Rudý vlk – Rachel Vincentová

Autor: Rachel Vincentová
Nakladatelství: Cosmopolis
Rok vydání: 2022
Počet stran: 320

„Opravdu si ale myslíš, že je zvědavost nebezpečná?“
„Hlavně je ošidné ji tak živit. Strach z temného lesa je přirozený a zdravý – udržuje lidi v bezpečí.“

Vesnice Oakdale je odjakživa obklopena temnými hvozdy. Mezi stromy neproniká žádné světlo, zato jsou lesy plné smrtelně nebezpečných příšer. Proto se jim také vesničané, a mezi nimi i Adéla, důsledně vyhýbají.
V den svých šestnáctých narozenin se však Adéla dozvídá, že patří k rodu, který již po staletí brání vesničany před zkázou. Aby dostála svým povinnostem, musí se vzdát muže, kterého miluje, a s ním i celé své vysněné budoucnosti. Adéla stojí před rozhodnutím, co všechno je ochotna obětovat, aby ochránila svou rodinu a sousedy.

Temná pohádka Rudý vlk, čerpá inspiraci z Červené Karkulky. Ale všechno, co je společné s Karkulkou jako takovou, jakou ji známe, tak je červený plášť a tak maximálně babička v chaloupce v lese. Ovšem vše ostatní je jiné, děsivé, krvavější a očekávejte, že zakopnete nejen o kořeny v lese, ale také o nějaké mrtvoly…

Adéla, hlavní hrdinka celého fantasy příběhu Rudý vlk, žije se svou matkou a sestrou v malé vesničce, obklopené lesem. Jenže ten jejich les není jen tak obyčejný, ozývají se z něj zvuky, hlasy, které vás vábí, abyste do něj vešli a jestli to uděláte, s největší pravděpodobností se už z něj nedostanete živí.
Adéla si je dobře vědoma všech rizik, které se s lesem pojí, ale musí tam chodit, protože její babička žije uprostřed toho lesa ve své chaloupce. Jednoho dne se k ní vydá a po cestě se stane něco, co ji už navždy změní a ona už nebude tou bezstarostnou a zamilovanou šestnáctiletou dívkou, jakou byla do té doby…

„Kdyby ale věděl, kdo skutečně jsi, bál by se tě. A muž se zbraní v ruce a strachem v srdci je nebezpečný úplně ve všem.“

Autorka se v případě temné pohádky Rudý vlk opravdu vyřádila. Mám pocit, že tam nechybí nic, abyste si řekli, že tohle není čtení pro děti a vážně nazývali tuto knihu pohádkou pro dospělé, ač ve vás bude pořád evokovat tu malou holčičku, tu Červenou Karkulku s košíkem plných dobrot.
Teď trochu upřesním, co jsem myslela tím „vyřádila se“. Neváhala jednomu hrdinovi jen tak useknout ruku, protože se někdo rozhodl mlčet, další postavě nechala rozsápat hrdlo, další zastřelila, dokonce došlo k upálení a čarodějnice to nebyla.
I když se to může zdát morbidní, tak to bylo napsáno skvěle, ani jsem se nad tím nepozastavila, to dělám až teď, až si sumíruju svůj názor na knihu při psaní této recenze. Jediné, s čím trochu bojuju, tak je konec vyprávění, ono je vše ukončené, ale velmi zvláštním způsobem, protože mám pocit, že autorka chtěla prohloubit pocit viny a zahanbení hlavní hrdinky na neúnosnou mez a mám za to, že tohle by šestnáctiletá dívka psychicky nezvládla a i na pohádku to bylo podle mne moc.

I přesto, že se mi ten konec nezamlouval, celkově je Rudý vlk naprosto skvělé čtení, které mne pohltilo a nechtěla jsem knihu odkládat. Pořád mě zajímalo, jak to všechno dopadne, jak se bude vyvíjet životní osud Adély, její rodiny a dokonce i Maxe, který mi byl fakt sympatický.
Ten popis temného lesa vůbec nebyl špatný, když se tam někdo vydal, ať už s lucernou nebo bez, měla jsem tendence obětovat své nehty, jen proto, aby se ve zdraví vrátil zpátky domů. Ale upřímně, nedokážu říct, komu tohle čtení doporučit. Musíte si ji sami přečíst a udělat si svůj vlastní názor, ovšem přikláním se k názoru, že zklamáni ze čtení určitě nebudete. 🙂

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Cosmopolis, kde si knihu Rudý vlk můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *