Případ Flavie de Luce IV. – Oblékni se pro smrt – Alan Bradley

Autor: Alan Bradley
Nakladatelství: Knižní klub
Rok vydání: 2017
Počet stran: 232

„Tady je hrozné horko,“ pošeptala Feely Dieterovi, jako by mi tak mohla zabránit, abych to slyšela. „Pojďme raději do salonu.“
Když jsem se pohnula, abych se k nim připojila, střelila po mně pohledem, který jasně naznačoval: „Jestli se nás opovážíš sledovat, jsi mrtvá kachna.“
Pochopitelně jsem se kolébala za nimi.
Kvák! pomyslela jsem si.“

Blíží se Vánoce. Flavia de Luce – jedenáctiletá vášnivá chemička a příležitostná vyšetřovatelka – se schovává u sebe v laboratoři a připravuje past na Santa Clause. Poklid Jeleního mlází, chátrajícího panského sídla de Luceových, však naruší příjezd filmového štábu, který se zde chystá natáčet film s proslulou Phyllis Wyvernovou v hlavní roli. V houstnoucí vánici se v domě na hereččino dobročinné vystoupení shromáždí celá vesnice Bishop’s Lacey, nikdo však není připravený na šokující závěr: po půlnoci je v jedné z ložnic nalezena mrtvola uškrcená filmovým pásem. Kdo z přítomných hostů by byl schopný spáchat tak hrozný čin? Zatímco se počasí zhoršuje a seznam podezřelých se rozrůstá, musí Flavia použít veškeré svoje schopnosti, aby odhalila zabijáka, který se nezastaví před ničím.

Oblékni se pro smrt je v pořadí čtvrtým dílem s hlavní hrdinkou Flavií, a ani tentokrát se autor nemýlil. Napsal skvělou detektivku pro mládež, která potěší i nejednoho dospělého. Já si její čtení opět užila na výbornou, bavila jsem se, zasmála jsem se a vůbec mi nevadí, že hlavní hrdince je teprve jedenáct let. Taková malá paní Columbová.

Tentokráte se všechno semele v Jelením mlází, přímo v domě samotné Flavie, takže je přímo u zdroje. A že toho má k řešení hromadu. Jelikož se blíží Vánoce, musí připravit něco speciálního do komínu pro Santu, aby potvrdila jeho existenci.
Ale to nejdůležitější je návštěva filmového štábu, čímž její otec si kompenzuje chybějící peníze, a právě u nich bude natáčet ta nejvíc nejslavnější hvězda filmového plátna.
Nejen Flavie, ale i její sestry jsou natěšené, jenže u nich v rodině nikdy nejde nic jednoduše, obzvlášť, když jedním ze členů domácnosti je Flavie, a právě proto je pak důležité vnímat heslo (nebo název filmu?) Oblékni se pro smrt.

„Během jednoho z otcových povinných rozhlasových čtvrtků jsme si tu hru musely vyslechnout v úplnosti a já tehdy dospěla k závěru, že ačkoli to Shakespeare uměl moc pěkně se slovy, o jedech věděl houby.“

Už od prvního dílu jsem doslova nadšená. Typická, klasická anglická detektivka, napsaná tak, aby bavila i mladší čtenáře cca od dvanácti let. A pokud ti čtenáři budou milovat chemii, jako naše hlavní hrdinka, myslím si, že se pro ně tato série stane kultovní.
Ale i my, co chemii příliš neholdujeme (já měla pokaždé za čtyři :-)), si čtení užijeme jak se sluší a patří. Nechybí humor, nechybí drama, nechybí akce a v díle Oblékni se pro smrt je to zatím nejvíce vygradované, co se týče ohrožení samotné Flavie.

Věřím, že i z těchto málo slov, které jsem ke knize napsala, poznáte, že tato série mne opravdu baví. U třetího dílu jsem psala, že byl nejlepší, ale Oblékni se pro smrt jej zase o něco málo přeskočil. Tentokráte jsem příběh dala na jeden zátah, jednu noc, ráno jsem sice vypadala jako vyoraná myš, ale spokojená myška, která si užila čtení na sto procent.

Hvězdné hodnocení:

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *