Prodám 2 děti – Kristina McMorrisová

Autor: Kristina McMorrisová
Nakladatelství: Leda
Rok vydání: 2021
Počet stran: 312

„U dveří krámku si do kabelky vložila cestovní rukavičky v barvě slonové kosti a klekla si před Samuela. V pozadí vnímala hlasy prvních zákazníků. Vydolovala ze sebe úsměv, narovnala synkovi límeček a opravila mu zapínání na košili, neboť už se hrdě zkoušel oblékat sám. „Buď tady hodný. Slibuješ?“

Začínající filadelfský novinář Ellis Reed ulovil sólokapra: narazil na dvojici dětí, které se choulí pod poutačem nabízejícím jejich prodej. Lze se v roce 1931 divit? Pád ekonomiky před dvěma lety skoncoval s americkým snem, a tak obyčejným lidem zbyly jen drobné, oči pro pláč a hora frustrace. I snaživý Ellis ji denně cítí v redakci plné vypsanějších kolegů, v zablešeném činžáku i v konfrontacích se zachmuřeným otcem. Srdcervoucím snímkem hladovějících sourozenců se sice rázem proslaví po celých Spojených státech, jenže vír událostí záhy přerůstá v noční můru. Vypomohl si totiž nepřípustným trikem, a tím děti vystavil osudu děsivějšímu než chudoba. On i redakční sekretářka Lily Palmerová, jež k jeho pochybení nevědomky přispěla, jsou podrobeni morálnímu testu téměř antické síly…
Dramatický román založený na skutečném případu vypráví o chybujících dospělých a nevinných dětech a také o sváru odvěké touhy po štěstí s psychickými bloky. Peripetie kauzy zasazené do stínovlády organizovaného zločinu umocňuje hektické prostředí žurnalistiky, které už o Americe vypovědělo leccos nelichotivého. Novinář by měl jít coby strážce demokracie příkladem, ale mnohdy to tak není. Každý však neseme odpovědnost za to, co způsobíme – a jsou věci, jež slušný člověk nepřipustí, ani kdyby bylo sebehůř.

Ač si na první pohled můžete myslet, že kniha Prodám 2 děti bude emočně vyčerpávající, obzvlášť pro všechny mámy, není tomu tak. Sice budete dojatí, budete lehce smutní, ale pocítíte také velkou naději, uvidíte napravování chyb z minulosti, které bude složité a trnité, ale jak se říká: „Kde je vůle, tam je i cesta“.

Rok 1931, Amerika… novinářská práce. Kruté podmínky pro lidi, není práce, nejsou peníze, všude vládne mafie a ti nejbohatší mají vždy největší slovo.
Mladý novinář, Ellis Reed, se snaží dostat mezi špičkové investigativní novináře, jenže zatím je pouze sloupkař, ale to se změní chvíli po tom, co na okraji města najde starou farmu, u níž jsou dvě děti a cedule s nápisem: Prodám 2 děti.
Ellis je vyfotí, jeho fotka i s příběhem se dostane nejen na první stránky jeho novin, kde pracuje, ale článek kupují i jiní nakladatelé. Jeho hvězda strmě stoupá, ovšem na úkor jeho svědomí, protože jen on ví, co za tou fotkou stojí… A pak… Pak se všechno začne kazit a Ellis se bojí, že už nikdy nic (ani on) nebude jako dřív.

„Po krachu na burze z ulic téměř vymizela odvážná ženská móda z let konjunktury, považovaná v těžkých dobách za příliš rozvernou. V tomhle podzemním ráji byly však srolované punčošky a šaty s třásněmi končící nad koleny ve zjevné převaze. Vedle zdejších krásek musela Lily působit jako škrobená kantorka, a přece na ni někteří hráči mlsně zírali.“

Knihu Prodám 2 děti bych rozdělila na dvě části. V té první se totiž dozvíte všechno o novinařině tehdejší doby (nebo přesněji ty nejvíce známé informace), podíváte se, jak to v roce 1931 mohlo v Americe vypadat, jak fungovala prohibice a kdo ovládal za nitky svět bohatých – a případně jakým stylem.
V druhé polovině se dostanete do detektivní části, kde Ellis společně s mladou sekretářkou Lily začínají pátrat po tom, jak by mohli napravit Ellisovy chyby a jejich následky.

Samozřejmě se v příběhu objeví také špetka romantiky, napětí tam je dost na to, že se jedná o román a ne o detektivku. Nejvíce mne dostalo, že toto vyprávění je inspirováno skutečnou událostí, o to více mne zamrazilo a věřím, že právě takto nějak kdysi lidé fungovali.
Jak už jsem psala výše, nemusíte se obávat, že mámy a maminky to nepřečtou, věřte mi, příběhy z koncentračních táborů jsou stokrát horší.
Tady jde spíše o to, jakým způsobem lidé řešili chudobu a v neposlední řadě jde nejvíce o svědomí mladého muže, který díky svému malému podvodu roztočil kolečka mnohem většího stroje, než je schopen sám ukočírovat.

Knihu Prodám 2 děti jednoznačně doporučuji. Je to čtivé, doslova návykové, protože ve chvíli, kdy se dostanete k části, kde se Ellis s Lily snaží napravit omyly, které způsobili, získá vyprávění pořádný drive.
Líbilo se mi, jak autorka popsala prostředí, jak se ji podařilo navodit atmosféru tehdejší doby, úplně jsem se viděla, jak míjím na ulici ženy v rukavičkách s kloboučky a muže jako elegantní gentlemany. Jeden velký palec nahoru. Tento příběh za trochu toho smutku, který ucítíte, rozhodně stojí.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Leda, kde si knihu Prodám 2 děti můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *