Rovnice lásky – Helen Hoangová

Autor: Helen Hoangová
Nakladatelství: Fortuna Libri
Rok vydání: 2019
Počet stran: 320

„Neurčité nutkání pudu sebezáchovy mu napovídalo, aby to odmítl, varovalo ho, aby ji nedával do ruky zbraň, která může znamenat jeho zkázu, jenže jí nedokázal říct ne – jako obvykle.“

Stella Langová má mimořádnou schopnost. Dokáže předvídat chování zákazníků pomocí složitých algoritmů. Díky tomu vydělá víc peněz, než vůbec zvládne utratit. Pokud ale jde o randění, její schopnosti výrazně zaostávají za průměrem běžné třicátnice. Všechno jí ztěžuje fakt, že má Aspergerův syndrom a při francouzských polibcích se cítí velmi nepříjemně. Později ale usoudí, že potřebuje získat cvik, ideálně s profesionálem, a tak si najme společníka Michaela. Vietnamsko-švédský fešák vypadá, jako by ho vystřihli z dojímavých filmových scén, ovládá východní bojové umění, a kdyby nabídku odmítl, mnoho by ztratil. Když za ním přijde Stella s rozvrhem lekcí, slíbí jí, že spolu odškrtnou všechna políčka – od předehry až po polohy za hranicí misionářské. Podaří se Stelle vymyslet rovnici lásky?

Helen Hoangová patří ke stydlivým lidem, kteří většinou mlčí, a když promluví, dokážou vyslovit opravdu hrozné věci. První romantický příběh přečetla v osmé třídě a od té doby je na nich závislá. V roce 2016 ji diagnostikovali poruchu autistického spektra, která se nazývá Aspergerův syndrom. Momentálně žije v kalifornském San Diegu s manželem, dvěma dětmi a rybičkou.

Rovnice lásky je knihou, jež by neměly minout čtenářky, které milují erotické příběhy na způsob Padesáti odstínů. Já jsem díky anotaci očekávala trochu něco jiného, nemůžu říct, že by to bylo vyloženě špatné čtení, ale nebylo to nic pro mne.

V anotaci je zmíněno, že hlavní postava Stelly trpí Aspergerovým syndromem, tudíž jsem očekávala, že toto čtení půjde trochu do hloubky a přiblíží nám, jaký život můžou jedinci s tímto diagnostikovaným problémem mít. Jenže Rovnice lásky jde spíše do hloubky sexu, než tohoto syndromu. A mezi námi, toho sexu tam je fakt dost.

Stella, která díky této nemoci, nemá příliš v oblibě osobní kontakt, mám na mysli dotýkání se, nemá partnera, protože sex je pro ni doslova utrpením.
A tak se jednoho dne rozhodne, že si najme osobního učitele sexu, Michaela, z eskort služby, předplatí si jej na několik večerů a on ji naučí všemu, co potřebuje v sexu umět, znát a snášet, aby mohla žít plnohodnotný milostný život.
Stella je krásná, třicetiletá, na první pohled nevinná dívka a Michael je krásný chlap, velmi podobný známé filmové hvězdě, kterému dámy a ženy samy skáčou do postele. Když se ti dva setkají poprvé, oba cítí, že tohle setkání jim změní životy.

Musím uznat, že první tři kapitoly měly parádní rozjezd. Nechyběly vtipné situace, humorné dialogy, setkání hlavních hrdinů a jejich první sex bylo napsáno čtivě. Jenže poté to začalo upadat. Spousta sexuálních scén, které ztrácely na své vtipnosti, dialogy se stávaly méně vtipnými a začaly se objevovat klišé, které známe ze všech podobných knih.
Přiznávám, že mi hlavní hrdinka i Michael jako postavy sedly, líbilo se mi, jak uvažují, jak spolu dokážou vycházet. Kdybych nemusela koukat do jejich ložnice, byl by to krásný, romantický příběh.

„Nikdy předtím to nebyla ona, kdo by začal s polibkem. Muži na ni dřív prostě… spadli pusou.“

Rovnice lásky má dvě velké plus, které mi tak trochu vylepšily dojem na celkový příběh. Tou první je, že hrdinové nejsou Evropané, jejich přirovnávání k japonským hercům či zpěvákům, zmiňování kapel či filmů mi rozšířilo obzory. Prostředí, ve kterém se příběh odehrával, na mne působilo exoticky a to se mi líbilo.
A druhým plusem je vyprávění z pohledů obou hlavních postav. Tím se čtenář dokáže mnohem lépe vžít do situací, které nastanou a do toho, proč hlavní postava jedná tak, jak jedná.

Kapitoly jsou příjemně dlouhé, všechno je čtivé, ovšem nečekejte nic nového ani neotřelého. Až tedy na to, že v Padesáti odstínech je chlap bohatý a žena ne, tady je dívka ta, která má všechno a muž hluboko do kapsy.
Spousta klišé, od začátku víte, jak se vše bude ubírat, ale můžu vám slíbit, že se některým situacím od srdce zasmějete, takže úplně marné čtení to není. 🙂

Knihu Rovnice lásky doporučím všem romantickým duším, kterým nevadí sexuální scény, nebo které je přímo vyhledávají.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Fortuna Libri, kde si můžete knihu Rovnice lásky zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *