Pššt – Mel Sherratt

Autor: Mel Sherratt
Nakladatelství: Katto.cz
Rok vydání: 2019
Počet stran: 338

„Přesto je bude chránit až do krajnosti – každá matka by to udělala a ona to dělala vždy, bez výjimky.“

První kriminální případ tajemné vyšetřovatelky Grace Allendalové – nové policejní posily v městečku Stoke-on-Trent, která je odhodlaná prosadit spravedlnost, ať to stojí, co to stojí.
Kniha PŠŠT je založena na plynulém metodickém vyšetřování jednotlivých zločinů v kombinaci s tíživými zápisky z minulosti, které vás pohltí svojí syrovostí a reálností.
Stoke News informuje:Ve Stoke-on-Trentu již není bezpečno. Vrah znovu udeřil.
Když byl George Steele zavražděn, naskytla se Grace Allendalové příležitost vrátit se do rodného města, odkud s matkou před více než 20 lety za dramatických okolností utekly. Grace ví, že její návrat není vítaný, a tím méně, když je členkou policejního sboru. Rodina Steelova je ve Stoke známá svými nekalými praktikami a násilím, standardními prostředky k dosažení cíle. Dojde k první vraždě a Grace je povolána k vyšetřování případu, který ji zavede nebezpečně blízko vlivu rodiny Steelovy. Když Grace najde první anonymní balíček, je jí jasné, že hra začala a že stojí tváří v tvář nejen důmyslnému vrahovi, ale také své minulosti. S počtem přibývajících vražd Grace pochopí, že pokud chce případ Wedgwood vyřešit, je načase odkrýt všechny karty, ať to stojí cokoliv.

Mel Sherratt je autorkou jedenácti románů, které se všechny staly bestsellery. V roce 2018 se dostala na seznam sta nejvlivnějších občanů města Stoke-on-Trent (anglické hrabství Staffordshire), kde žije se svým manželem a s foxteriérem Dextrem.

Na knihu Pššt jsem se těšila z mnoha důvodů, ale tím největším tahákem pro mne byl fakt, že knihu četl Robert Bryndza, kterého řadím mezi mé oblíbené, spíše tedy nejoblíbenější, autory, a byl nadšen. Takže mi nic nebránilo pustit se do čtení a musím konstatovat, že tohle bylo vážně skvělé.

Nebudu psát představení knihy jako takové, protože vše je uvedeno v anotaci, která vám prozradí to důležité, abyste si dokázali promyslet, zda číst nebo ne.
Já přidám jen pár dalších údajů, které vás přesvědčí, že tohle je ta správná krimi, skvělý první díl nové série, jež budete s nadšením číst a pak čekat, až vyjde další kousek.

Hlavní hrdinka, detektiv šéfinspektor Grace Allendalová, je velmi dobře vymyšlená postava. Sice nemá tu nejsvětlejší minulost, ale rozhodně si nekompenzuje své problémy na svých podřízených ani na lidech ve svém okolí. Je příjemná, přímá, ví, co chce a chová se tak, jak by se správná žena chovat měla. Dost mi imponovala po všech těch různých hrdinkách, které dokážou být pěkné mrchy. Tady je Grace silná osobnost, která se bude čtenářům určitě líbit.

A poté je tu spousta vedlejších postav, které ale budete brát jako hlavní, protože mají dostatek prostoru, abyste si k nim udělali nějaký citový vztah. Musím uznat, že i ti zlobiví kluci, kteří se zde objeví, se mi líbili. 🙂 Ne všichni, protože třeba takový George Steele je opravdu člověk, který vás znechutí, ale Eddie a vlastně i Leon, ti jo, na ty se v dalších dílech opravdu těším! 🙂

„Někdy věci nejsou takové, jak na první pohled vypadají. Nikdy nemůžete vědět, co se děje za zavřenými dveřmi. Každý má svá tajemství.“

Kniha Pššt je dělena na poměrně krátké, ale velmi „úderné“ kapitoly. Autorka se vyvarovala všem hluchým místům a dokáže své čtenáře naprosto strhnout, aby si čtení užili, třeba i na jeden zátah. Tento příběh byl pro mne přesně ten, u kterého jsem nechtěla jít spát, dokud jsem nevěděla, kdo je vrah.
A konec? Celou dobu jsem měla tušení, že v tom nějak dotyčný člověk bude figurovat, ale tohle… to nevymyslíš… 🙂

Celý děj je psán v přítomnosti, ale objeví se i pár kapitol, které vás přenesou do minulosti, jež není nijak lehká. Naopak, jsou zde popisovány situace, které se vám nebudou dobře číst, ale jsou důležité k tomu, abyste pochopili, proč a jak a kdy.

Kniha Pššt bude vynikat díky svým postavám a charakterům, díky vazbám hrdinů, protože vše tím správným způsobem komplikují, a také jistou dávkou zrůdnosti, která všechno, co se děje, odstartuje.
Autorka má za sebou již několik knižních titulů, a je to vidět. Její ruka je vypsaná, umí psát s lehkostí, aby čtenáře vše bavilo, aby se neměl šanci nudit a byl napnutý, jak vše dopadne.
Za mě je to opravdu skvělá detektivka, která odstartovala výborně novou sérii s Grace Allendalovou a těším se, jak to bude pokračovat.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Katto.cz, kde si knihu Pššt můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *