Poslední měsíční dívka – Barbara Davisová

Autor: Barbara Davisová
Nakladatelství: Metafora
Rok vydání: 2022
Počet stran: 400

„Nikdy nevyhazuj svoje poznámky, protože nevíš, kdy se zdánlivě mrtvej případ rozhodne, že tě znova pořádně nakope do zadku.“

Lizzy Moonová po Měsíční farmě nikdy netoužila. Domov, o který pečovalo celých devět generací nadaných léčitelek, opustila před osmi lety, aby se distancovala od neutuchajícího šepotu o podivném dědictví rodiny Moonových. Když ale zemře její milovaná babička Althea, Lizzy se musí vrátit a čelit tragédii vznášející se nad vysychajícími levandulovými poli jejich rodinné farmy: nespravedlivému obvinění, které Altheu pronásledovalo až do smrti.
Když se setká s Andrewem, který jako jeden z mála od začátku věřil, že Althea je nevinná, rozhodne se Lizzy jméno své babičky očistit. Aby se jí to však podařilo, bude se muset rozhodnout – přijme rodinné dědictví a svůj vlastní dar? Odhodlá se kráčet ve stopách měsíčních žen?

Od knihy Poslední měsíční dívka jsem neměla žádná velká očekávání a o to více jsem nadšená, jakým způsobem autorka příběh vymyslela. Nechybí zde nic, ani romantika, ani napínavá dějová linka a krapet té magie. Je to koktejl všeho, který je ovšem tak dobře namíchaný, že vás bolet hlava rozhodně nebude a naopak, budete se těšit na další autorčinu knížku.

Lizzie se vrátí domů, na Měsíční farmu ihned poté, co zjistí, že její babička umřela a ona je tudíž poslední žena v rodové linii. Nedělá si z toho příliš těžkou hlavu, protože ví, že se chce vrátit ke svému „normálnímu“ životu do New Yorku a nehodlá farmu dále živit, nejen proto, že se v minulosti zde odehrály nepříjemné věci, ale také proto, že má svůj domov už jinde. Je někým jiným.
Chce prodat farmu a odjet. Jenže farma je na rozpadnutí, potřebuje opravy před prodejem, Lizzie to bere jako nutnost, takže zažádá o hypotéku a v mezidobí, než se vše začne opravovat a fungovat, rozhodne se díky jedné knize, kterou ji babička věnovala, podívat se na minulost jinýma očima a zkusit očistit babiččino jméno.
Poslední měsíční dívka ovšem stihne toho mnohem více, než se jen pustit do řešení osm let starých vražd. Stihne i výrobu mýdla, uvidět svou matku, se kterou již více než 8 let se neviděla a v neposlední řadě začne důvěřovat i muži jménem Andrew, který její minulost zná… Jo! A ještě ji půjde o život, to taky stihne… Jak všechno dopadne, to už se dozvíte z příběhu. A ten stojí určitě za to!

„Učili mě, že milovat znamená vzdát se sebe sama. Ale tak to není. Nikdy nemůžeme nic ztratit, když milujeme. Platíme jen za to, že odmítáme milovat, protože tak ztratíme nejcennější část sebe sama. Proto jsem přišli na tento svět – abychom milovali. Protože to je jediné, co ve skutečnosti existuje. Všechno je láska – láska je jediným kouzlem.“

Hlavní hrdinku Lizzie autorka vymyslela super, protože od začátku na ní bylo vše „vidět“. Respektive z jejich činů vycítit. Byla nebojácná, ale nebyla zcela rozhodná, jen ze čtení jsem věděla, že s některými názory bojuje a stačí ji jen krapet pošoupnout a ona přestane bojovat a změní svůj postoj. Byla jak se říká tvárná, a vy to z ní ucítíte, možná proto mi byla i sympatická. Ona totiž ta její povaha je svým způsobem milá, nepoleze vám na nervy a vy se možná kolikrát přistihnete, jak se Lizzie snažíte pošťouchnout ať udělá, co je správné… 🙂

Je pravdou, že kniha Poslední měsíční dívka je předvídatelný, ale na druhou stranu, v lince detektivní se najde pár okamžiků, které vás mohou překvapit a čekat je určitě nebudete. Jinak je celý příběh nesmírně čtivý, magie jako takové tam je opravdu trošku, takže se žádných čarodějnic neobávejte, spíše lidské hlouposti, kdy lidé odsuzují na základě drbů od té a támto, než aby si utvořili sami názor na danou věc.

Poslední měsíční dívka se mi moc líbila a už teď si brousím zuby na druhou autorčinu knihu- Kouzlo všité do šatů.
Přemýšlím co napsat jako doporučení, ale tohle je kniha, která se bude líbit všem. Ať už chcete romantiku nebo něco napínavého, tak tento příběh splňuje oboje. A přidejte k tomu milou hrdinku, s několika oddanými přáteli okolo sebe a budete mít pohodové vyprávění, které se mísí s dramatickými okamžiky na Měsíční farmě.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Metafora, kde si knihu Poslední měsíční dívka můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *