Rybářské pohádky – Zuzana Pospíšilová

Autor: Zuzana Pospíšilová
Ilustrace: Michal Sušina
Nakladatelství: Bambook
Rok vydání: 2019
Počet stran: 104

„Blanka vykoukla z okna. Když uviděla Vítka, srdce jí poskočilo. Častokrát na toho milého mládence tajně myslela, a teď stál přímo před ní.
„Pojď dál,“ vybídla Vítka. Ten chtěl od samé radosti do místnosti skočit oknem, ale Blanka ho zarazila a ukázala na dveře.“

Rybaření je pohádkové dobrodružství. Zalovte v Rybářských pohádkách a přesvědčte se o tom! Dozvíte se, proč už nikdy nikdo neuloví zlatou rybku, která ryba umí přičarovat lásku a proč mají sumci vousy. Uvidíte, že u vody nebo pod vodou se toho děje daleko víc, než se při pohledu na tiché rybáře zdá.
Další pohádkový sborník oblíbené autorky potěší zejména rybáře, ale zdaleka ne jen je.

Autorka Zuzana Pospíšilová mi opět dokázala, že umí psát poutavé vyprávění pro děti, které je zabaví, někdy poučí, někdy rozesměje a hlavně je bude bavit.
Rybářské pohádky nejsou jen pro rybáře nebo děti, které milují vodní svět. Jsou zde i princezny, vodníci nebo pohádkový dědeček.

Tato kniha obsahuje 20 kratších pohádek, ve kterých se vyskytují nejen nadpřirozené bytosti, jak už to tak v pohádkách bývá, ale také docela obyčejní lidé. Jako příklad dám mou nejoblíbenější pohádku, na kterou jsem v knize Rybářské pohádky natrefila a ta se jmenuje Pohádkový dědeček. V ní jde o to, že tento dědeček není kouzelný, ale umí nejlíp na celém světě vyprávět pohádky. A protože je nemá komu říkat, chodí okolo rybníku a snaží se povídat je rybářům, kteří chytají ryby, ale ti to vždy vypoklonkují. Někdy slušně, jindy méně slušně, a tak se nakonec dědeček uchýlí sám, na kraj rybníka a vypráví… A najednou jsou kolem něj, u břehy, snad všechny ryby. Každá poslouchá pohádky a potom se rybáři diví, že nemají úlovky, když všechny rybky plavou za dědečkem na pohádku. 🙂

„Podzimní sluníčko hezky hřálo. Jeho paprsky se odrážely od vodní hladiny, takže to vypadalo, jako by se na hladinu vysypal pytel blyštivých drahokamů. Ten pohled uchvátil nejen rybáře, kterých bylo okolo rybníka spousta, ale také jednoho dědečka. Nebyl to obyčejný dědeček, jakých jsou na světě tucty. Byl to pohádkový dědeček.“

Nejdříve něco k ilustracím, které má na svědomí Michal Sušina. Ilustrátorovi se povedly, fakt že jo. Působí hravě a mile, jsou krásně barevné, jsou jasné, takže čtenář bude vědět, co se na kterém obrázku ukazuje, jsou dostatečně velké a je jich tak akorát. Téměř na každé stránce.
Další výhodou pro malé čtenáře je to, že text je vytištěn větším fontem a krásně odřádkován, takže se bude dobře číst i těm méně zdatnějším.

Milí rodičové, vaše děti nemusí mít rády rybaření, stačí, když budou mít rády pohádky. A potom je kniha Rybářské pohádky tou správnou volbou, buď pro ně na čtení nebo pro vás k předčítání. Je lehká, pohádky jsou opravdu pěti-deseti minutovky, takže u toho dítko krásně usne nebo si procvičí čtení.
Za mě a mého syna můžu vřele doporučit, protože autorka ví, jak napsat pohádku, aby byla tou správnou pohádkou.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Bambook, kde si knihu Rybářské pohádky můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *