První život – Gena Showalter

Autor: Gena Showalter
Nakladatelství: Omega
Rok vydání: 2018
Počet stran: 435

„Dějiny prý píšou přeživší. Ale vím, že to tak vždy není. Jsem Tenley Lockwoodová a brzy zemřu. Tohle je můj příběh, ve kterém je konec pouhým začátkem.“

Tenley „Desítka“ Lockwoodová je obyčejná sedmnáctiletá dívka, která posledních pár měsíců strávila v ústavu Prynne. Proč? Není to kvůli její posedlosti čísly, ale protože odmítá dovolit, aby její rodiče rozhodovali o tom, kde bude žít… až zemře. Všichni lidé už přijali jednoduchý fakt – život na Zemi je pouhá zkouška a opravdový život začíná po smrti.
Na věčnosti vládnou dvě říše – Troika a Myriad, odvěcí rivalové a nepřátelé na život a na smrt. Obě říše udělají cokoliv, aby dostaly Desítku na svou stranu. Pošlou za ní své nejlepší agenty. Desítka se brzy ocitne na útěku, zatímco světem zmítá válka mezi dvěma říšemi, které bojují o její duši. Komu může věřit? A co když kluk, do něhož se zamilovala, nepatří do říše, která je jí milejší? Rozhodne se správně?

Gena Showalter je autorkou bestsellerů new York Times a USA Today. Její knihy pro mládež hltají čtenáři a čtenářky jedním dechem. Když se musela rozhodnout, jaké zvolí povolání, věděla, že psaní knih je pro ni to pravé. Žije se svou rodinou a několika psy v Oklahomě.

Autorka si mě získala už sérií s Alenkou v říši zombií. Ve chvíli, kdy jsem zaregistrovala První život, věděla jsem, že tady vedle nešlápnu a budu se bavit. Měla jsem pravdu. Od začátku jsem se nenudila a mám nakročeno k další sérii, která se bude snažit dobýt mé srdce. 
I přesto, že jsem od prvních stránek měla pocit, že mi něco uniká, protože vysvětlení postavení všech říší a kdy „přijdou na řadu“ jsem se dočkala až po několika stránkách, tak čtení odsýpalo a nijak jsem se nad tím nepozastavovala. Úplně jsem se nechala unést. A jakmile mi to docvaklo, už jsem se vezla na vlně vzrušení a nemohla se dočkat, až zjistím verdikt Desítky.

Zkuste si představit jedno… Váš život na zemi je jen pouhým začátkem a to nejdůležitější z vaší existence se začne odehrávat po vaší smrti. Jenže… Po smrti můžete jít do dvou říší a vy se musíte ještě za svého života rozhodnout. Z jedné strany máte své osobní přesvědčení, co je pro vás nejlepší, z druhé strany na vás tlačí rodina, abyste si vybrali tu říši, které oni dávají přednost… A pak se na scéně objeví dva sexy krasavci, žhaví hoši jak z časopisu, a každý z nich bojuje o vaši přízeň, aby si vás naklonil na svou stranu a tím pádem ke své říši… Asi to není jednoduché, co dámy? 🙂
A pro Desítku to není jednoduché jakbysmet…

„Zraněné zápěstí si přiložím k hrudi, čímž ukončím jakýkoliv tělesný kontakt mezi mnou a klukem, který se ukazuje jako ztělesnění protikladů. Hodný a krutý. Přívětivý a jízlivý. Starostlivý a bez zájmu. Na někoho, kdo žije v říši, kde mají emoce v podstatě cenu zlata, nevypadá, že by věděl, jak ty svoje ovládat. A možná o to jde. Když je vypustí ven, jsou ryzí, čisté.“
Musím říct, že Gena Showalter opět dokázala vytvořit jiný svět, který mne ohromně bavil a zajímal. Je to originální příběh, jenž vás nezklame. Díky autorčině schopnosti vše vysvětlit a do-vysvětlit, nezanechává za sebou prostor pro nesrovnalosti nebo pochybnosti, takže si příběh opravdu užíváte jak leží a běží. 

V knize je perfektní rovnováha mezi vzrušením, dobrodružstvím, přátelstvím, láskou, intrikami, napětím… Není přeslazená, není moc extrémní, všechno je dle mého názoru tak, jak má být. Kde autorka potřebovala, tak přidala, ale zbytečně netlačila na pilu, takže mi čtení, potažmo příběh, přišel přirozený a místy jsem i já sama přemýšlela, do které říše bych se zapsala. Indícií jsem k tomu, abych si mohla vybrat říši měla dost, ale i když o mě tu v žádném případě nešlo, ani já nedokázala s určitostí říct, kam se zařadit!

Sice se tato kniha tváří jako klasická YA literatura, kdy o jednu holku bojují dva kluci, ale tím se určitě nenechte zmást. Jde o naprosto ojedinělý, originální příběh, který vás překvapí vším, co v sobě ukrývá a zdaleka zde nejde jen o „trojúhelník“ tří mladých lidí. Je to i o právu volby, o tom, co dělat a nedělat, aby se člověk dobře rozhodl a hlavně svého rozhodnutí poté nelitoval. Je to o důvěře, kterou si k někomu a něčemu budujeme a jak poté, jeden nepatrný krůček může všechno zbořit.

Za mou osobu vám tuto knihu doporučím. Já sama se už nemůžu dočkat, jak tohle všechno bude pokračovat a věřím, že až si přečtete tento díl, budete stejně jako já natěšeni na pokračování. První život vám dá čtivý a napínavý příběh o obyčejné holce, která není až tak úplně obyčejná, jen o tom nemá tušení. A vy na začátku taky ne. Tak pojďte zjistit, o co tady vůbec jde… 🙂

Hvězdné hodnocení:

Děkuji nakladatelství Omega za recenzní výtisk a knihu si můžete objednat níže:
knihy Omega
knihy Dobrovský

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *