Pes Moko a jeho oko – Mirka Ábelová

Autor: Mirka Ábelová
Ilustrace: Ivana Šáteková
Nakladatelství: Bambook
Rok vydání: 2021
Počet stran: 88

„Patří u nás k dobrým zvykům
dávat jména malým psíkům.
Proto tento sympaťák
dostal jméno Moko. Tak.

Hned však zažil krušné časy
(nechceme vás nijak strašit);
zkrátka má od zrození
jedno velké trápení:“

Psík Moko má jen jedno oko. Protože se mu všichni smějí, žije daleko od lidí a zvířat. Jednoho dne se rozhodne, že už ho samota nebaví. Sbalí si mapu, deku, kompas a psí kost a vydá se na dobrodružnou cestu za novým okem.
Zabloudí až do lunaparku, kde se seznámí s malým Vilíkem. Ten mu pomáhá hledat očičko a společně potkají různé „podivné“ bytosti. Ty je naučí, že z toho, co je jiné, než jsme my, nemusíme mít strach. A že jsou důležitější věci než to, jak vypadáme.
Pes Moko a jeho oko je líbezný pohádkový příběh ve verších pro děti a jejich rodiče od známé slovenské básnířky. Do češtiny jej přeložil Emil Hakl.

Pes Moko a jeho oko je knížka, která musí chytnout za srdce každého, kdo si ji přečte. Skvěle ji napsala slovenská básnířka Mirka Ábelová a bravurně přebásnil do češtiny Emil Hakl. V tomto příběhu je tolik moudrosti, kolik se do něj vešlo. První knížka plná básniček, kterou nedám z ruky a budu se k ní vracet.

V oficiální anotaci je napsáno všechno, co potřebuje před čtením této knížky vědět. O čem je, co v ní můžete očekávat. V dnešní době, když je někdo trochu jiný, je tlustý, je moc hubený, je pomalejší, nebo se špatně učí, dokonce může koktat – tak se vždy najde někdo, zvlášť mezi dětmi, kdo se mu takovým může smát. Děti totiž dokážou být ve své bezstarostnosti zlé. A právě tato kniha, Pes Moko a jeho oko, jim ukáže, že je jedno, jak kdo vypadá, ale důležité je, jaký je uvnitř. Že se musí soustředit na to, co by je s tím dotyčným mohlo potkat, co je spojuje a neřešit, že má čtyři prsty místo pěti.

„Bubny rázem duní kolem,
strašná hudba začne hrát.
„Utíkejme radši, Moko,
asi to tu nemám rád!“

Líbí se mi, že Pes Moko a jeho oko je psáno v jednoduchých, uchu lahodících verších, kterým budou děti rozumět. Ilustrace, kterých je několik v knížce, jsou ve stejném duchu, jednoduché, všeříkající.
Líbí se mi, že každá dvoustrana je nejdříve uvedena tím, co vás bude v příběhu očekávat a poté už přijde na řadu samotná básnička. A navíc stránky, každá je jinak barevná, respektive každá část knihy. Prostě je text vytištěn na barevném papíře a vypadá to skvěle.

Vždy se snažím napsat na konci každé recenze, komu je kniha určena a pro koho je vhodná. Ač je Pes Moko a jeho oko primárně pro děti, tak mám za to, že by si ji měli přečíst i dospělí. Autorka do příběhu dala srdce, velké emoce, které navíc ukážou, co je v životě důležité a na čem opravdu záleží.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Bambook, kde si knihu Pes Moko a jeho oko můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *