Pomsta hraběte Lyndona – Barbara Cartland

Autor: Barbara Cartland
Nakladatelství: Baronet
Rok vydání: 2020
Počet stran: 140

„Už večeřel s mnoha ženami, přesto si však nemohl vybavit ani jednu, která by soustavně nemluvila o sobě nebo by s ním neflirtovala. Rania ho místo toho zahrnula otázkami o jeho domě, na které í s radostí odpovídal. Několikrát se přeli o nějakou historickou skutečnost a Charles musel ke svému překvapení uznat, že ona má pravdu a on se mýlí.“

Charles Lyndon má vše, po čem ostatní touží. Je mladý, pohledný a bohatý. Jednoho dne má rovněž zdědit titul hraběte – ale zatím ho ještě nemá. A právě to se ukáže jako problém, když žádá o ruku dívku svých snů. Po bolestivém odmítnutí se Charles rozhodne, že se dívce pomstí.
Tehdy se náhodou setká se svým dávným přítelem, Haroldem Templem. Ukáže se, že Harold spolu se svou sestrou Ranií žijí v chudobě a zoufale potřebují peníze nejenom na živobytí, ale také na opravu rodinného sídla.
Charles a Rania rychle ukují plán – ona sehraje roli jeho snoubenky, aby neztratil tvář před londýnskou společností, a on jí za to zaplatí dost na to, aby zbytek života prožila v pohodlí.
Podaří se jim sehrát vše tak, aby ošálili Harolda, prince regenta i celou londýnskou smetánku? A co když se ukáže, že Charles není jediný, kdo touží po pomstě? A zjistíme nakonec, že láska přemáhá nenávist?

Pomsta hraběte Lyndona od Barbary Cartland je sice novým příběhem, který u nás vyšel, ale je to už i klasikou, kterou znáte.
Já její knihy zbožňuju, z jednoho prostého důvodu. Jde o „jednohubku“, kterou přečtete na jeden zátah, zasníte se a odpočinete si. Při čtení nemusíte přemýšlet a vaší jedinou „povinností“ je nechat se unášet na křídlech příběhu.

Zápletka… Má vůbec cenu psát něco rozsáhlejšího, než je v anotaci? Knížka Pomsta hraběte Lyndona je totiž velmi útlá, takže s každou přibývající větou, kterou vám popíšu, co se v příběhu odehrávala, vám budu prozrazovat celý děj.
Ale aspoň něco. Charles – onen hrabě, po kterém je pojmenována i kniha, jednoho dne trefí na špatnou, vypočítavou ženu, do které se zamiluje, ovšem její city až tak čisté a průzračné nejsou.
A jelikož jako chlap, který je ješitný a byla uražena nejen jeho hrdost, navíc hrozí, že se mu bude smát celá londýnská společnost, se vrhá do osnování té správné pomsty, ve které mu má pomoct Ranie a její krása. Její bystrost, vstřícnost, ochota a … chudoba…

„Nevzbudila se.
Přesto cítil, jak jí tělem proběhlo stejné zachvění, jaké ucítil i on.
Nikdy tě už neztratím, má drahá Ranie, přísahal beze slov. A pak z kajuty odešel.“

Oproti intrikám „zlé“ hrdinky, která ublížila hraběti svými nečistými úmysly, můžete si být jistí, že autorčiny úmysly jsou čisté a její příběh Pomsta hraběte Lyndona je průzračný jako vodní hladina.
Sice je předvídatelný, ale to už víme, že u těchto příběhů tomu tak je, je plný okázalých gest, šťastných náhod (třeba prsten u řeky) a také přívětivých vět a velmi srdečných skutků.

Jednoduše, je to kniha, kterou zařadím mezi ty, jež mi vykouzlí úsměv na rtech a odpočinu si od toho všedního shonu, který v tuto chvíli prožívám (home office a zavřené školky – to je systematické vraždění nás, svobodných matek 🙂 ).
Milé dámy, je mi jasné, že vy, které jste fanynky autorky, knihu přečtete, ale vy, které s autorkou jste ještě neměly tu čest, a máte chuť na příběh, u kterého vypnete, necháte se jen unášet velkými gesty a činy, ve světě gentlemanů a dam v rukavičkách, podívejte se po knize Pomsta hraběte Lyndona. Třeba se vám trefí do vaší chvilkové nálady. 🙂

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Baronet, kde si knihu Pomsta hraběte Lyndona můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *