Přej si opatrně – Hallie Ephron

Autor: Hallie Ephronová
Nakladatelství: Cosmopolis
Rok vydání: 2020
Počet stran: 296

„S Beccou vymyslely název Debordelářky s kamerou a logo, na němž kozačka na vysokém podpatku kope do videokazety s vytaženou páskou. Video s ponožkami bylo dobrý start a Emily se rozhodla, že na něj naváže novou sérií o vyklízení skříně. Mohla by tím upoutat další potenciální zákazníky.     
„Emmy, jdu ven!“ zavolal na ni zezdola Frank. Když odcházela z kuchyně, seděl zahloubaný do seznamu garážových výprodejů, které si tiskl z internetové stránky Craiglist a z Facebooku. S vojenskou přesností naplánoval každou sobotu trasu a nejpozději v půl osmé opouštěl dům, protože byl přesvědčený, že když je v inzerátu napsáno „všichni mají stejnou šanci“, nikdo to nemyslí vážně. A ranní ptáče dál doskáče.“

Co se stane, když má žena, která zbavuje lidi zbytečností a dělá jim doma pořádek, za manžela muže, který naopak věci ve velkém hromadí? Ne nadarmo praví staré rčení: Přej si opatrně…
Emilyin manžel zaplnil svými „poklady“ sklep, půdu i garáž. Na jiné myšlenky ji naštěstí přivedou dvě nové klientky – postarší vdova, které po zesnulém muži zbylo skladiště, o jehož existenci neměla dosud ani ponětí, a mladá žena Quinn, která si kvůli manželovu zákazu nesmí domů nastěhovat svoje věci. Při první schůzce si Emily s Quinn nad sklenkou vína notují, oč by byl jejich život bez shánčlivých manželů snazší.
Následující sled událostí vtáhne Emily do situace, která se zdá být nad její síly. Opravdu přijde kvůli jednomu přání o svobodu, manželství… nebo snad dokonce i o život?

Thriller Přej si opatrně vás zavede do domácnosti mladých manželů, kde řeší starosti s otěhotněním, jinak vedou běžný život. Ona se živí uklízením a vyhazováním přebytečných věcí, on je právník a největší zálibu má v nakupování různých věcí na aukcích a trzích. Co je jejich největším problémem, zjistíte, když si přečtete tento příběh.

Debordelářky s kamerou je firma Emily a její kamarádky Beccy. Uklízí a vyklízí nepotřebné věci cizím lidem. Od oblečení po různé sbírky a přeplněné sklepy. Když se jim ozvou dvě nové klientky, nemůžou být rozdílnější. Jedna důchodkyně, co se potřebuje zbavit věcí po manželovi a druhá, mladá a krásná, která se potřebuje zbavit svých starých věcí, které si nesmí nastěhovat do domu svého manžela. Obě spojuje jedna věc, jsou to vdovy, jak se ukáže. Ale ne vše je jak má být, a Emily pomalu a jistě, přichází na to, že je spojuje mnohem víc a uprostřed je ona. Vše co se stane Emily zamotává hlavu čím dál více a jí začíná jít o všechno. 

Emily je sama o sobě velmi chytrá, pečlivá a klidná žena. Zachovává si dojem ledového klidu, i když ji jde o pověst, manželství či život. Asi bych si představovala, že by mohla aspoň jednou vybouchnout, zhroutit se strachy nebo cokoliv, co projevuje emoce typu strach, nejistota, obavy. Emily je ale při smyslech až do poslední minuty, vše ji v hlavě pomalu dochází, vidí každý detail, který nesedí a pomalu si to dává dohromady jako detektiv.

„Emily zamyšleně vstala od počítače. Čtyři roky po smrti Michaela Safstroma se vdova Amanda alias Quinn provdala za Waltera Newella, o kterém tvrdila, že je natolik panovačný, že své novomanželce nedovolí vzít si domů staré fotoalbum a plyšové hračky. Ale po celém domě má vystavené smaltové reklamní tabule a ilustrace z časopisů, které se podezřele podobají exponátům ze sbírky Quinnina prvního manžela.     Podobné, anebo stejné?     
Emily si ty cedule bude muset pořádně prohlédnout. Jaká je pravděpodobnost, že by se mimořádně žárlivý a panovačný muž obklopil věcmi, které nashromáždil první manžel jeho ženy?“

Pod pojmem thriller si představuju krev, vraždy, násilí. Přej si opatrně je podle mého názoru psychologický román s detektivní zápletkou. Je to napsané velmi poutavě, drží vás v napětí a stránku za stránkou se to zamotává víc a víc.
Rozuzlení přijde rychle. Během pár stran je vše vyřešeno a to mě trochu zklamalo, čekala bych větší napětí a držení v nejistotě jako když se děj zamotával. Ale i tak to pro mě byly hezky strávené chvíle s knihou.

Přej si opatrně je psán z pohledu Emily, protože ta je hlavní hrdinkou či obětí nebo vrah, pokud jde o tento žánr. Objeví se spousta dalších postav, které dotvoří celý příběh, ale není problém se v nich vyznat. Vše je přehledné a jasné. Příběh má zápletku, rozuzlení, napětí, slepé uličky, skryté detaily, ale chybí tomu spád a vysvětlení motivu. Přišel mi ten konec uspěchaný.

Kdo má rád lehké detektivky, kde není jen krev a vraždy, tak kniha Přej si opatrně je ta pravá. Je psaná lehkým stylem a nemusíte se bát okousaných nehtů. Určitě ji doporučuji jako začátek tohoto žánru a pak pokračovat větším krvákem. 

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Cosmopolis, kde si knihu Přej si opatrně můžete zakoupit.

Díky za přečtení a měj se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *