Rockové příběhy pro malé rebely – Jiří Štraub

Autor: Jiří Štraub
Ilustrace: Tereza Doležalová
Nakladatelství: Bambook
Rok vydání: 2020
Počet stran: 80

„Velkým se staneš, když se nebudeš stydět za to, že jsi malý.“

Ptáte se, děti, „Co to je ten rock?“ Řeknu vám, že rock je osvobozující hudba. Představujte si ho, jak chcete. Třeba jako dlouhovlasého, usmívajícího se dědečka, který nikdy nedá z ruky elektrickou kytaru. Nebo se vám vybaví někdo stejně starý jako vy, kdo miluje písničky. Nebo si nejlépe představte rock jako sami sebe! Vyšly jste na dlouhou pouť objevovat svět a zpívat mu o tom, co máte rády i o tom, co vás trápí. Představte si, že jste došly někam, kde žijí jenom samá zvířátka a ta si zamilovala vás i vaše písničky. Prožily jste s těmi zvířátky mnoho dobrodružství a některá z nich skončila na stránkách této knihy. Při její četbě třeba přijdete na nějaké úžasné věci. A až se tak stane, klidně je vykřičte do světa. To se přeci na každého rebela sluší a patří….

Rockové příběhy pro malé rebely je skvělá pohádková kniha pro větší čtenáře/posluchače. V knize na vás čeká 9 příběhů, ve kterých hlavními hrdiny nejsou lidé, ale všelijaká zvířata – od mravence, až po lva nebo třeba krávy.
Autorovi se perfektně podařilo skloubit lásku k hudbě s vtipným vyprávěním, které zabaví nejen děti, ale také rodiče.

Netradičně, nejdříve napíšu poklonu ilustrátorce Tereze Doležalové. Její obrázky, které jsou černobílé a doplněné vždy jen jednou barvou, jsou úžasné. Třeba lev jako rocker mě naprosto odzbrojil, tak stejně kapela AC/DC v podobě úhořů. V této knize jde vidět, že když se spojí fantazie autora, s umem ilustrátora, vznikne pohádková kniha, která zaujme každého, kdo ji otevře.

Nemusíte se obávat toho, že vaše dítě rock neposlouchá/nezná, a tím pádem nebude textu rozumět. Je zde jen okrajově zmíněno pár kapel z tohoto žánru, ale vůbec o znalosti nejde. Jde spíše o zpěv jako takový, a samozřejmě styl těchto muzikantů a jejich posluchačů, protože některá zvířátka jsou velmi stylově oblečena – tedy, ehm, namalována.

„Vždycky když se s nimi znovu potká, dává si pozor, aby je nežral tak moc, aby je zase nesežral. A i přesto se nikdy nepřestává spokojeně zubit.“

Některé příběhy mají v sobě zjevné ponaučení pro malé čtenáře, což je v pohádkách správně. U jiných to tak jasné není, ale to vůbec nevadí, protože větší děti si z toho i tak vezmou to, co bude potřeba.
Rockové příběhy pro malé rebely jsou napsány jednoduše, aby tomu všechny děti porozuměly a opravdu si užily báječná dobrodružství, která je na stránkách čekají. Já osobně jsem si velmi užila nejeden příběh, ale nejvíc se mi líbilo – a to i proto, že bylo mne nejvíce humorné – vyprávění o krokodýlovi, který moc žral AC/DC. Žral je tak moc, až je z toho samou láskou sežral. Jo, bylo to fakt dobrý! 🙂

Písmo je opět většího fontu, takže se bude kniha dobře číst i začínajícím čtenářům a ilustrací je dostatek. Některé jsou přes celou stránku, jiné přes půlku, ale vždy skvěle doplňují text.
Navíc křídový papír, na kterém je vše vytištěno, působí takovým tím „lepším“ dojmem, a spojení barev ilustrací s tím papírem dělá divy. Moc se mi to líbí. 🙂

Jak můžete vidět, jsem z knihy Rockové příběhy pro malé rebely téměř odvařená a už se nemůžu dočkat, až budu mít doma malého rockera, který to bude žrát tak, jako maminka. V tuto chvíli je to totiž jen rebel! 🙂

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Bambook, kde si knihu Rockové příběhy pro malé rebely můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *