Prokletí Harrow Lake – Kat Ellis

Autor: Kat Ellis
Nakladatelství: Booklab/Slovart
Rok vydání: 2021
Počet stran: 294

„Propadnul se pod zem na hezkou řádku let.
Našel kosti s morkem, tak pár lidi sněd…“

YOUNG ADULT HOROR ZALOŽENÝ NA SKUTEČNÝCH UDÁLOSTECH.
O Harrow Lake ví Lola první poslední. Její otec tam natočil Lelka, kultovní hororový snímek. Lola ví, že pod lunaparkem se rozkládají jeskyně, že kvůli sesuvům půdy se zřítil kostel i se hřbitovem a že v lese roste strom, na kterém visí lidské zuby. Ale o temné minulosti zapadlého městečka nebo o tajemstvích vlastní rodiny nemá ani ponětí. Teď, když se octla v Harrow Lake, se snaží najít odpovědi. Jenže někdo, nebo něco, sleduje každý její krok.
V HARROW LAKE VÁS TOUHA NAJÍT PRAVDU MŮŽE STÁT ŽIVOT

Když mi přišla novinka Prokletí Harrow Lake, věděla jsem, že se do ni pustím téměř okamžitě. Líbí se mi totiž, jak na mne působí žlutá obálka – optimisticky a nadějeplně, přitom na stránkách se ukrývá hororový příběh pro dospívající čtenáře, což bych do žluté obálky nezabalila a o to víc jsem se těšila. 🙂

Lola je dívkou, která vyrůstá od svých pěti let jen s otcem, protože matka je opustila. Nebo tak to aspoň ví. Jenže co se stane ve chvíli, kdy Lola najde svého otce pobodaného a po dobu jeho zotavování je nucena odjet do Harrow Lake – do městečka, odkud pochází její matka? Když už je tam, tak se přece jen pokusí o ní získat pár informací. Ovšem tohle není vůbec správný nápad, vůbec není – jak Lola pořád opakuje – Optimální.
Její pátrání za svou a rodinnou minulostí ji dostává do míst, kde není sama, kde ji možná půjde o život, kde se bude bát, kde se nebude cítit jistá ničím, ani sama sebou…

Od knihy Prokletí Harrow Lake jsem neměla žádná očekávání. A proto jsem spokojená s tím, čeho se mi dostalo.
Lola, na to, že byla tak mladá, měla velmi dobře vymyšlený charakter. Byla sice místy dětinská, ale chytrá zároveň. I když se bála, uměla se vrhat do různých situací po hlavě. Byla mi sympatická, stejně tak jako Cora. Tu si musí oblíbit každá čtenářka. 🙂 No a Carter? Hotový princ na bílém koni. Ovšem pozor, v tomto příběhu žádnou romantiku nečekejte. Naopak se začněte už teď obávat Škubáka, pavouků, myší a brouků…

„Čas tu neběží tak jako jinde. Příběhy se vám zavrtají do hlavy jako zuby do masa. Mám pocit, že Harrow Lake do mě pomalu začíná pronikat.“

I prostředí příběhu Prokletí Harrow Lake autorka měla velmi dobře promyšlené. Městečko, kde se zastavil čas někdy ve dvacátých letech, nedivím se Lole, že přemýšlela, jestli vůbec mají splachovací záchody. Její babičky byla noční můrou té doby sama o sobě.
Tohle se autorce rozhodně povedlo. Dokázala navodit tu správnou atmosféru města, které odolává veškerých technologickým pokrokům, bez wifi, bez signálu pro telefony, jen s podkopanou zemí díky hornické činnosti, s častými sesuvy půdy, které s sebou berou nejen domy, ale také lidské životy.

No a teď k tomu strachu. Bála jsem se? Ne… Místy jsem sice měla takový divný pocit, ale spíše to bylo „odporem“, než abych se bála doopravdy. Ale to se mi stává i u mistra hororu, Stephena Kinga. Většinou je to jen pocit, že by to mohl být strach, ale není to přesně ono.
Někdy jsou možná právě tyhle pocity horší, než když se bojíte na sto procent.

Sečteno, podtrženo, Prokletí Harrow Lake je velmi dobré vyprávění o dívce, která se ocitne tam, kam by se sama nikdy nevypravila, někdo ji sleduje (ona to ví, ostatní to popírají), něco se děje (ona to ví, ostatní to popírají) a je to skvělé čtení pro všechny dospívající čtenáře.
Ale věřím, že si kniha najde své fanoušky i mezi dospěláky. Je to svižné, lehce napínavé a docela dramatické čtení, kde sice zápletku můžete uhodnout o trochu dříve než je potřeba, ale i tak si užijete tento příběh až do konce a posledního písmenka.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Booklab/Slovart, kde si knihu Prokletí Harrow Lake můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *