Rande na balkoně – Felicia Kingsley

Autor: Felicia Kingsley
Nakladatelství: Cosmopolis
Rok vydání: 2020
Počet stran: 181

„A sakra. To mi tak chybělo, aby mi sestřenka Grety Thunbergové dělala kázání. Udělala ze mě málem teroristu kvůli dvěma krabičkám od sushi.
Mám rád stromy a zvířata. Vyrostl jsem v horách, tak jak by mi nezáleželo na flóře a fauně! V podstatě jsem Heidi, děvčátko z hor, až na to, že mě nezdraví kozičky (co jí to ten děda dával do snídaně, amfetaminy?).“

Romantiku a humor nepřemůže ani zákaz vycházení „Zůstaňte doma! Zůstaňte doma!“ znělo z reproduktorů opuštěnými ulicemi Milána. Nikdo nebyl připravený na to, že život najednou zamrzne. Alex se ocitl zavřený doma s tím posledním člověkem, se kterým by chtěl dýchat stejný vzduch: se svou bývalkou. Hned za zdí uvízla Didi v bytě přeplněném hlučnou rodinou. Milující a milovanou rodinou, před níž se ale v této situaci dalo uniknout jen na balkon. Na tom sousedním se snažil najít chvilku klidu Alex. Jejich náhodná setkání a povídání přes balkon se změnila v příjemné každodenní schůzky. Samozřejmě s dodržením nařízeného odstupu. Může za tak zvláštních okolností vzniknout láska?

Když jsem dávala fotku knihy Rande na balkoně na Instagram, napsala jsem tam, že bylo jen otázkou času, než se mi dostane do ruky kniha, která bude napsána v souvislosti s koronou. Ale pokud se budou takové knihy rozmáhat, ovšem v duchu takovém, jako je tato kniha mladé italské autorky Felicii Kingsley, tak proti tomu nic nenamítám, a naopak žehnám všem autorům, i těm budoucím. 🙂

Alex je povoláním fotograf a hned na prvních stránkách knihy zjistí, že ho přítelkyně, se kterou je už deset let, podvádí s kulturistou z fitka. Proto se s ní ihned, na místě, rozejde a hodlá se odstěhovat. Jenže v době, kdy začne házet všechny své věci do krabic, aby mohl vypadnout, vystoupí v televizi premiér v mimořádné relaci a nařídí okamžitou karanténu – nikdo nesmí ven ze svých domovů, maximálně pro potraviny či k lékaři. Jak zvládne Alex a jeho bývalka vydržet v jednom bytě, po tom, co o sobě ví pravdu? Projeví se jejich italská národnost?
Didi pracuje v Berlíně, ale domů, do Milána ke své rodině občas zavítá. Jako jsou různé svátky nebo případně narozeniny. A tak je tomu i teď, její sestra slaví osmnácté narozeniny a u toho nesmí Didi chybět. Jenže oslava je zrušena, protože karanténa, a Didi je uvězněna v Miláně a nemá se jak dostat zpátky do svého pohodlí v Berlíně.
Oba, Alex i Didi, utíkají od svých spolubydlících aspoň na balkon, kde můžou mít chvíli oddechu, jen pro sebe. A tak se poznají… Začnou si povídat…
A z povídání to vypadá, že mají oba mnoho společného. Jenže díky karanténě se nesmí ani přiblížit, nemůžou se sejít. Nebo můžou? Vymyslí to nějak? Stane se z toho víc, než jen „partnerství“ na balkoně? To už se dozvíte, až si přečtete tuto útlou povídku s názvem Rande na balkoně.

„A denní počet cigaret se zvýší na dvě, pak na tři, pak na pět, protože s cigaretami je ten problém, že zůstáváš pořád neuspokojený, je to jako sex, při kterém se nikdy neuděláš.
Ve výsledku jde jen o zlozvyk, který ti nic nedává, ale bez něj ti něco chybí, i kdyby to bylo jen to gesto, kdy neseš něco k ústům.“

Autorka se nijak závratně v příběhu nerozepisuje, ale to, co zde vymyslela, má hlavu a patu. Jasně, je to příběh, chcete-li, dá se to nazvat povídkou, která je sice velmi předvídatelná a má v sobě spoustu klišé, ale budete se u čtení i bavit.
Není to jen o tom, když se někdo někomu dvoří a pořádně nemůže, ale také hodně o dialozích, které mezi sebou hlavní hrdinové vedou a právě ty dělají z tohoto vyprávění tu správnou letní romanci. Byť s koronou v zádech.

Rande na balkoně mne velmi mile překvapilo. Nejen, že jsem měla přečteno za dvě hodinky, ale doslova jsem se ocitla v Miláně, na balkoně, na terase a užívala si všechny okamžiky společně s Alexem a Didi.
Je zde hezky popsáno, jak by měl správný vztah mezi mužem a ženou začít, líbilo se mi, jak autorka využila každý moment, který měl Alex s Didi na balkoně pro sebe a dokázala z toho něco vytřískat.
Není to jen „ach, on je tak sladký“ a „ach, ona je tak sladká“, ale dá se říct, že je v poznávání se hrdinů určitá hloubka – jestli to tak můžu napsat. Však až si příběh přečtete, pochopíte, co jsem tím chtěla říct.

Postavy, které se v ději objeví, a není jich mnoho, mají svou stinnou i světlou stránku. Některé vás pobaví, jiné drobátko naštvou, ale všechny ty důležité osoby dostanou to, co si zaslouží.
Pokud hledáte knihu, která bude opravdu „na pohodu“, která vás nebude nutit přemýšlet, ale chcete s vyprávěním pěkně splynout a třeba se i zasnít, jestli jste zvědaví, jak se autorka poprala s karanténou a příběhem, do ní zasazeným, rozhodně se podívejte po knize Rande na balkoně.
Není to vyprávění, u kterého byste si sedli na zadek, ale je to spíše takové milé, oddechové čtení, u kterého se zrelaxujete a zatoužíte po tom, dostat se na takový balkon.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Cosmopolis, kde si knihu Rande na balkoně můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *