Povznesení – Stephen King

Autor: Stephen King
Nakladatelství: Beta
Rok vydání: 2019
Počet stran: 143

„Minulost je historie, budoucnost je záhada.“

Vítejte zpět v městečku Castle Rock, kde se obyčejným lidem dějí neobyčejné věci.
Scott Carey vypadá stále stejně, a přesto neustále ztrácí na váze. A je tu pár dalších podivností, například že váží stejně v oblečení i bez něj. Kromě toho má Scott problémy i se sousedkami, lesbickým párem, jejichž pes pravidelně vykonává potřebu na jeho trávníku. Ale nejde jen o něj, celá místní komunita je vůči homosexuálnímu páru, který se ve městě snaží otevřít restauraci, zaujatá. Zrodí se nepravděpodobné spojenectví nebo v sobě lidé nedokážou objevit pochopení?

Stephen King (1974) je jedním z nejslavnějších autorů současnosti. Napsal více než padesát knih, které čtou miliony lidí po celém světě. Mnohé z jeho titulů byly úspěšně zfilmovány (TO, Pod Kupolí, Osvícení, Řbitov zviřátek).
Jeho nedávné dílo zahrnuje titul Růženky, které napsal spolu se svým synem Owenem Kingem, a bestseller Outsider.
Stephen King žije s manželkou Tabithou ve státe Maine.

Nový příběh Povznesení od Stephena Kinga není hororem ani strašidelným dílem, u kterého si okoušete všechny nehty. Ovšem, když si tohle vyprávění přečtete, vztáhnete si na sebe to, co se děje Scottymu, budete nad tím přemýšlet a dumat, budete mít pocit, že se to opravdu začíná dít, tak potom už ten strach mějte, bude to oprávněně

Celý děj se odehrává během pár týdnů. Scott, jakožto hlavní hrdina knihy, má dvě lesbické sousedky, se dvěma psy, kteří se mu vždy vyprázdní na jeho trávník a ty krasotinky to neposbírají. Proto mají mezi sebou problémy.
Jenže to není nic oproti tomu, co se děje přímo Scottovi. Jeho problémy dosahují naprosto jiné dimenze a to, že má zaneřáděný trávník, je vedlejší.
Jednoho dne se se svým trápením svěří bývalému doktorovi Bobovi, ale i tomu zůstává rozum stát a nezbývá jim nic jiného než čekat, jak celá věc dopadne. A samozřejmě během čekání dochází k dalším událostem, které hýbou komunitou malého městečka Castle Rock.

Velmi mile mne překvapilo, že v této knize najdete i pár ilustrací. Písmo je poměrně velkého fontu, takže tuhle záležitost sfouknete během pár hodin, ale rozhodně vám dá neskutečný požitek z toho, že jste ji otevřeli a přečetli.
I dva dny po přečtení jsem v takové nějaké euforii z toho, že jsem Povznesení četla a mám pocit, že ve chvíli, kdy se mi bude zdát, že už není východisko z nějaké situace, mi bude stačit přečíst si Scottův příběh a ihned bude svět pro mě barevnější.

Vítejte zpět v městečku Castle Rock, kde se obyčejným lidem dějí neobyčejné věci.

Líbily se mi i charaktery hlavních postav. V knize, díky tomu, že má něco málo přes 200 stránek, není tolik prostoru, aby si je autor „vychutnal“, a přesto se mu podařilo je vymyslet tak, aby vám imponovali nebo lezli na nervy.

Kniha Povznesení mě přesvědčila o jednom. Autor je opravdu mistrný vypravěč, který dokáže své čtenáře vtáhnout do děje a nepustit je. I pár hodin po dočtení jsem ještě před očima měla poslední scénu z příběhu, kdy jsem netušila, jestli se smát nebo brečet. Musím říct, že zážitek z tohoto čtení byl maximální. Přijde mi, jako bych dostala malinu, ale po jejím pozření se cítím, jako by to byla celá kačena se zelím a bramborovým knedlíkem. 🙂 Naprosto skvělé.

Jedno jediné, co mi vadí, ale možná je to jen můj problém, nemám odpovědi na to, co předcházelo a co provázelo Scottův problém. Proč? Jak? Žádné logické vysvětlení a zrovna tady bych ho potřebovala jako sůl. Je pravdou, že mi to při čtení ani trochu nevadilo, ale teď, když nad tím přemýšlím a věřím, že ještě chvilku přemýšlet budu, tak bych chtěla právě tyto odpovědi.
Ovše, když se v tom „šťourat“ nebudu, tak jsem spokojená maximálně. Další Mistrova kniha, která se mi líbila, oslovila mne a vřele ji budu doporučovat.

A rovnou ji doporučím těm, kteří nemají rádi horory a strašidelné příběhy, ale chtějí zkusit nějakou tu Kingovku. Tato kniha vám ukáže, že si autor umí pohrát se slovy tak, aby vám ladně skákaly před očima a vy si dokázali vytvořit naprosto přesný obrázek o celém příběhu a o všech hrdinech.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Beta, kde si knihu Povznesení můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Jedna odpověď na “Povznesení – Stephen King”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *