Příběh hasičské cisterny – Iva Hoňková

Autor: Iva Hoňková
Ilustrace: Irena Lachoutová
Nakladatelství: Bambook
Rok vydání: 2021
Počet stran: 72

„Jirka si často hrál na zahradě rodinného domku, ve kterém bydlel. A protože jeho mladší sestra Anička ještě neuměla chodit, hrával si sám. Někdy za ním přišli kamarádi ze školy. Spolužáci ze třídy 1.A. Na pískovišti v rohu zahrady stavěli tunely, kopce a cesty pro jejich nákladní autíčka.“

Každý kluk touží po pořádném hasičském dobrodružství. Hasiči jsou stateční, odvážní, žhaví do řešení každého problému a se vším si poradí. A takový je i malý Jirka. Chodí sice teprve do první třídy, ale bydlí vedle hasičské zbrojnice, a tak může občas hasičům pomáhat. A jde mu to dobře. Jak by taky ne, když jeho nejlepší kamarádkou je hasičská cisterna.
Hoříte zvědavostí, co všechno Jirka zažije? Pusťte se do čtení. Tahle knížka potěší začínající čtenáře a všechny hrdiny, kteří se chtějí stát opravdovými hasiči.

Když jsme se synem poprvé otevřeli knížku Příběh hasičské cisterny, hned nás čekalo překvapení. Hlavní hrdina má stejné jméno jako můj syn. Oba jsme se na sebe podívali, usmáli se a pustili se do čtení.
Jelikož je ve věku, kdy ho hasiči fakt baví, o to víc se mu příběh o Jirkovi a jeho dobrodružství líbil. A já vám teď ráda knížku pro všechny kluky ráda blíže představím.

Jirka chodí do první třídy, má kamarády, mladší sestřičku (ještě v kočárku) a tak je odkázán na hraní si se spolužáky nebo sám. Vedle domu, kde bydlí s rodiči a sestrou je hasičská zbrojnice a Jirka tajně, i netajně, obdivuje starou hasičskou cisternu – Tatru. Je krásná, obrovská, červená a Jirka je k ní přitahován jako magnet.
Jednoho dne, když se nudí, objeví v kůlně kouzlený klíček, který odemyká všechny zámky a tak se není čemu divit, že se odváží do zamčené hasičské zbrojnice, aby se „ke své“ tatrovce dostal co nejblíže. Díky tomuto kousku zažije mnoho dobrodružství, ať už ve vyprávění s tatrovkou nebo s opravdovými hasiči, kteří jej jednoho dne načapou přímo u nich ve zbrojnici…

„Jirka chodil za Tatrou téměř každý den. Pokaždé si otevřel vrata hasičské zbrojnice svým kouzelným klíčkem, vlezl cisterně do kabiny a zaposlouchal se do jejího vyprávění. Tatra mu povídala o tom, co všechno už zažila. Některé příběhy byly veselé a jiné zase smutné. Ale všechny měly jedno společné. Šťastný konec.“

Příběh hasičské cisterny obsahuje krátké kapitoly, které se dají číst samostatně, protože je každý příběh uzavřen. Tudíž je kniha vhodná nejen pro předčítání před spaním (jak jsem to řešila já), ale také pro začínající čtenáře, protože si nemusí pamatovat spoustu souvislostí a vždy dostanou ucelený obrázek každého jednoho příběhu.

Ilustrací je v knize také dost, jsou všeříkající, barevné a velmi povedené. Ať už hasiči, Jirka nebo samotná cisterna – všechny se ilustrátorce povedly. Písmo je většího formátu, což dělá z knihy Příběh hasičské cisterny to správné první čtení pro začínající děti.
Vyprávění je v knize napínavé, ale i zábavné a trošku pohádkové – zvlášť když cisterna promlouvá k Jirkovi a vypráví mu, co všechno zažila – ovšem proč ne, má přeci kouzelný klíč a o tom pohádky jsou. O kouzlech a splněných přáních.

Je jedno, jestli máte doma klučinu, který se chce stát hasičem, nebo se mu líbí hasičská auta nebo má jen rád čtení a chce si sám přečíst pěknou knížku. Ani v jednom případě s knihou Příběh hasičské cisterny nemůžete udělat chybu. 🙂

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Bambook, kde si knihu Příběh hasičské cisterny můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *