Seafire 1 – Ohnivý květ – Natalie C. Parker

Autor: Natalie C. Parker
Nakladatelství: Booklab/Slovart
Rok vydání: 2020
Počet stran: 343

„Jak asi dneska vypadá? Stále znovu se však vynořoval ten kluk z pláže, obrázek starý čtyři roky. Kluk s nosem spáleným od slunce a s jedním uchem trochu odstávajícím od hlavy, který se tak něžně usmíval, když jí zabodával nůž do břicha.“

Poutavý příběh kapitánky Kaledonie Styx, která se se svou dívčí posádkou plaví na lodi Mors Navis. Poté co její rodinu vyvraždil válečník Aric Athair a jeho krvežíznivá armáda, ocitla se Kaledonie sama uprostřed zrádných mořských vln. Stala se kapitánkou a posádku si sestavila z dívek a žen, které stejně jako ona přišly o všechno. Jejich cílem je přežít a pomstít se nepříteli, který se plaví na obávané lodi zvané Ohnivý květ. Podaří se jim to?
První díl trilogie Seafire, která svou energií připomíná dravou sílu Wonder Woman, už nadchl tisíce čtenářek a čtenářů. Je to kniha pro všechny, kdo mají rádi pirátské příběhy a věří v sílu přátelství a sesterství.

Chtěli jste se někdy stát piráty? Přemýšleli jste někdy nad tím, jaké je to žít celý svůj život jen a pouze na lodi? Necítit téměř vůbec pevnou zem pod nohama? Máte rádi hrdinky – superhrdinky, které ví, co je přátelství, láska k rodině a kamarádům, a které ví, že nejlepší lék na zlost a ublížení je pomsta?
Pokud jste aspoň jednou odpověděli ano, tak se rozhodně poohlédněte po knize Ohnivý květ. Tento příběh totiž splňuje všechny výše zmíněné požadavky.

Kaledonie žije se svou rodinou na lodi jménem Přízrak. Jsou v neustálém útěku a ukrývání se před tyranem, který se snaží ovládnout celý jejich svět. Onen tyran, Aric, využívá lidi pomocí drogy, kterou si je k sobě připoutá a oni plní vše, co mu na očích vidí. Doslova se stanou posedlí.
Jednoho dne je bohužel Přízrak potopen ve chvíli, kdy Kaledonie se svou nejlepší kamarádkou hledá na pevnině zásoby pro posádku. Je to chybou Kaledonie, ale ta to nikomu nepoví, protože má mnohem větší problém.
Chce pomstít smrt svých blízkých, chce pomstít potopení Přízraku. Chce pomstít zradu, které se na ni dopustila jedna ze Střel.
A proto vyplouvá se svou lodí Mors navis na dlouhou cestu za pomstou, uznáním, přátelstvím a pochopením.

Kaledonie si mne od začátku získala. Ač je v mnoha různých situacích popisována jako opravdová superžena, některé myšlenky byly příjemně lidské a obyčejné, takže jsem nepojala podezření, že by byla její postava nějakým způsobem přeháněna.
Jediné, s čím jsem měla trochu problém, tak bylo pirátské prostředí – což je na této sérii to nejdůležitější, takže je to vlastně zásadní chyba, ale věřím, že si svou představu v dalších dílech vypiluji.
Jde o to, že spousta věcí fungovala na určitých principech – hodně mechaniky, techniky, fyziky – já nevím, čeho všeho ještě, a místy to na mne bylo moc. Připadala jsem si, hlavně tedy ze začátku příběhu Ohnivý květ, zahlcena mírou informací. Následně se to zlepšovalo, stránku za stránkou, ale přesto mám díky tomu pocit, že mi čtení neodsýpalo tak, jak by mohlo, kdyby některé věci byly popsány jednodušeji.

„Ztráty jsou nevyhnutelné. Některé ztráty budou těžší než jiné. Dobře si zapamatuj tohle: Nikdy neriskuj víc, než jsi ochotná ztratit.“

A když už jsem u těch „výtek“, tak ještě jednu bych měla. Sice si nijak nezakládám na tom, že by nové, snové a fantazijní světy autorů měli mít mapy, pokud jsou dobře popsány, ale tady by to vůbec neuškodilo. Jelikož se s hrdiny pohybujeme na otevřeném moři, sem tam v nějakém přístavu a podél pobřeží, tak pro nějakou orientaci, kde je například Kostěná tlama, by to vůbec nebylo marné.

A co se mi naopak velmi líbilo na příběhu Ohnivý květ, tak byl způsob, jakým je popisováno přátelství a odhodlání. Některé momenty byly hodně silné, a ten fakt, že autorka do hrdinů dala velkou emoční linku pochopení a lásky k přátelům, působili jako lidé a ne jako stroje, které mají pouze sílu a odvahu.
Chladné logické uvažování převažovalo, žádné panikaření ani hysterčení, jak by si spousta lidí mohlo myslet kvůli ženským hrdinkám, se zde nekonalo, což je další plus.

Ohnivý květ je rozhodně příběh, do kterého byste se měli začíst bez velkého očekávání a pak budete příjemně překvapeni.
Věřím, že autorka v dalších dílech vykreslí svět a život na moři více barvitěji a tím pádem se jako čtenáři budeme více cítit piráty a ne jen náhodnými, zbloudilými cestujícími na obyčejné veslici.
Těším se na další díly, upřímně jsem velmi zvědavá, kam nás mořské větry zavedou…

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Booklab/Slovart, kde si knihu Ohnivý květ můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *