Rozmarýnová zátoka – Jenny Haleová

Autor: Jenny Haleová
Nakladatelství: Cosmopolis
Rok vydání: 2023
Počet stran: 312

„Takže ne všechno je součástí našeho životního plánu?“ otázala se Melanie.
„Možná to není náš životní plán, ale všechno je součástí něčeho většího – plánu tak velkého a všeobjímajícího, že ho nedohlédneme, protože jsme v něm jen malým zrnkem písku.“

V místě, kde je nejmodřejší moře a kde voní rozmarýn, trávila Melanie s babičkou každé léto a společně snily o tom, že promění jeden opuštěný dům v malý rodinný penzion. Po její smrti se Melanie cítí ztracená, babiččina poslední vůle před ní ale otevírá novou životní kapitolu. Odkázala jí totiž peníze na koupi milovaného domu v Rozmarýnové zátoce.
První večer v novém městě se Melanie seznámí s místním tesařem Joshem, který má stejnou barvu očí jako voda v oceánu. Zamlklý muž je přesně tím, koho pro rekonstrukci domu potřebuje. Jenže on je rozhodnutý městečko opustit, a navíc kdysi slíbil své matce, že nepřekročí práh stavení, které může za neštěstí tolika místních obyvatel.
Dům skrývá tajemství, stařičké dopisy, které mohou Melanii a Joshe jednou provždy rozdělit. Nebo je naopak svedou dohromady?

Já mám ráda knihy, kde se odhaluje nějaké tajemství, které může ovlivnit hrdiny, se kterými příběh sdílíme. A Rozmarýnová zátoka je přesně tímto typem knihy. A nejen, že je napínavá, je i čtivá a pořádně romantická. Tohle se bude čtenářkám, ženám, opravdu líbit.

Melanie na přání své babičky koupí rozpadlý dům v Rozmarýnové zátoce. Má za to, že se díky tomu její život navrátí do těch správných kolejí. Jenže to od začátku vypadá spíše naopak, že zabředne do bahna ještě víc. Dům je v takovém stavu, že začíná mít strach, zda to vůbec finančně zvládne, její život se od smrti babičky stává nezajímavým, cítí se na dně, nemá tušení, kam se mají její kroky ubírat… Až jedna krabička, kterou objeví v domě v ní znovu zažehne oheň, ovšem to tajemství, které skrývá, může změnit vztahy s lidmi, které začíná mít ráda a zaujímají nová, důležitá místa v jejím životě.

„Babička říkávala, že život tě může odnést jako spodní proud. Ale to by ti nemělo bránit v tom, abys plaval jako blázen,“ řekla Melanie a bosou nohou se odrazila od podlahy, takže houpačka, na které s Joshem seděli, se zhoupla dozadu.“

Autorka napsala knihu Rozmarýnová zátoka na výbornou. Vykreslila perfektní charaktery postav, nechybí tam nic a nikdo. Jak soci v lásce, tak pověstná hra na kočku a myš, odmítání, v mezilidských vztazích tam funguje mezigenerační shoda, v rodinných vztazích je tam úžasná podpora i v těžkých časech… A našla bych toho možná ještě trochu více.
Velkou výhodou tohoto příběhu je uvěřitelnost postav. V tom to autorka taktéž trefila. Kdokoliv se může cítit opuštěně, spokojeně, nadějeplně, tak jako postavy v této knize. No a samozřejmě, co nechci zapomenout, tak je autorčin smysl a cit pro popis prostředí. Nejednou jsem v Rozmarýnové zátoce byla i já, sice jen pomyslně, ale cítila jsem jak bouřku, tak i sluneční paprsky a dokázala si představit, jak to tam vypadá. Velké plus!

Rozmarýnová zátoka byla po dlouhé době knížka na romantické téma, která mě opravdu bavila. Doslova a do písmene jsem se nechala do děje vtáhnout a užívala si každou chvilku čtení. A to tajemství, co skrývá dům v zátoce? To už je jen pomyslná třešnička na dortu, která knize dodává ještě více na přitažlivosti. Takže za mě jedno velké doporučení.

Hvězdné hodnocení: 5 z 5

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Cosmopolis, kde si knihu Rozmarýnová zátoka můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *