Pokušení osudu – Alissa Johnson

Autor: Alissa Johnson
Nakladatelství: Baronet
Rok vydání: 2019
Počet stran: 360

„Rovněž se domnívám, že byste se měl zdržet oslovovat mě ,opice‘.“     
„Přísahám…,“ začal a hned zmlkl, protože ho zaplavilo zoufalství. „Oslovil jsem vás ,opice‘? Myslím dnes ráno.“     
„Nejednou.“     
„Já… vážně?“ Zamrkal, jak se snažil rozpomenout. „Neuvědomil jsem si to.“     
Mirabelle pokrčila rameny. „Mně to nevadí, ale vaše matka by to mohla považovat za urážlivé.“   
„Vám to nevadí?“   
„Ani v nejmenším. Vám snad vadí, když vám říkám ,blbečku‘?“   
Vrhl na ni významný pohled. „Ano.“   
„Výborně. Nebudu vám tedy říkat ,Vaše Lordstvo‘, ale vyhnu se také oslovování ,blbečku‘.“

Historická romance, plná dobrodružství, úkladů, lásky a pravého britského humoru. Jejích hádky pobuřují anglickou smetánku celá léta. Whittaker Cole, hrabě z Turstonu, a slečna Mirabelle Browningová se nesnášejí od dětství. Prostořeká mladá dáma si od nejžádanějšího mládence v Londýně nedá nic líbit. Když mu jednou dokonce přerazí nos, hrabě zjistí, že ji musí buď uškrtit, nebo… políbit. Zalíbí se jim polibky víc než slovní přestřelky, ostré jako rapír? Překonají rozpory a dokážou dát šanci osudu – a lásce?

Pokušení osudu je druhým dílem trilogie, kterou jsem vám představila před pár dny knihou Štěstí nám přálo. Jak už z prvního dílu víme, tak William Fletcher si hraje na dohazovače podle přání barona Rockeferta, otce Alexandra, které pronesl na smrtelné posteli. Tentokrát přišel na řadu Whit a Mirabelle. Jestli bude úspěšný i teď je otázka, kterou vám zodpoví až poslední stránky.

Mirabelle Browningová je hostem na Haldon Hallu už od dětství. Po smrti svých rodičů byla svěřena do péče strýce, který byl známý svou láskou k alkoholu a špatné společnosti. Jeho dům sousedil s panstvím Haldon Hall. Jednoho dne se ocitla Mirabelle na panství a od té chvíle tam trávila celý rok, kromě pár týdnů, které podle dohody, musela bydlet u strýce a hostit jeho hosty. Už snad od první chvíle, kdy poznala hraběnčina syna Whittakara Colea, na sebe jen štěkali a dělali si naschvály.
Jak šel čas, z dětí vyrostli dospělí, a přesto, že z Whita se stal Hrabě a hlava rodiny, stále si k němu mohla dovolit všechno. Častovala ho všemožnými urážkami a on ji říkal opice, její pusa byla ostrá a nic si nenechala líbit. Jejich hašteření bylo známo celé společnosti a všichni si o nich špitali.
Mirabelle čekala až dojde v platnost její smlouva u strýce a bude moct zdědit své věno, koupit si dům a žít svobodně. I když se nikdy jako host na panství necítila, byla jím. Poskytovali ji vše co potřebovala, ale pořád to nebyla ta samostatnost po které toužila. Hraběnku z Thurstonu měla raději než svou matku, udělala by vše, aby ji potěšila. Takže když přišla s tím, že ta nevraživost mezi ní a jejím synem musí skončit, tak se oba snažili najít společnou řeč, která bude milá a slušná. Dokáže se Mirabelle vzdát hádek a vtípků, které ji dělali šťastnou a najde jiný způsob, jak být ve Whitově společnosti šťastná? Nebo to skončí odloučením? Pokušení osudu vám odpoví…

Když jeho otec zemřel, stal se Whittakar Cole, hrabě z Thurstonu. Byl hlavou rodiny a na něm bylo, aby navrátil své rodině dobré jméno, které otec i předešlí předci pošpinili. Dalo mu to hodně práce, ale už to vypadalo, že jejich jméno ve společnosti zase uznáváno správně a zbyde po něm něco dobrého.
Jeho nejlepší kamarád Alexander byl jako jeho bratr a společně pracovali jako agenti pro korunu. Strávil s ním skoro celé dětství. Poté, co mu zemřel otec, matka se ho ujala a on s nimi žil na panství. Stará se o svou matku, sestru Kate, sestřenici Avie a chráněnku své matky Mirabelle. Tahle holka s prořízlou pusou ho štve už od malička, neřekne ji jinak než opice a hrozně moc ho baví ji škádlit. Když se objeví v jeho blízkosti, hned se mu rozzáří den. Jeho matka už je ale unavená z jejich neustávajících hádek a tak je požádá, aby našli společnou řeč. Whit se opravdu snaží, ale je to nějaké nepřirozené a tak nakonec najdou kompromis, který ho ujistí ve spoustě věcí a hlavně citů, které vůči Mirabelle cítí. Otázkou zůstává zda ty objevené city ušetří opici dalšího utrpení při Pokušení osudu.

„McAlistaire, tamhle v rohu leží pistole…“
   „Podívejte se!“ přerušil ho Eppersly, který se pokoušel posadit. „Nemáte žádné právo se do toho vměšovat. Žádné právo! Vždyť tu holku ani nemáte rád!“   
Whit se s odpovědí neobtěžoval. Jen vyndal z kapsy tiskovou destičku a bankovky a podal je McAlistairovi. „Zjisti, co všechno ví. Kdyby ti dělal nějaké potíže,“ pronesl zřetelně, „zabij ho… Už jsi někdy zabil barona?“   
McAlistair se nad otázkou krátce zamyslel a pak zavrtěl hlavou. „Jednoho vévodu. Hraběte dvakrát. Ruského prince.“   
„Tak v tom případě by pro tebe baron nebyl žádná velká trefa, viď?“   
Odešel z pracovny a slyšel, jak Eppersly za jeho zády vzlyká.“

Pokušení osudu má stejný základ. Jde o dohazování protějšků pro 5 dětí, které určil hrabě na své smrtelné posteli. Tentokrát sice o tom víme dopředu, ale nic to na zajímavosti a napínavosti příběhu nemění.
Přestřelky mezi Mirabelle a Whitem jsou totiž nesmírně zábavné a vtipné. Jejich jiskření nejde přehlédnout a sama jsem jim přála, aby jim to vyšlo, ale spisovatelka mě nechala napjatou až skoro do poslední strany. Neprozradím, zda jsem skončila s úsměvem na rtech nebo ne, protože věřím, že tam dojdete sami.

Příběh nás opět zavede do minulosti, kde by ženy měli držet pusu a krok. Nikdo určitě nevěří, že to tak bylo, a proto jsou ženy z obou knih, tak reálné. Prostořeká Mirabelle, která bojuje za svou svobodu a uznání je velmi přitažlivá pro čtenáře. I když je postavou z knihy, možná někomu dodá odvahu.
Kdyby totiž v minulosti nebyly tyto ženy, stále by jsem dnes možná neměli hlasovací právo a svobodu projevu. 
Pokušení osudu navazuje na Štěstí nám přálo, takže pokud u vás první díl zabodoval, věřím že si druhý nenecháte ujít. Já si ho užila. Odpočinková četba s ironickým vtipem a pevnou vazbou přátelství je vždycky vhodná ke zlepšení nálady nebo jen na požitek ze čtení.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Baronet, kde si knihu Pokušení osudu můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *