Ročenka – Holly Bourne

Autor: Holly Bourne
Nakladatelství: Booklab/Slovart
Rok vydání: 2021
Počet stran: 448

„Když nemáte strach, tak to není opravdová statečnost.“

Jak najít svůj hlas? Jak se zamilovat? Jak říkat pravdu? Středoškolačka Paige Vickersová, která pracuje pro školní noviny, je na vylhané příběhy zvyklá. Patří mezi ně třeba řeči o tom, jak je nejpopulárnější spolužačka Grace úžasná. Jenže to je lež. Jak Laura přebírá kluky jiným holkám. To je taky lež. A jak je její vlastní rodina dokonalá. I to je ale… lež. Teď populární Grace a její kamarádky vybírají do chystané ročenky ty „nejlepší středoškolské příběhy“. Jenže tyhle příběhy nejsou jen vylhané, jsou toxické! Page už má lží plné zuby. S pomocí Elijaha, jediného kluka, který ji kdy chápal, je odhodlaná povědět všem pravdu. A asi tím dostane pár lidí na kolena.

Holly Bourne mnozí z vás znají z mých recenzí, ale také ji někteří znáte sami, protože čtete její knihy, které se vždy zabývají aktuálními tématy, jež trápí dospívající puberťáky. Ročenka, jak už název napovídá, vás zavede na střední školu. Takovou tu typickou, kde se nosí uniformy, kde se objevují ti oblíbení, ti sportovci a poté i ti lůzři.

Viděli jste film Protivný sprostý holky s Lindsay Lohan v hlavní roli? Pokud ano, tak si určitě pamatujete Plastics a vůbec fungování struktury hierarchie žáků tamní střední školy. A přesně to jsem si celou dobu čtení představovala s knihou Ročenka.
Paige je redaktorka školních novin, která ví, co je lež a co ne, co oblíbení lidé, kteří jsou obdivováni těmi „nižšími“ studenty, říkají, aby jim mazali med kolem pusy a hlavně, aby pořád byli na výslunní.
S pomocí svého kamaráda se rozhodne, že vyjde s pravdou ven, ale samozřejmě ji to může zlomit vaz, protože si proti sobě poštve ty nejobávanější studenty s největším vlivem.

„Ani sebevětší lítost nemůže odčinit to, jestliže člověk promrhá i jen jedinou z příležitostí, které mu dává život.“

Tak jako i v ostatních autorčiných knihách, i zde, v knize Ročenka, se téma týká ožehavých otázek, které tvoří skoro celý svět dětí a mládeže, kteří stojí na prahu dospělosti.
I já si pamatuju, jak jsem několikrát stala na hraně propasti a stačilo jen kousek, abych udělala špatné rozhodnutí a spadla.
Paige se v této situaci a vlastně nejen ona, ocitne ne jen jednou, ovšem důležité v tomto příběhu je, zda se dokáže včas a správně rozhodnout a nekoukat na následky a na to, jak se ostatní budou na vás dívat.

Třešničkou na dortu (jestli to tak můžu napsat), tak je romantická dějová linka, která zase ukáže mladým holkám to, že na každou někde někdo čeká. Chce to jen čas a trpělivost, však on si vás pan úžasný najde. A když vás nenajde, najdete ho vy. 🙂

Ročenka je příběh, který je primárně určen dospívajícím dívkám, ale věřím, že i starší ročníky si tohle čtení můžou užít a vychutnat si ho. Věřím, že pro některé holky to může být i jakýsi návod, jak se postavit k nepříjemnostem, které je můžou potkat a to nejen na střední škole.
Autorka opět nezklamala. Čtení mě bavilo a ač nepatřím do cílové skupiny pro toto vyprávění, bavilo mne. Když autorka holt umí psát, je to potom jednoduché. 🙂

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Booklab/Slovart, kde si knihu Ročenka můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *