Prázdniny za trest – Petra Langová

Autor: Petra Langová
Nakladatelství: Alpress
Rok vydání: 2022
Počet stran: 173

„Snažíš se mě vyděsit? To máš teda smůlu!“ Hlas se mi klepal tak příšerně, že jsem skoro nemohla artikulovat. „Volala jsem policii, abys věděl! Už jsou na cestě, budou tady za pár minut a… copak ty mi nerozumíš? No tak vypadni!“
Nahmatala jsem baterku a zoufale s ní zašermovala ve vzduchu. „Expelliarmus! Avada kedavra! Co na tebe krucinál funguje? Odstup, satane! Chraň nás od zlého! Dexempo šunkoflek!“

Namísto vysněné dovolené u moře čeká sedmnáctiletou Annie nedobrovolný pobyt s otcem a jeho novou rodinou v zapadlé jihočeské vesnici. Když se ale Annie seznámí s místní partou amatérských herců, a dokonce se zamiluje do hereckého kolegy, prázdniny začnou naplno. Zároveň začínají vyplouvat na povrch rodinná tajemství a ukazují, že se Annie v řadě věcí mýlí. Že by i ve svých citech?

Autorka Petra Langová mi díky knize Prázdniny za trest navodila totožné pocity, jako před více než dvaceti lety Stanislav Rudolf či Lenka Lanczová. Ruku na srdce, milé dámy a ženy, která z nás tehdy nehltala tyto dva tvořitelé jedinečných příběhů ze života pro náctileté holky? Já ve velkém a věřím, že to máte stejně. Proto jsem nesmírně ráda, že vám můžu představit příběh o Annie, který se bude líbit mladším ročníkům, ale upoutá i ty starší a vrátí je do mladých, téměř až pubertálních let…

Na co se můžete těšit? Jak už název Prázdniny za trest vypovídá, celý příběh se odehrává jednoho léta, pro Annie, jakožto hlavní hrdinku, nešťastného období. Rupne z dějepisu, a proto ji je zatrhnutá dovolená u moře v Itálii a místo ní se může těšit na dva měsíce strávené v jedné zapadlé, jihočeské vesničce.
Andula už od začátku ví, že to bude to nejhorší, co ji mohlo potkat, ovšem člověk míní a život mění, známe to všichni.
Na obzoru se objeví fajn brigáda, noví přátelé, velká zábava v podobě amatérského divadla a možná osudová láska… Jenže Annie před vším zavírá oči a dělá všechno pro to, aby byla tou nejhorší, nejrozmazlenější a nejprotivnější holkou těchto prázdnin… a všichni kolem ní vidí, jaká je protiva jedna protivná… Dokáže se srovnat? A uvědomit si, co je v životě důležité?

„Dvakrát jsem po něm mrskla utěrkou, jednou podnosem, bohužel prázdným, a nejmíň stokrát se div nerozbrečela zlostí. Kolem půl čtvrté nám už oběma definitivně ruply nervy. Před zraky vykulených hostů jsme na sebe začali řvát takovým způsobem, že nebýt táty, který vyběhl z kuchyně a udatně se mezi nás postavil, strávila bych příštích patnáct let v kriminále za úkladnou vraždu.
Nedovol hněvu, aby zatemnil tvou mysl, opakovala jsem si pořád do zblbnutí…“

Nejdříve chci autorce z celého srdce poděkovat za šunkofleky! V tu chvíli, kdy na mě tato scéna vykoukla na stránkách, smála jsem se od srdce dalších pět minut a bylo to velmi osvěžující, ztřeštěné a pořád dokola jsem si to přehrávala v hlavě. Tohle se opravdu povedlo!
Prázdniny za trest je typické dívčí čtení, které musí bavit každou. Hlavní hrdinka Annie neboli Andula či Anička je správná puberťačka, které budou chtít starší ročníky jednu švihnout, ale ona se samozřejmě tak nějak napraví v průběhu vyprávění a vy budete mít šanci sledovat její proměnu v „živém“ přenosu.
Líbilo se mi, jak autorka zapracovala do děje nejen trable pubertální dívky, která nedostane to, co chce, a proto je protivná až to bolí, ale také rodinné vztahy a důležité prvky přátelství a důvěry. Ono se opravdu potvrzuje, že důvěra je křehká věc a hlavně zde je krásně poukázáno, že karma je zdarma a vrací se to špatné jako bumerang.

Ačkoli je příběh Prázdniny za trest čtení pro dívky, i já se u něj královsky bavila a jsem velmi ráda, že se mi kniha dostala do rukou.
Autorka zasadila vyprávění do letních měsíců, což jsem kvitovala a k tomu použila i kulisy jedné hradní zříceniny, což ještě více zpříjemnilo atmosféru.
Je to jednoduchý příběh, ale lehkou rukou napsaný, velmi dobře se čte, není zbytečně dlouhý, ale tak akorát, aby vše svižně odsýpalo a vy se stihli u čtení pobavit, zasmát, naštvat a třeba také rozněžnit (jako já :-)).

Doporučení? To je asi jasné… Všem dívkám, které mají náct. Které právě prožívají nebo jsou ve věku, kdy můžou začít prožívat svou první, velkou lásku, kdy se pomalu dostávají do světa dospělých, se všemi problémy, které k tomu patří.
A samozřejmě klidně i pro starší čtenářky, které se naopak chtějí vrátit v čase, užít si tu letní pohodu, kdy se do vás opírá slunce, noční nebe je plné hvězd, vaší jedinou starostí je co si oblečete, případně na jakého kluka se usmějete…
Prázdniny za trest je pohodový příběh, který okouzlí každou čtenářku, když mu dá šanci a vezme si jej do rukou. Přeji příjemnou četbu a zábavu! 🙂

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Alpress, kde si knihu Prázdniny za trest můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *