Probuď monstrum – Patrick Ness

Autor: Patrick Ness
Nakladatelství: Booklab/Slovart
Rok vydání: 2019
Počet stran: 500

„A teď,“ řekne, „se půjdeme přesvědčit, zda dokážeme vytvořit mírumilovný svět.“

Ve strhujícím závěru napínavé trilogie se do Nového Prentisstownu stahují rovnou tři armády a schyluje se k ničivé válce. Domorodí Sádrovci zmobilizují všechny síly, aby pomstili vyvražděné soukmenovce. Starosta Prentiss a mistrová Coyleová, bezohlední vůdci dvou znepřátelených lidských frakcí, se chystají za každou cenu bránit své zájmy a představy o pořádku, který chtějí v Novém světě nastolit. A do toho se na planetu blíží kosmické lodě nových osadníků.

Probuď monstrum měl pro mne být fenomenální a epický závěr celé série. Tak, jak jsem si první dva díly užívala, a u všeho byla nadšená, jak vše hraje, tak třetí díl mi přišel nejslabší z celé série. Ale na škodu to není, díky prvním dvěma dílům jsem věděla o všem, a proto jsem netápala. Jen úplně nejásám.

Tento díl má své pro i proti. Ale jako celek to je něco neskutečně šíleného. Ze začátku jsem se nudila, přišlo mi všechno hrozně zdlouhavé, ale na druhou stranu, nemohla jsem čtení odložit, protože v Probuď monstrum je ohromné množství různých zvratů, nečekaných situací a dějů, o kterých byste nepřemýšleli ani v nejhorším snech.
Ale i přesto, že ze začátku jsem s příběhem trochu bojovala, nemůžu proti němu říct ani půl slova, protože autor opět nasadil svůj největší kalibr.

Probuď monstrum je zakončením série, která stojí rozhodně za pozornost všech fanoušků fantasy, scifi, young adult žánrů. Mluví se tam nespisovně, jsou tam šokující momenty, je tam válka, krev, bomby, takže to není úplně procházka růžovou zahradou, ale díky této „ošklivosti“ získává celá série na atraktivnosti.
Přijde mi, že je na úkol jiných sérií dost opomíjená, ale věřím, že časem se dostane do knihovny každého čtenáře, co má rád pořádné dobrodružství.

„Běžím-
V hlavě nemám jedinou myšlenku-
V hlase jediný zvuk, kromě nářku, který sám sotva vnímám-
Nářku dožadujícího se, aby to, co se stalo, nebyla pravda-
Nářku odmítajícího uvěřit tomu, co jsem viděl a vidím, odmítajícího přijmout, co se právě událo-„

Emočně vypjaté situace, pláč, autor mi nechal zemřít ty, kteří zemřít podle mě neměli, nechal žít ty, kteří mi pili krev. Ve vyprávění se v kapitolách střídají jak Todd, tak Viola, jsou přidány i nové pohledy, třeba 1017, což se mi moc líbilo.
Tento díl ze mě jednoduše a prostě udělal rozdvojenou osobnost. Spousta věcí se mi líbila, ale jsou zde i momenty, které jsem úplně nemusela a hlavně ten závěr, ten mě teda rozsekal. Přijde mi neukončený a úplně nevím, jestli jsem za to ráda. U jiných knih mi to nevadí, že si můžu domyslet, co a jak, ale tady… Já prostě jednoduše nevím.

I tato kniha má své hrdiny, kteří jsou se čtenáři od prvního dílu a my můžeme vidět, jak dorůstají a dospívají. Sice některých naivita vám poleze na nervy i tady, ale to už k tomu patří. Pokud máte za sebou oba díly, zvyknete si, věřte mi.
Rozhodně tuto sérii musíte číst od prvního dílu, autor i v tomto třetím, plynule navazuje na druhý díl, ihned se s vámi vrhne do nelítostné bitvy, ani se nestačíte rozkoukat a budete naprosto mimo realitu, ve válečné vřavě, kde vás budou čekat noví nepřátelé, nová spojenectví a mnoho z těch zlých ukáže svou pravou tvář.

Jak Probuď monstrum, tak celou sérii rozhodně doporučuji. Je to neskutečné čtení, kde první díl je naprosto dokonalý, druhý skvělý a třetí skoro skvělý. Ale nemyslete si, že by autor ubíral na kvalitě, jen na mne třeba působilo seznamování a putování na nové planetě mnohem lépe, než všechny ti bitvy a válka, ale zase jsem se s hrdiny někde posunula a musím se přiznat, že ten posun stál za všechen čas, který jsem čtením této trilogie strávila. Takže za mě, určitě ano! Pusťte se do čtení.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Booklab/Slovart, kde si knihu Probuď monstrum můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *