Prokurátor – Paulina Świst

Autor: Paulina Świst
Nakladatelství: Knihy Dobrovský/edice Kontrast
Rok vydání: 2019
Počet stran: 290

„Nebul. Příští organizovanej zločin dostaneš na starosti ty. Marcin to zmínil na poslední schůzi.“
„Chladnej, vždyť Glivice nejsou Neapol. Další takovej případ tu bude za deset let. Do tý doby mě zavřou do blázince, kde budu v kazajce mlátit hlavou do zdi bytostně přesvědčenej o tom, že jsem faktura za benzin.“

Třicetiletá a mimořádně atraktivní Kinga Błońská je šťastná žena. Tedy vlastně byla.Dlouhá léta žila po boku jednoho muže a jako brilantní advokátka dosahovala řady úspěchů v soudní síni. Teď jí však štěstí přestalo být nakloněno. Nestačilo, že přistihla svého muže při nevěře, ale navíc se musela zhostit případu nebezpečného zločince zvaného Šedivák. A co hůř, tento zločinec je její nevlastní bratr, s nímž už hodně dlouho neměla – a nechtěla mít – vůbec nic společného. Nešťastné události posledních týdnů se pokouší dostat z hlavy na diskotéce. Poprvé ve svém životě ji popadne chuť zachovat se nezodpovědně… a podaří se jí to snad až příliš. Skončí v bytě jistého Łukasze, kterého jen krátce předtím poznala na tanečním parketu. Po extatickém milostném dobrodružství se – uspokojená sexuálně, ale s morální kocovinou – nepozorovaně vytrácí domů. O pouhých pár hodin později však zjišťuje, že smůla se jí na paty přilepila snad definitivně. Ten „milenec na jednu noc“ je totiž prokurátorem, který vede vyšetřování případu jejího nevlastního bratra. A aby toho nebylo málo, všechno nasvědčuje tomu, že mimopracovní styky Kingy a Łukasze nezůstanou jen u jednoho žhavého setkání.

Paulina Świst se narodila 27. září 1986 v Glivicích v polském Horním Slezsku. Vystudovala práva na Jagellonské univerzitě v Krakově. Pracuje jako právnička ve vlastní advokátní kanceláři ve Vratislavi. Zaměřuje se na trestní právo. Během své kariéry působila jako obhájkyně v řadě soudních sporů, drobnými krádežemi počínaje a organizovaným zločinem konče. K jejím zálibám patří fotbal, Long Island Iced Tea a válečné počítačové hry.

Prokurátor slibuje nejen vášnivé a žhavé čtení, ale také notnou dávku detektivního pátrání. A myslím si, že tato kniha vše, co slíbila, splnila. Od první stránky jsem se bavila, ten žhavý sex tam v žádném případě není v takové míře, abych se červenala až za ušima po celou dobu čtení, a mohla jsem si díky tomu užít skvělý příběh, kdy se mi líbili i samotní hrdinové.

Łukasz a Kinga. To jsou jména dvou hlavních hrdinů, kolem kterých se celý děj točí. On je čtyřicetiletý, velmi atraktivní typ chlapa, který má pověst nejen proutníka, ale také zlého kluka, který nikdy neprohrává.
Ona je třicetiletá žena, krásná ženská, povoláním advokátka. Má perfektní smysl pro břitký humor a dokáže využít jakoukoliv ironickou hlášku ve svůj prospěch.
První problém se objeví ve chvíli, kdy se ti dva potkají v jednom baru. A druhý problém nastane, když se potkají v soudní síni. Třetí problém nastane, když se dostanou do střetu zájmů. A pak už se to s nimi vleče až do poslední stránky knihy.
A hlavně, Kinga má svůj soukromý život docela na houby, rodinu si člověk nevybírá, ale ona se tak nějak netrefila ani do manžela.

Tento příběh se mi trefil, takříkajíc, do noty. Líbilo se mi všechno. Je to skvělé, oddychové čtení, na tyto horké dny jako dělané. Knihu Prokurátor jsem přečetla během jednoho odpoledne u vody – jo, kecám, dočítala jsem jej večer doma, ale i tak je to záležitost kratinká, která vám nedá moc prostoru k tomu, abyste příběh odložili. Díky Šedivákovi, Rusákovi a vlastně i Bola se tam pořád něco děje, když se mi zdálo, že už se to nemůže zamotat, zamotalo se to ještě víc.
Ale nejvíce se mi líbil styl psaní autorky. Všechno odsýpalo, neměla čas jsem se nudit a hrdinové mne vysloveně bavili, obzvláště špičkování mezi Kingou a Łukaszem. Nejednou jsem se velmi upřímně, od srdce zasmála, když si ti dva něco provedli. Třeba nezapomenu na scénu ve sprše, kdy Kinga ukázala, jaká správná mrška dokáže být.

„Nejvíce alkoholiků je mezi vzdělanými lidmi se zodpovědnou profesí,“ vzpomněla jsem si na větu, kterou často opakovala moje teta. Zcela jsem s ní souhlasila. Neznala jsem žádného právníka, který by se vyrovnával s problémy díky sezením u psychoanalytika. Znala jsem jich naopak celou řadu, co byli častěji než v kanceláři někde v baru.“

Další výhodou, velkým plusem, tak je styl napsání příběhu. Kniha není rozdělena na kapitoly, ale mezi jednotlivé části je vklíněn znak paragrafu. Takže to můžete považovat vždy za další kapitolu a hlavně, každou část vypráví buď on nebo ona. Střídají se ve vyprávění celého děje Kinga s Lukaszem, a díky tomu je na vše, co se zde událo, pohlíženo z obou stran hlavních postav. To se mi nesmírně líbilo, vnímat téměř každou situaci pokaždé jinak, jednou jako žena, jednou jako muž. Ale není to tak, že by se ti dva opakovali, oni na sebe navazují, jen vždy první věta, či dvě, vás dostanou do obrazu, co se zrovna děje u toho druhého.

Jsem překvapena, co jsem od této knihy dostala. Nečekala bych, že mě Prokurátor bude tak moc bavit. Jak víte, bojím se většiny erotických románů, právě pro ty žhavé sexuální scény. Ale tady to v žádném případě není hrozné, je to napsáno živočišně, reálně, ale co je důležité, tak autorka zná autorka míru, aby z toho nebylo jen porno v písmenkách, ale aby to mělo děj.

Když to shrnu, za mě je tato kniha skvělým příběhem, ve kterém jde o akci, napětí, ale také o lásku, sex a hlavně vtipné hlášky, ironické chování se špetkou arogance, což z Prokurátora dělá zajímavé a zábavné čtení pro ženy jakéhokoliv věku.
Dopátrala jsem se, že Prokurátor bude mít pokračování, a já už se nemůžu dočkat, co všechno si pro nás autorka připravila. Za mě tedy doporučení ke čtení! 🙂

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji Knihy Dobrovský, kde si knihu Prokurátor můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *