Řecký sen – Samantha Tonge

Autor: Samantha Tonge
Nakladatelství: Baronet
Rok vydání: 2020
Počet stran: 248

„Obyvatelé Taxosu vědí, proč nemají v pravé poledne vysedávat venku. Větřík mi zčechral ofinu a já cítila, jak mě pomalu opouští vnitřní napětí. Bylo fajn uniknout  před ruchem a náporem londýnského života, před počítačem, úmorným dojížděním vlakem do práce, umělým osvětlením v kancelářích. Ani si nevzpomínám, kdy jsem si dopřála ticho a klid bez mobilního telefonu nebo propisky v ruce. Lehla jsem si, přetáhla si klobouk přes obličej, zavřela oči a oddala se rytmickému zvuku vln.“

Pippa Pattinsonová trávila až do svých čtrnácti let každé letní prázdniny v idylické rybářské vesničce Taxos na ostrově Kos. Během bezpočtu dlouhých, sluncem prozářených lenivých dní zarytě ignorovala myšlenky na svůj budoucí život, který pro ni naplánovali rodiče – nezáživné, avšak zajištěné povolání účetní v bance a rozumného, pragmatického manžela. Místo toho spřádala spolu se svým věrným řeckým kamarádem Nikem sny o vlastní malé čajovně, kde by hostům nabízela své vlastnoručně upečené anglické čajové koláčky.
Když se po devíti letech vrací do Taxosu se svým mimořádně pohledným snoubencem Henrikem, Pippa zchátralé městečko skoro nepoznává. Přesto s úlevou nachází stopy někdejší osobité a okouzlující vesničky, kterou si tolik zamilovala. Když Henrikův zaměstnavatel, vlivná developerská společnost, předloží místním obyvatelům projekt na přeměnu Taxosu v prosperující turistické letovisko, Pippa a Niko s pomocí svých řeckých přátel vymyslí náhradní plán, jehož součástí má být i Pippina odpolední čajovna. Pippa má jedinečnou příležitost nechat hektický londýnský život za zády a věnovat se tomu, co ji baví nejvíc – zejména když cítí, že ze vztahu s Henrikem vyprchalo veškeré vzrušení. Nemluvě o tom, že ve víru pečení a zaníceného úsilí pomáhat místním zachovat staré tradice začínají klíčit semínka lásky tam, kde by to nečekala…

Krásný a voňavý řecký ostrov Kos vás přivítá v příběhu s názvem Řecký sen. Kdo poznal jakýkoliv řecký ostrov, tak byl určitě pohlcen atmosférou, vůněmi, jídlem a lidmi. Kdo ještě nenavštívil, tak určitě doporučuji a tento příběh vás naladí nejen na další dovolenou, ale i na vlnu odpočinku a relaxu. Řecký sen je totiž zamilovaná a klidná oddechovka.

Pippa Pattinsonová je Angličanka, která měla to štěstí, že její rodiče vlastní vilu na ostrově Kos v malebné vesničce Taxos, a tak tam až do svých čtrnácti let trávila každé prázdniny. Že se pak vracela vždy do internátní školy a zbytek roku trávila tam, protože její rodiče byli zaujatí svou prací a cestováním, ji moc šťastné dětství nepřipravilo.
Měla nalajnovaný život a s tím se musela smířit. Užívala si se svým nejlepším kamarádem Nikem každý den plnými doušky a všechny vzpomínky, co na tento ostrov má, se ji vrátí ve chvíli, když zjistí, že odjede na tři týdny na dovolenou do vily svých rodičů.
Jakmile se po devíti letech vrací na místo činu a prochází vesničkou, je zklamaná, jak ji recese dostihla. Její přítel, který tam přijel s ní, jí ale oznámí, že má pro ni překvapení a to, že hodlá pomocí své firmy této vesnici pomoct znova se postavit na nohy. Proč z toho ale Pippa není vůbec nadšená, a jak se s tím vyrovná je zápletkou příběhu. Další překvapení ji přinese i setkání s jejím dětským kamarádem Nikem, který už dávno není malý kluk, ale dospělý a krásný chlap. Jak to celé Pippa vyřeší a zvládne na vás čeká na stránkách této knihy.

„To všechno je móc pěkný…. ale ztrácíte čas,“ pronesl nezřetelně artikulující anglický hlas. V předtuše nepříjemností jsem nasucho polkla. Zatracená práce…Na scénu se vpotácel Henrik a namířil na mě prst. Zničehonic vedle mě stál Niko. „Nevěřte tý ženský ani slovo… Pippě je všechno buřt. Na nikom ji nezáleží.“ Nevesele se zachechtal. „Vaše Pippitsa totiž přistoupila na to, že tenhle váš chabej pokus o záchranu neuspěje, a až to krachne, hbitě se přidá na moji a Stavrosovu stranu.“

Řecký sen odhaluje malý milostný trojúhelník a mezi mužské postavy se zde probojoval společně s Nikem i Henrik. Henrik je napůl Holanďan a Angličan, je velmi vysoký, svalnatý a krásný. Prototyp nádherného a sexy chlapa. Je pohlcen svou kariérou a náročným životním stylem. Vše je na něm vždy do puntíku vyžehlené a nažehlené.
Niko je jeho pravý opak. Řek plný emocí, které dává najevo každým slovem a pohybem. Nejraději má pohodlné kalhoty a tričko, rád rybaří a miluje klidný a jednoduchý život ve vesnici. Pokud jde o vzhled, tak Henrikovi může v klidu konkurovat, kromě své výšky. Dva, dá se říct, úplné protiklady a mezi nimi Pippa, která v sobě skrývá obě stránky, jen přijít na to, která je ta správná a která je ta hraná.

Kniha v sobě ukrývá zamilovaný trojúhelník a boj o zachování řeckých tradic v Taxosu. Je to oddechové čtení, jak už jsem se zmínila, které vás neurazí, ale ani nenadchne ke čtení na jeden zátah.
Příběh se odehrává celkem v klidném tempu a žádná hluchá místa zde nenajdete, pořád něco objevujete nebo pokračujete v odkrývání příběhu.

Po formální stránce knize nic nechybí. kapitoly na sebe navazují, všechny postavy jsou dostatečně vykresleny, takže se nepletou a vždy víte o koho jde. Příběh je vyprávěn z pohledu Pippy, takže najdete jen ženský pohled na věc, ale ničemu to neubližuje, a i tak je příběh zajímavý a čtivý.

Každý kdo si rád na chvíli odpočine, odfrkne od dennodenních starostí a zatouží po nenáročné literatuře, může sáhnout po knize Řecký sen. Nasadí vám úsměv na rtech, zahřeje vás řecké slunce a budou se vám sbíhat sliny na řecké dobroty. Určitě doporučuji tentokrát vzít si ke knize něco sladkého, protože neodoláte a nakonec pro něco půjdete do spíže.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Baronet, kde si knihu Řecký sen můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *