River Wild – Samantha Towle

Autor: Samantha Towle
Nakladatelství: Baronet
Rok vydání: 2020
Počet stran: 288

„Musela jsem zmizet někam daleko.  V ten moment odešla z místnosti a vrátila se s největším darem, jaký jsem kdy dostala. Do rukou mi vložila řidičák své vnučky a taky její rodný list. Prý ať si je vezmu. Ať mrštím svým starým jménem do koše a zmizím.  A já najednou měla v rukou cestu ven.  Peníze mi taky nabídla, ale ty jsem si vzít nemohla.  A stejně jsem věděla o vlastní zlaté žíle.  Málem jsem ji tenkrát rozdrtila v objetí.  A tak jsem získala svoji jízdenku pryč odtud.  Každý den děkuji Carrie Fordové, že mi darovala jméno.“

Nové město. Nová identita. Těhotná a bez pomoci.
Na útěku před minulostí, která mě nikdy nesmí znovu najít.
River Wild.
Náladový. Nevypočitatelný. Zmetek.
Tak to je můj nový soused.
O přátelství s Riverem nemám sebemenší zájem. Stejně tak on o mě nezavadí pohledem.
Jednoho dne mi pomůže zachránit opuštěného psa. Ten den v jeho očích spatřím cosi, co moc dobře znám. Smutek. Bolest. Osamělost.
Tyhle věci jsou pro mě denním chlebem.
I když ani jeden z nás o přátelství nestojí, osud nás přivede k sobě. A potom, jako blesk z čistého nebe, už z nás nejsou jenom přátelé, ale něco víc.
River a já máme každý svoje tajemství. Kostlivce ve skříni. Ale to nám nestojí v cestě. On rozumí mně. A já rozumím jemu.
Poprvé v životě zažívám něco, o čem jsem dosud slyšela jenom v pohádkách – štěstí.
Jenomže žádné štěstí netrvá navěky. Ne pro lidi jako jsem já.
Moje minulost je mi v patách, slídí, čeká a připravuje se na ten správný okamžik, aby mi to všechno vyrvala z náručí.

River Wild.
Řeknete si další sexuální román, ale skutečnost je jiná. Jak sama autorka upozorňuje na začátku knihy, jde sice o romantický příběh, ale je protkaný traumatizujícími zážitky, které jsou reálné a součástí každodenního života spousty lidí. Díky tomuto tématu je tento román velice odlišný od jakéhokoliv jiného v tomto žánru.

Od Samanthy Towle mám přečtenou sérii Bouřlivák, taková střední klasika v tomto směru, takže když vyšla její nová kniha a získala tak vysoké hodnocení, byla jsem velice zvědavá, jaké to bude.
Musím uznat, že jsem překvapena a to hodně kladně z toho, co mi tato kniha přinesla. Jde o velice zajímavé čtení a místo romantické či sexuální linie, jsem s napětím očekávala, jak se budou vyvíjet, a hlavně jak dopadnou, osudy dvou hlavních hrdinů, kteří si prošli týráním, znásilňováním a jiným peklem.

Annie Coombsová je mladá žena, která vyrostla bez rodičů u pěstounů. Po dovršení dospělosti nastoupí do své první práce a potká muže, který ji uhrane, a tak netrvá dlouho a vdá se za něj.
Neil je policista, který je starší a zkušenější, milý a starostlivý. V den svatby se vše ale změní. Najedou má Annie po svém boku sadistu, který ji týrá celých sedm let než najde odvahu od něj utéct.
Nejhorší je, že na našem životě nám často tak moc nezáleží a tak spoustu věcí snášíme, ale v okamžiku, když se objeví někdo další, kdo potřebuje vaši ochranu, vlije se do týraných žen nová síla a začnou jednat, stejně jako Annie.
Podstatné je, že Annie donutí něco jednat a nezůstat a snášet to dál. Bude mít Annie štěstí a zachrání ji její nová identita, aby mohla na novém místě začít nový a šťastný život, který si zaslouží?

„O Neilovi nemá tušení. Nebo o tom, že jsem vždycky nebyla Carrie. Annie Coombsová je pro něj neznámá osoba. A stejně tak já nevím nic o jeho minulosti. Vím o jeho mámě. A že potom žil s babičkou v domě, kde vlastně bydlí pořád. Jenže nic víc o jeho minulosti prostě netuším. V očích má pořád zapsanou hrůzu, kterou prožil. Viděl a zažil věci, které by nikdo zakusit neměl. A nejde jen o vraždu jeho nevlastního otce. Jde o důvod, proč byl jeho otčím zabit.“

Nejen ženy jsou u nás obětmi násilí. Ať chceme nebo ne, největší skupinou u nás jsou asi děti a z těch pak vyrůstají dospělí, takže jde i o muže, ve kterých tyto hrůzné zážitky zanechají negativní následky, které mají velký dopad na jejich budoucnost.
River Wild je jedním z těchto mužů. Byl týrán a zneužíván svým otčímem a jeho matka to odnesla tou nejhorší formou. Od samého dětství si to vyčítá a nedokáže se s mířit s tím, že to není jeho vina, takže se z něj stane zlý a samotářský zmetek, co nemá rád lidi.

Každopádně do vínku je mu dáno dobré srdce, šikovné ruce a hezký vzhled. Když potká ženu, která má v očích stejnou bolest jako on, něco se v něm zlomí a on najednou začne měnit celý svůj dosavadní postoj k životu, protože jen opravdová starost, péče a nezištný zájem dokáže v člověku probudit znova důvěru a lásku.

Kniha River Wild se čte sama, žádná hluchá místa, stále vás drží v napětí a očekávání. Většina děje se odehrává s pohledu Annie, ale je to vyhovující, rozpitvávání mužských emocí není nic pro mě.
Když si odmyslíte tu těžkou stránku života, tak je děj vtipný, veselý, romantický se sexuálním napětím. Takže dostáváte z obou stran vše potřebné.

Při doporučení se pozastavím. Ráda bych doporučila River Wild všem dívkám i ženám, ale je třeba zauvažovat v jakém rozpoložení a náladě po knize sáhnete. Přece jen jsou některé pasáže na kapesník a pokud některá z vás má přemýšlivou a hloubavou náladu, tak raději chvíli vyčkejte, ať se vám ten příběh nezaryje pod kůži ve špatném slova smyslu.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Baronet, kde si knihu River Wild můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *