Popelářské pohádky – Zuzana Pospíšilová

Autor: Zuzana Pospíšilová
Ilustrace: Renáta Ficková
Nakladatelství: Bambook
Rok vydání: 2022
Počet stran: 120

„Budík, který začal ráno Honzovi zvonit na mobilu, probudil i popelnicového skřítka. Protřel si oči, aby viděl, co se bude dít.
Když chtěl Honza vstát z postele, vylil na sebe sklenici s minerálkou. „Do prčic!“ zaklel a odešel do koupelny. Po snídani se chtěl převléknout. Když ale otevřel skříň, nebylo v ní vůbec nic.“

Dvacet pohádkových příběhů, ve kterých mají hlavní roli nejen popeláři, popelnice a kontejnery, ale také pohádkové postavy.
Přečtěte si o boji zvířátek s lesní skládkou, doktorovi léčícím popelnice nebo o rozčileném papírovém hasiči, který chtěl zachránit princeznu. A jsou popeláři lepší kouzelníci než čarodějové? Na to vám odpoví pohádkové vyprávění.

Nová dětská knížka jedné z nejoblíbenějších a také nejproduktivnějších českých autorek, Zuzany Pospíšilové, se jmenuje Popelářské pohádky. Ani tentokráte dětem neutečou zajímavé, humorné, veselé příběhy, kde budou hlavními hrdiny jak lidé, tak nadpřirozené bytosti, ale také se naučí něco o odpadu, který produkuje každá rodina v celé zemi, i na celém světě.

Milé děti, přemýšlely jste někdy nad tím, jaké by to bylo, kdyby v těch velkých popelnicích, do kterých vynášíte smetí a odpadky, žili skřítci, kteří se starají o to, aby vše fungovalo tak jak má? Jak by to vypadalo, kdyby si lidé házeli odpadky všude možně a neřešili následky svých činů? Jestli ne, tak to se určitě pusťte do čtení knihy Popelářské pohádky, tady totiž zjistíte, jak je skvělý nápad nejen třídit odpad, ale hlavně ho házet tam, kam se má.

„Haló, pane, ta cigareta nepatří na zem!“ upozornila pána v těsném bílém triku, pod kterým se rýsovaly mohutné svaly. Na hlavě měl kšiltovku otočenou kšiltem dozadu a na uších sluchátka, ze kterých duněla hlasitá hudba. Nebylo divu, že paní Zdenku neslyšel.“

U knih autorky Zuzany Pospíšilové se mi líbí, že v každém jejím příběhu si děti najdou ponaučení, jak se správně chovat, co správně dělat a co už tak správné není. Tady tomu není jinak, navíc Popelářské pohádky už svádí k tomu, aby se děti naučily jak správně rozpoznat popelnice, aby věděly, co kam patří, jak je důležité neodhazovat odpadky na zem, v lese, na chodník…
A samozřejmě by to nebyly ty správné a opravdové pohádky, kdyby jim to všechno neukázaly pohádkové postavy, od popelnicových skřítků až po mluvící zvířátka nebo mořskou vílu.

V příbězích Popelářské pohádky ale také vystupují lidi jako jsme my, čtenáři. Malý Honzík, který na všechno kašle, protože jej zajímá jen jeho počítač a počítačová hra, holčičky Bětka s Mirkou, které se budou snažit najít popelnicového ducha nebo pan doktor Kopecký, který už tomu vážně nerozumí…

A nejen, že na vaše děti čeká spousta příběhů, kdy některé jsou napínavé, jiné veselé, a vesměs všechny poučné, tak také se jim dostane trochu „školení“, protože v závěru každého vyprávění je důležitá poučka, která jim ještě více přiblíží jak je důležité třídit odpad a vyhazovat jej na správných místech. V neposlední řadě jim také budou ilustrace úžasnými společníky při čtení knihy Popelářské pohádky, protože jich je dost, jsou barevné, hravé a každé oko dozajista potěší.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Bambook, kde si knihu Popelářské pohádky můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *