Pohlednice z Itálie – Alex Brownová

Autor: Alex Brownová
Nakladatelství: Metafora
Rok vydání: 2020
Počet stran: 335

„Pro smutek neexistuje žádné měřítko nebo příručka – smutek přijde, když o někoho přijdeš, ať už je to rozchod, nebo smrt… Je to jen jiný druh žalu. A ten přijde a odejde. Jednoho dne se přes to přeneseš a pak za týdny, někdy měsíce, nebo dokonce i roky, se něco hezkého objeví znovu a praští tě to přímo do nosu, když to nejmíň čekáš.“

Grace Quinnová má zlomené srdce, spoustu starostí s matkou a budoucnost vidí černě. Pracuje ve společnosti pronajímající lidem skladové prostory a jediný zdroj dobrodružství pro ni představuje vyklízení těch starých, za které nájemníci přestali platit a v nichž se skrývá spousta pokladů.
Jedním z takových je i sklad jisté Connie Levinové – jenže v něm Grace oproti ostatním objeví poklad skutečný: sbírku umění nevýslovné ceny, a také stoh dopisů a deníkových zápisků, které by snad mohly odhalit tajemství jeho původu.
Skrze ně se Grace dozvídá o Conniině životě a obdivuhodném rozhodnutí vypravit se koncem druhé světové války za svojí láskou do Itálie. Na cestě ji čekala spousta překážek, ale bezelstná a cílevědomá Angličanka se s nimi vždy pokoušela vypořádat, jak nejlépe dovedla.
Ohromená Grace si z Connie vezme inspiraci a konečně se rozhodne se sebou něco udělat – a zároveň dostat Conniin majetek k její rodině, pokud nějakou má. Vydává se na cestu. Také do Itálie. Do růžové vily zhlížející z vysokých útesů na malebnou riviéru.
Dovede změnit svůj život? Podaří se jí rozplést pravdu o všech zradách a rodinných tajemstvích, které se snažila Connie tak těžce překonat? A čeká na ni na konci cesty láska jejího života?

Pohlednice z Itálie je románem, spíše pro ženy, který v sobě krom romantické linky ukrývá i pátrání po tajemné minulosti, jež zasahuje až do období druhé světové války. Musím říct, že autorka umí perfektně psát, ač jsou v knize „velké náhody“, které se nemůžou reálně stát, přesto jsem si čtení užívala od první do poslední stránky a dala celý příběh za pár hodin.

Hlavní hrdinkou je Grace, která nemá vůbec lehký život. Její životní partner ji podvede, její sebevědomí je na bodě mrazu a navíc pečuje o nemohoucí matku, která k ní necítí lásku, ale jen nenávist a dává ji to hodně najevo. Grace, místo aby se svým životem něco udělala, se uzavírá do sebe, soustředí se jen na práci a posluhování své matince.
Jednoho dne v práci otevře skladovací kóji a tam najde něco, co ji může změnit život, pokud ovšem Grace najde odvahu, kousek sebevědomí a víru v sebe sama…

Už od začátku mi Grace lezla na nervy, protože to, jak se nechala sekýrovat svou matkou i svými sourozenci, mi neskutečně lezlo na nervy. Ale když pominu tento fakt, jako hrdinka byla velmi miloučká, trochu naivní, ale pohodová. Víte, co mi ovšem nebude chybět? Její „ach“ na začátku docela dost vět, jsem si pořád říkala, ještě jedno ach a zavřu to! 🙂
Krom Grace je v knize Pohlednice z Itálie spousta dalších hrdinů, kteří se vám budou líbit. Počínaje Larrym a Betty, konče Ellisem nebo Connie.
Tu Betty si zapamatujte, ona pořád peče buchtu, která se jmenuje babka a zrovna na ni najdete na samotném konci příběhu recept. 🙂

„Na první pohled se zdálo, že je to nejúžasnější prostor, který kdy měla to potěšení otevřít. Přím před ní stála překrásná Aladinova jeskyně plná zdobných historických předmětů a na podlaze ležel okázale jemný, zaprášený růžový kobereček s dlouhým vlasem. Věci uvnitř však nebyly jen tak halabala vyskládané do výšky, jedna na druhé, aby nezabíraly příliš místa, jak to bývalo obvyklé. Naopak. Někdo si dal záležet na tom, aby vše bylo v prostoru velmi vkusně rozmístěno.“

Autorce se povedlo mne okamžitě zaujmout. Vyprávění od začátku je zajímavé, napínavé a vy s napětím očekáváte, jaké další kousíčky dostanete, abyste celý děj mohli poskládat dohromady.
Pohlednice z Itálie se odehrává v současnosti v Anglii, ale také v období druhé světové války – v Anglii a Itálii. Ovšem nečekejte žádné informace o tom, jak všechno vypadalo za války, ale autorka se spíše jen opírá o tuto historii proto, aby její hrdinové měli „záživnější“ životní osudy.

Více méně je tento román napsán tak, aby zahřál každé ženské srdéčko, učinil na ně dojem a dokázal je rozněžnit.
Velkou roli zde hraje romantická linka, která vznikne docela nečekaně, co se týče děje, ale myslím si, že spousta z vás, co již mají něco načteno, budou tušit, že k tomu směřuje.
A některé činy hlavních postav jsou docela velká, okázalá gesta, která se běžně nedělají, pouze v romantických knihách nebo filmech, ale vše k tomu patřilo.

Pohlednice z Itálie je příběhem, který není ideálním jen na dovolenou, ale kdykoliv, v kterýkoliv den, když budete chtít číst něco, u čeho se zasníte a budete odhalovat tajemství, které je ukryto v denících a dopisech.
Pro čtenářky, které rády odhalují minulost, která ovšem tvoří současnost, se bude kniha určitě líbit.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Metafora, kde si knihu Pohlednice z Itálie můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *