Řetěz ze zlata – Cassandra Clare

Autor: Cassandra Clare
Rok vydání: 2021
Nakladatelství: Booklab/Slovart
Počet stran: 528

„Máme co činit s promyšleným, úkladným zlem. Se snahou ničit lovce stínů a ubližovat jim. Tohle jen tak neskončí.“

Lovkyně stínů Cordelia Carstairsová už od raného dětství projevuje nevídanou odvahu v boji s démony. Když je její otec křivě nařčen ze strašlivého zločinu, vydá se spolu se svým bratrem do Londýna, aby věci urovnala a odvrátila tak pád své rodiny. Cordeliina matka mezitím pomýšlí na to, jak dceru co nejrychleji provdat. Ale ukáže se, že ta je předurčená spíš k hrdinským činům než ke svatbě… V Londýně Cordelia narazí na své přátelé z dětství, okouzlujícího Jamese a jeho sestru Lucii Herondaleovy, a ti ji uvedou do světa opulentních večírků a plesů. Potká tu upíry i mořské panny, jenže ji nejvíc zajímá James, do kterého se bláznivě zamiluje. Brzy se ale dozví, že ten je zaslíben jiné dívce.

Je tu někdo, kdo by neznal svět Lovců stínů? Myslím si, že ne. A autorku tohoto světa, Cassandru Clare, má v povědomí snad každý. Je mi proto milou povinností sdělit, že její nová kniha, z nové série Poslední hodina, s názvem Řetěz ze zlata, je opět skvělým příběhem, sice trochu více protknutým láskou, než je u autorky zvykem, ale díky světu, kde se ocitnete, ji to rádi odpustíte. To mi věřte.

Kordélie je dívkou, která má problém s otcem. Její otec byl nařčen z hrozného zločinu a ona doufá, že v Londýně se dostane k lidem, kteří mu budou moci pomoct.
Jenže všechno vezme za své ve chvíli, kdy piknik mladých lovců stínů napadnou démoni – za bílého dne, na veřejném místě. Tohle nemá obdoby a jen Kordélie, James, Lucie, Anna a další mlaďoši ví, že je něco špatně. A co na to říkají jejich rodiče? Že se nic neděje? Že to byla výjimečná situace?
Právě v tu chvíli musí mladí lovci stínů vzít osudy své a svých blízkých do vlastních rukou, aby zabránili zbytečným úmrtím.

Ovšem krom této nemilé situace se v příběhu Řetěz ze zlata odehrává také romantická dějová linka a konkrétně se týká Kordélie, která je tajně zamilovaná do Jamese. V jednu chvíli to vypadá, že i ona nebude Jamesovi lhostejná, ovšem pouze do chvíle, kdy se objeví Jamesova „pravá“ láska. Kordélie se snaží bojovat statečně se svými pocity, ale jestli to vydrží celou dobu, to už se dozvíte, až si tuto knihu přečtete.

„Pojď se mnou, dítě démonů, tam, kde budeš uctíván. Uvidíš stejný svět jako já. Uvidíš svět takový, jaký skutečně je. Vím, kdo je tvá matka i kdo je tvůj děd.
Pojď se mnou.“

Musím vás lehce varovat, milí čtenáři a milovníci světa lovců stínů. Připravte se na to, že v knize Řetěz ze zlata se můžete zpočátku trochu ztrácet ve jménech. Bylo by moc fajn, kdybyste před čtením měli přečteny Pekelné stroje, jelikož právě ty předcházejí ději v této sérii, ale pokud je nemáte, nevadí! Nebojte! Nebude vám to v ničem bránit, ale když se pak pustíte do Pekelných strojů, můžou být pro vás některé fakta spoilery. Takže jen takové upozornění a teď dál k tomuto příběhu.

Autorka zasadila vyprávění do Anglie na přelomu 19. a 20. století. A naprosto skvěle mne dokázala strhnout svým stylem psaní do prostředí mladých dívek, které jsou uváděny do společnosti, do světa, kde mladí muži jsou gentlemany a sklánějí dámám jednu poklonu za druhou, kdy dívky protančí nejedny střevíce a baví se na piknicích. Ale také jsem se dostala do „zapovězených“ uliček, kde se scházejí vlkodlaci, upíři, čarodějové… A tou poslední zmínkou dávám najevo, že se objeví i mnou a mnoha jinými čtenáři, milovaný Magnus… 🙂

Víte, co bylo nejlepší? Číst o hrdinech, které už znáte, poznávat je z jiných úhlů, v jiných situacích a dávat si dohromady střípky, které předtím nevypadaly, že by do sebe pasovaly, ale teď vám všechno docvakne.
Ač už nikdy a nic nepřekoná nesmrtelné Nástroje smrti, musím říct, že Řetěz ze zlata mne rozhodně nezklamal a přes trochu těžkopádnější začátek se můžete opět těšit na báječnou, zamilovanou, napínavou, démony a podsvětany protkanou zábavu.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Booklab/Slovart, kde si knihu Řetěz ze zlata můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *