Sestra – Louise Jensenová

Autor: Louise Jensenová
Nakladatelství: Mladá Fronta
Rok vydání: 2018
Počet stran: 326

„Otevřu pusu, abych jí řekla, co se stalo, jenže mě napadne, jak absurdně by to znělo: Na silnici jsem potkala další auto a vyděsila jsem se. Myslím, že mě někdo sleduje. Příliš bujná fantazie, řekla by babička.“

Od smrti nejlepší kamarádky Charlie musí Grace pořád myslet na její poslední slova: „Grace, udělala jsem něco strašného. Snad mi odpustíš…“ Rozhodne se vyzvednout a otevřít schránku, kterou spolu coby patnáctileté dívky zakopaly v lese. Brzy začne být jasné, že je toho hodně, co o své nejlepší přítelkyni nevěděla. Třeba jak silně toužila po setkání s otcem, kterého nikdy nepoznala.
Grace začne po Charliině otci pátrat na vlastní pěst a objeví Annu, dívku, která o sobě tvrdí, že je Charliina nevlastní sestra. Anna jako by zaplnila prázdné místo po Charlie a po čase začne s Grace a jejím přítelem Danem dokonce bydlet. Jenže něco není v pořádku. Dan se chová divně, Grace se začnou ztrácet věci, má pocit, že ji někdo sleduje, kdosi proti ní vede štvavou kampaň, kvůli níž dočasně přijde o místo…
Je možné, že si to všechno jen namlouvá, nebo se přiblížila pravdě o Charlie a Anně a teď se ocitla v hrozném nebezpečí?

Louise Jensenová je úspěšnou autorkou psychologických thrillerů. Její knihy byly dosud přeloženy do devatenácti jazyků a prodalo se jich kolem milionu výtisků. Dostaly se do žebříčků nejprodávanějších titulů v USA Today a Wall Street Journal a zajistily Louise nominaci za nejlepšího debutujícího autora na serveru Goodrads za rok 2016.
Louise žije s manželem a dětmi v Northamptonshiru v Anglii. Více se o ní a jejích knihách můžete dozvědět na jejích stránkách www.louisejensen.co.uk, kde pravidelně bloguje a komunikuje se svými čtenáři.

Nenechte se zmást růžovou obálkou, která může působit tak nějak něžně. Kniha Sestra rozhodně není žádným sladkým románkem, u kterého se budete rozplývat radostí a štěstím. Je to kniha o nenávisti, zradě, o velké pavučině lží, která se okolo všech hrdinů obmotává stále víc a hrozí, že všichni budou udušeni a usmrceni. Tohle byla jízda, kterou jsem si užila a jsem z knihy přímo nadšená!

Nejdříve jsem měla v plánu vám lehce nastínit děj. Ale po napsání oficiální anotace z knihy mám pocit, že všechna slova už by byla zbytečná. V anotaci je vše nastíněno naprosto perfektně, takže na mě zbývá už jen vám napsat, jak na mne kniha, hrdinové, celý příběh a vůbec všechno působilo. I když nevím, jestli se mi to dost dobře podaří, protože tohle bylo opravdu něco!

Grace a Charlie. I když byly obě nejlepší kamarádky, působily na mě upřímně, pořád jsem od Charlie očekávala nějaký podraz. Nevím proč, ale stále jsem byla ve střehu. Potom bych ráda zmínila „kečupového“ Dana. Je to Gracin přítel a partner a ten kluk byl teda na facku. No fakt, holky, vy které to budete číst, připravte se, že byste mu opravdu s chutí daly někdy ránu.
A ještě Lexie. Na tuhle postavu si neumím udělat jednoznačný názor. V jednu chvíli jsem ji nenáviděla, jak mohla spoustu věcí udělat, ale pak jsem ji naopak litovala a zase chápala. Bylo to s ní jako na houpačce.
Ale co autorka zvládla na jedničku, tak byla charakteristika všech postav. Najdete tam od hodných a milých lidí, až po opravdové mrchy a potvory, všechny budete milovat, nenávidět, některé obojí, ale rozhodně se s nimi nebudete nudit. Byla to celá škála různých povah a já to milovala po celou dobu čtení.

„Zaváhám jen na okamžik, než vyběhnu ven na dvůr. Kolem houpaček se tísní chumel křičících dětí. Když se mezi nimi protlačím, spatřím Emily na umělém trávníku, ruku zkroucenou v nepřirozeném úhlu. Před očima se mi udělá mlha. Emily se přetransformuje v tátu, jak ležel tenkrát před tou spoustou let na silnici. Zapotácím se a svezu se na kolena.“

Psychologický thriller Sestra je skvělým čtením, které mne dostalo do kolen. Líbilo se mi prostředí, líbily se mi postavy a hlavně se mi líbila zápletka. Ve chvíli, kdy mi došlo, kdo doopravdy Anna je, tak mi spadla brada. Musím se přiznat, že jsem to vůbec netušila a když autorka do její minulosti lehce zapletla i Dana, už vůbec mi to na mysl nepřišlo.
Když se blížil závěr a pomalu jsem začala chápat souvislosti, měla jsem chuť tleskat rukama a vykřikovat, že tohle je geniální. Byla jsem příběhem naprosto pohlcena a užívala si každou stránku.
Je pravdou, že poslední kapitola s Grace mne trochu překvapila a sama nevím, co bych ji přála. Jestli to má zkusit nebo ne. A tady se dostávám i k mé otázce k vám – až si tohle přečtete, co byste udělali vy? Nechali byste řeku téct dál a šli s proudem nebo se vrátili pod vodopád? 🙂

Pokud je Sestra autorčinou prvotinou, jsem velmi zvědavá na další knihy. Ukázala mi, že umí pracovat nejen s postavami, ale také s napětím a dokáže čtenáře doslova přikovat k židli. Uměla mě donutit, abych každou volnou minutu četla, abych šla spát mnohem později než normálně, abych se nedokázala soustředit na nic jiného, než na příběh a na to, jak všechno dopadne.

Tento příběh má logiku. Hlavu i patu. Nic není překombinované, vše je jasně vysvětlené. Kapitoly jsou nadepisovány jako „Tenkrát“ a „Teď“ a proto vždy čtenář ví, kde se nachází. Kniha do puntíku splnila očekávání, a s radostí ji doporučím každému, kdo má chuť na chytrý psychologický thriller, který jej nenechá vydechnout, dokud nedočte.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Mladá Fronta, kde si knihu Sestra můžete objednat.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *