Pohádky z lesa – Lenka Jakešová

Autor: Lenka Jakešová
Ilustrace: Dagmar Medzvecová
Nakladatelství: Bambook
Rok vydání: 2020
Počet stran: 101

„Těší mě, že křídla mám jako pták,
létám si, létám si do oblak.
Ke sluníčku já si doletím,
celý svět v mžiku obletím.“

V dutině starého dubu žije šťastná datlí rodinka – rodiče a jejich čtyři čerstvě vylíhnutá ptáčátka. Tatínek s maminkou léčí přes den stromy v lese a shánějí potravu. Každý večer přinášejí svým dětem kromě pochoutek i jednu pohádku, kterou jim za odměnu vyprávěly vyléčené stromy. Chtěli byste se dozvědět, proč modřín na zimu opadává, jak je možné, že jedličce rostou šišky směrem nahoru nebo jaký tvar listů má lípa? Tak se pohodlně uvelebte v hnízdečku a zaposlouchejte se do vyprávění datlího tatínka.

Pohádky z lesa je dětskou knížkou, která nenápadným způsobem ukáže dětem různé „divy“, na které můžou natrefit v přírodě. Například proč rostou na dubu žaludy a k čemu jsou bukvice a nebo třeba také proč má lípa lístečky ve tvaru srdíčka.
Tímto způsobem se vaše děti dozvědí spoustu zajímavých informací a musím se přiznat, že i já byla s každou pohádkou zvědavá, co všechno se dozvím.

Jestli vaše děti, ale třeba také vy, jako rodiče, rádi čtete příběhy, kde jsou hlavními hrdiny zvířátka a pohádkové bytosti, nemůže vybrat lépe, než tuto knihu.
Pohádky z lesa začínají ve chvíli, kdy se seznámíte s datlí rodinkou. Tatínek datel lítá po lese a léčí stromy, a právě ty stromy mu za každou léčbu platí pohádkou.
A navečer tatínek pohádku vypráví v hnízdě dětem a mamince a díky tomu se dozvídají o všem krásách i nástrahách v lese.

„Je tu další krásné ráno a v datlím hnízdečku začíná být opět rušno. Sluníčko šimrá čtyři malé datlí brášky i jejich rodiče na zobáčcích a pobízí je, aby vstali z postýlek. Ptáčata se jedno po druhém probouzí a nemůžou se dočkat, až si dnes opět zalétají. Jejich vrtění probudí i tatínka s maminkou.“

Kniha Pohádky z lesa je dělena vždy na krátkou kapitolu, která se týká datlí rodinky, aby děti věděly, jak datlí miminka rostou a co všechno už zvládají a poté ihned začíná pohádka, která jim odkryje nějaké to tajemství lesa.
Líbilo se mi, že autorka se snažila, aby vše bylo pochopitelné pro všechny, ale také poučné.

V knížce na vás čeká deset pohádek, deset zajímavých příběhů, kdy nechybí ani kouzla a vše je doplněno úžasnými ilustracemi. Některé obrázky jsou větší, jiné menší, ale vždy skvěle dokreslují atmosféru a dělají Pohádky z lesa ještě zábavnější.
Pokud máte doma dítě, které si rádo poslechne příhody z našich lesů, rozhodně se po knize podívejte. Věřím, že udělá radost nejen jim, ale také vám.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Bambook, kde si knihu Pohádky z lesa můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *