Pohádkové přátelství – Ladislava Horová

Autor: Ladislava Horová
Ilustrace: Zdeňka Študlarová
Nakladatelství: Bambook
Rok vydání: 2020
Počet stran: 88

„Eda se do rybníka nastěhoval v březnu. Jakmile se od kapra Šupiny dozvěděl, že se jeho nový rybník jmenuje Svět, usoudil, že už tam zůstane napořád. Vždyť kam by chodil, když už poznal celý Svět? To je prima, že už nikam nemusím, celý svět mám jako na dlani, říkal si.“

Vodník Eda je nejzvědavějším obyvatelem třeboňského rybníka Svět. Chvilku neposedí a všechno musí hned vidět, vyzkoušet a prozkoumat. Jednoho dne se Eda vydá z dlouhé chvíle mimo bezpečí své vodní říše. Jenže udeří zima a jeho rybník mu zamrzne. Co teď? A tak se vodníček rozhodne hledat štěstí ve světě lidí, kde se seznámí s laskavou fenkou Betynkou. Co všechno Eda na své dobrodružné výpravě zažije? A podaří se mu nakonec dostat zpět domů?

Pohádkové přátelství je milým vyprávěním o jednom zvědavém vodníkovi a o velmi neobvyklém přátelství, které najde na cestě za svým dobrodružstvím.
Autorka si vyhrála s tím, aby děti zažily nejen spoustu napínavých okamžiků, ale také měly ze čtení ponaučení, jak se chovat, co je hezké a co se nesluší.

Vodník Eda je mladý vodník, který se nastěhuje do rybníka Svět. Seznámí se se všemi tvory, které s ním sdílejí podvodní svět a přilehlé okolí, ale po nějaké době je mu to málo a jeho touha za poznáním světa lidí roste, takže jednoho dne vyjde z rybníku a jde do vesnice.
Jenže je zima, do toho se samozřejmě ztratí a když se po nějaké době dostane ke svému domovu, rybník je zamrzlý. A co teď? Nezbývá mu nic jiného, než se vydat zpátky do vesnice a spolehnout se na dobrotu lidí, že mu pomůžou. Ovšem, kdo věří ve vodníky? Kdo se ho nebude bát? Na své pouti pozná nejen opravdové přátelství, ale také ochotu pomáhat a starostlivost.

„Edovi se dneska nedařilo usnout. Přemýšlel, jak dlouho se asi vydrží takhle schovávat. Zrovna on, takový společenský tvor, mračil se. Ve svém rybníku byl přeci váženou osobou. Zato tady se musel krčit v rohu boudy a dávat pozor, aby se neprozradil. Co by se vlastně stalo, kdyby ho lidé objevili?“

Nedávno jsem se rozplývala nad ilustracemi Zdeňky Študlarové a proto mi určitě věříte, jakou radost jsem měla, když jsem zjistila, že i Pohádkové přátelství je její tvorbou. Obrázky jsou opět velmi hezké, můj syn poznal všechno – od ryby až po žábu, líbil se mu vodník i čert s andělem.

Písmo v knize je většího formátu, takže se začínajícím čtenářům bude příběh dobře číst, a i přesto, že jsou zde stránky, které jsou „plné“ textu, bez ilustrací, nemusíte se obávat dát jim knihu Pohádkové přátelství.

Líbilo se mi, že pohádka není jen tak „obyčejnou“, ale je tam i spousta náznaků, které autorka zasadila do děje, a které dají malým čtenářům něco víc. Myslím tím nejen zvyklosti, které se dějí v období vánočních svátků – kapr ve vaně, mikulášský večer, ale také ponaučení, že obal od žvýkačky a jiné odpadky nepatří do rybníku, ale do koše nebo třeba že je důležité nezapomenout na své sliby.

Pohádkové přátelství a příběh, který je v této knize ukryt, se synem s radostí doporučujeme. Ideálně posluchačům od čtyř let a malým čtenářům. Děti u čtení zažijí dobrodružství, které může zažít jen vodník na souši, v zimě a v boudě, a také se pobaví nad hezkými ilustracemi.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Bambook, kde si knihu Pohádkové přátelství můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *