlačit ve sprostých slovech, což ale odpovídá situacím a vlastně i věku aktérů těchto slovních přestřelek.
Je tam sice pár dějových „zvláštností“, které autor mohl vyřešit trochu jinak, protože to může na některé čtenáře působit jako přitažené za vlasy, ale na druhou stranu, autor to zase podal takovým způsobem, aby vás to bavilo a neměli jste s tím do dalších stránek problém, aby jste se nad tím až tak moc nepozastavovali.

Patříš mi je kniha, která nemá žádná hluchá místa, děj odsýpá a na konci může překvapit, možná i šokovat. Nečekala bych takové rozuzlení, a jsem za něj ráda, že to tak dopadlo, protože opět něco, co nebylo předvídatelné – aspoň tedy pro mne.
Od druhé poloviny jsem knihu doslova hltala a věřím, že se to stane i vám, pokud se do čtení pustíte. A proto vám knihu ráda doporučím. 🙂

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Katto, kde si knihu Patříš mi můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Jedna odpověď na “Patříš mi – Mark Tilbury”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *