Plašmyška – Kateřina Kubalová

Autor: Kateřina Kubalová
Ilustrace: Zdeňka Študlarová
Nakladatelství: Bambook
Rok vydání: 2020
Počet stran: 56

„Ale no tak, to přece nevadí. Třeba sebere trochu odvahy a příště přijde s vámi,“ usmál se na ni děda myšák, který všechno sledoval.
Plašmyška poslouchal a přemýšlel. „Sebrat odvahu… to se lehce řekne. Ale kde se taková odvaha sbírá?“

Seznamte se s myšákem, který se bojí úplně všeho, na co si vzpomenete. Bojí se tak moc, že raději jen sedí doma. Všichni mu říkají Plašmyška a mají z něho legraci.
„Musíš najít odvahu!“ slyší ze všech stran. A tak se vydá na dobrodružnou výpravu, na které ho čekají zlomyslné krysy, ustrašení zajíci i zákeřné lasičky.
Podaří se mu nakonec strach překonat, najít nebojácnost a stát se hrdinou?
Příběh o velkém putování malého myšáka napsala rozhlasová redaktorka a moderátorka Kateřina Kubalová.

Před dvěma dny jsem vám zde dávala recenzi na knihu o kouzelných karamelkách od autorky Kateřiny Kubalové a autorčinou tvorbou pokračuji i teď. Plašmyška je totiž příběh z jejího pera a musím uznat, že doma jsme se s ním bavili pouze dva večery, mému synovi se líbila nejen Plašmyška, ale také obrázky, kterých je v knize dost.

Uznávám, že samotný příběh bavil i mne, nejen mého syna. Hlavním hrdinou je malý myšák, kterému všichni přezdívají Plašmyška, protože se bojí opravdu všeho. Třeba i toho jít ven, když prší, protože se bojí, že by mu byla na promočené nožičky. Jednoho dne se v něm něco vzedme a myšáček se rozhodne vyrazit do světa, aby si nasbíral trochu té odvahy.
A v tu chvíli začíná velké dobrodružství, pro všechny holky a kluky, protože po cestě Plašmyška potká spoustu zvířátek a děti uvidí, jak se správně taková odvaha sbírá, že neleží jen tak na cestě a člověk si ji nemůže dát do batohu na doma – nebo může? 🙂

„Příchod jara dokážou zvířátka vycítit opravdu dobře. Netrvalo dlouho a sníh byl ten tam. Sluníčko pěkně hřálo a Plašmyška si vykračoval loukou. Měl pořádný hlad, vždyť skoro všechny svoje zásoby nechal veverce. Příroda se po zimě probouzela pomalu a něco k snědku se pořád shánělo těžko. Myšák na to ale nedbal. Přemýšlel, kam se vypravit pro trochu odvahy.“

Řekla bych, že Plašmyška je pohádka pro děti cca od pěti let. Autorka do příběhu dala všechno, co má mít. Od hledání, putování po světě, nalezení nových kamarádů, přes velké dobrodružství, trochu nebezpečí a šťastné shledání. Nechybí samozřejmě ani ponaučení, kdy se děti dozví, kde vlastně tu odvahu můžou nasbírat a co pro to udělat.

Příběh není dělen na kapitoly jako takové, ale před každým důležitým okamžikem Plašmyšky se objeví ilustrace, která je na dvoustraně s nápisem, co myšáka čeká. Musím říct, že ilustrace byly při čtení pro mého syna důležité, pokaždé se těšil, až stránku otočím, co tam na něj vykoukne a i mi osobně se velmi obrázky líbily.

Pokud máte doma malé čtenáře, určitě se poohlédněte po této knize. Plašmyška je milé a pohodové vyprávění pro všechny děti, ať už je to kluk nebo holka, pro všechny děti, které by si přály prostřednictvím stránek užít velké dobrodružství a putování nejen s ponaučením, ale také s faktem, že i malé zvířátko dokáže velké věci. 🙂

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Bambook, kde si knihu Plašmyška můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *