Pohádka z hnízda – Irena Ričlová Lachoutová

Autor: Irena Ričlová Lachoutová
Ilustrace: Irena Ričlová Lachoutová
Nakladatelství: Bambook
Rok vydání: 2022
Počet stran: 72

„Jednou ráno mě probudil podivný zvuk. Takové tlumené klapání. Klap, klap. Opatrně jsem vystrčil hlavu z keře. Rozhlížel jsem se na všechny strany. Nejprve jsem nic zvláštního neviděl. Ani ten zvuk už nebylo slyšet.
Pak se to ozvalo znovu. Klap, klap. U ptačího krmítka poskočil květináč. Zatřepal jsem hlavičkou.“

Svou pohádku z hnízda vám chce vyprávět ptačí mládě kosa černého. Ačkoliv tento malý rošťák prožil zatím jen jedno jaro, nastřádal za tu chvilku mnoho dobrodružných příhod.
Vydejte se spolu s ním na zahradu u velikého domu a poznejte svět z ptačího pohledu. Přečtěte si o kouzelném dešti, skákajícím květináči nebo o křehkém přátelství mezi kosem a psem. A jak dopadlo první setkání s děsivou kočkou? Na to už vám odpoví kosí vyprávění.

Pohádka z hnízda je novinkou v nakladatelství Bambook, v edici čtení pro prvňáčky, kterou, jak pevně věřím, si oblíbili i rodiče, protože se tyto pohádky skvěle také předčítají před spaním.
To, co chci napsat hned teď, tak je má poklona autorce této pohádkové knížky, protože si celou pohádku i sama ilustrovala a tuto „schopnost“ opravdu obdivuju.

Teď se dostáváme k části, o čem kniha Pohádka z hnízda je. Příběh vypráví malý kos černý, který se sotva narodil. A díky tomu, že je malinký, všechno se učí, tak se čtenáři dozví o tom, jak to v kosí rodince funguje, když jsou vylíhnuté malé ptáčata.
Jak se učí, co všechno můžou, jak létat a jak se seznamují s nástrahami ve svém okolí.

„Mžoural jsem do tmy a poslouchal. Podivný zvuk se ozýval dál. Takže to nebyl sen. Opatrně jsem vykoukl z břečťanu. Nejprve jsem viděl jen měsíc a zářivé hvězdy. Okolo mě byla černá tma. Zakrátko jsem tmě přivykl. Začal jsem rozeznávat obrysy věcí. Keře, stromy, krmítko. Podíval jsem se směrem, odkud se ozývalo mlaskání. Uprostřed trávníku bylo cosi ježatého.“

Kapitoly jsou krátké, takže se budou dobře začínajícím čtenářům číst, jak už jsme u této edice zvyklí, font písma je větší a řádkování větší, čili jim nic nebrání v tom, aby si užili příhody jednoho kosa dosyta.
Jsou tam napínavé situace, některé úsměvné, jiné lehce poučné, ale určitě si děti kosa oblíbí, tak jako u nás doma, protože ho každou chvíli vyhlížíme se synem z okna. 🙂 Pohádka z hnízda je perfektní i tím, že ilustrací je dost, jsou hezké, barevné, působí vesele. Navíc opravdu klobouk dolů za to, že si autorka sama příběh vymyslela a nakreslila. To velmi oceňuji.

Knížky z edice čtení pro prvňáčky jsou primárně určeny právě pro ně, ale díky tomu, jak jsou vyvedeny, většinou jsou perfektní i pro předčítání menším dětem.
Navíc Pohádka z hnízda je napsána velmi jednoduchou formou, žádné dlouhá souvětí, žádné složité situace, takže i ti nejmenší si tohle vyprávění užijí.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Bambook, kde si knihu Pohádka z hnízda můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *