Prokletá minulost – Pamela Hartshorne

Autor: Pamela Hartshorne
Nakladatelství: Baronet
Rok vydání: 2019
Počet stran: 312

„Nevíš, co je to láska.“
„A těší mě to, pokud to znamená, že nezapomínám na ty, kteří jsou na mně závislí,“ pravila jsem tiše. „Radši bych žila ve vesnickém stavení, než abych viděla svoji dceru a služebnictvo hladovět.“

Poutavý historický thriller zavádí čtenáře do Anglie na konci šestnáctého století. Mary je manželkou Gabriela Thorna, bohatého kupce v alžbětinském Londýně. Miluje svou rodinu, služebnictvo ji zbožňuje a sousedé si jí váží. A usilovně se snaží zapomenout na kletbu, která jí předpověděla, že skončí na šibenici.
Celý Maryin život je založen na lži a podvodu. Ve skutečnosti není tou ženou, za kterou ji její manžel považuje, a když se jednoho deštivého dne vydá na londýnskou ulici Cheapside, minulost ji dostihne a začne se drát na povrch. Vyplní se dávná kletba, které se Mary už skoro přestala obávat?

S autorkou jsem se potkala poprvé, když jsem četla její thriller Dům stínů – tajuplný, napínavý román, který se mi líbil.
Prokletá minulost slibovala trochu jiné čtení, ale bylo to neméně dobré, sice jsem si trochu musela zvyknout na styl vyprávění, kdy se přeskakovalo do různých osob, ale celý příběh na mě působil velmi dobře a opravdu, jak se píše v anotaci – poutavě.

Mary je malou dívkou z vyšší společnosti, ale po různých peripetiích a tragédiích se objeví v domácnosti u Cat a začne jí být služkou. Tedy spíše společnicí. Děvčata jsou stejně stará a cítí k sobě velkou náklonnost, vypadá to, jak by byly sestry.
Jenže Mary v sobě dusí tajemství, ošklivé prokletí, které nastalo po cestě do Catiny rodiny a nesvěří se…
Po několika letech se její prokletí začne vyplňovat. Zvládne Mary ustát své problémy? Svěří se Cat? Nebo ta je už někde jinde?

Příběh Prokletá minulost se odehrává v Anglii v šestnáctém století a podle toho vypadá postavení žen ve společnosti a také chudých a bohatých lidí. Tohle autorka zvládla na jedničku.
Mary, jakožto jedna z hlavních hrdinek, mi byla od začátku sympatická kvůli jejím názorům. To, že se nějak chovala jako malá, beru s rezervou, protože byla dítě, ale s přibývajícím věkem jsem si ji velmi oblíbila.
Za to Cat – to byl mnohem horší případ. Chápu, že jsou lidé, kteří se řídí srdcem a další, kteří upřednostňují mozek, ale podle mne by to mělo být vyvážené a ne se nechat strhnout situací – a pokud už, tak jako Cat by se ženy neměly chovat, protože ona byla fakt hrozná, na facku! 🙂
Ale obě dohromady tvořily „čtivou“ dvojici hlavních postav.

„A když to uděláš, třeba řekne Gabrielovi pravdu, zašeptá mi hlásek v hlavě. Obě víme, co se před dvanácti lety stalo, a teď bych mohla ztratit víc než ona.
Mnohem víc.
A Cat to ví.“

To, s čím jsem bojovala ze začátku, není Cat – i když by se to mohlo tak jevit, ale spíše způsob vyprávění. Autorka totiž střídá obě hlavní hrdinky – což je v pohodě, aspoň čtenáři ví, co se kdy děje které v hlavě, ale to, jak k sobě jako by promlouvají, to mi nesedělo. Nebylo to pořád v první osobě a v oznamovacím způsobu, že by hrdinka promlouvala ke čtenářům, ale najednou začne promlouvat Mary ke Cat a Cat k Mary a mi to přišlo docela zvláštní, téměř až protivné.
Ale zvykla jsem si, a pak to i přestala vnímat, protože příběh Prokletá minulost zastíní i tohle.

A teď musím zmínit i konec příběhu. Nebojte, žádný spoiler. Ale víte co? Nečekala jsem to, nepřála jsem si to, nevěřila bych, že tohle autorka napíše a udělá. Naprosto mi tím vzala vítr z plachet! Všechno k tomu svádělo, všechny důležité okamžiky směřovaly k tomu, že by to tak býti mohlo, ale přeci jen jsem si říkala, že autorka tohle svým čtenářům neudělá – a … udělala! 🙂 Na druhou stranu – nečekané, překvapující a perfektní!

Prokletá minulost si rozhodně zaslouží pozornost všech čtenářek, které mají rády thrillery, kterým se líbí detektivky z alžbětinské Anglie. Věřím, že budete stejně jako já (až tedy překousnete to vyprávění – i když někomu to vadit nemusí) nadšení z toho, jaký příběh se na stránkách ukrývá.
Budete v napětí, jestli prokletí dosáhne svého maxima a jestli Mary a Cat dostanou maximum i samy ze sebe.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Baronet, kde si knihu Prokletá minulost můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *