Sestry z vinice – JoAnn Ross

Autor: JoAnn Ross
Nakladatelství: Metafora
Rok vydání: 2022
Počet stran: 376

„Když vzpomínal na noci, kdy s Becky seděli v autě zaparkovaném pod hvězdami, skoro slyšel, jak se mu jeho žena směje a říká mu, že je ironické, že zrovna on se děsí toho, co by jeho dcera mohla dělat s kluky.
Aubrey je chytrá dívka, připomněl si Gideon. Nebo byla, dokud její dospívající mysl neovládli mimozemšťané.“

Válečný fotograf Jackson Swann se účastnil mnoha konfliktů – a když zemřel, jeden za sebou také zanechal. Jackson měl tři dcery, každou s jinou matkou, a ty teď zjistily, že po otci zdědily nejen podíl na rodinné oregonské vinici, ale především rodinu, po které opravdu netoužily.
Tess po úspěšné kariéře dětské televizní hvězdy poprvé zažívá krizi identity a truchlí nad ztrátou absentujícího otce, kterým celý život opovrhovala.
Charlotte, vychovaná jako pravá jižanská dáma, se své kariéry naopak vzdala ve prospěch manželových politických ambic. V nejhorší den svého života se dozvídá nejen to, že její zbožňovaný otec zemřel, ale také že má dvě sestry, o kterých nevěděla, a její manžel ji podvádí.
Natalie, dcera Jackovy milenky, o svých sestrách vždy věděla a děsila se dne, kdy se Tess a Charlotte dozví o ní.
Poté, co sestry zdráhavě dorazí na vinici, jsou okouzleny matriarchou rodu Swannových i okolním prostředím, a brzy se dozvídají o poutavé rodinné historii, sahající do Francie v období druhé světové války, a o zraněném americkém vojákovi, jehož odkaz zdědily – a který nyní může změnit celý jejich život.

Sestry z vinice je příběhem, který je předvídatelný. Už od začátku budete mít tušení, kam celé vyprávění směřuje, a ač vás možná pár chvil překvapí, stejně tak nějak vnitřně budete vědět, jak to dopadne. Ovšem to nic nemění na tom, že tato kniha byla po čertech milým a skvělým čtením.

Natalie, Tess, Charlotte a Madeleine. Tyto čtyři ženy mají jednoho společného jmenovala a tím je válečný fotograf, Jackson Swann. První tři zmíněné ženy pojí pouto sesterské a poslední jmenovaná je jeho matkou.
Nikdy se nesetkaly, myslím tím všechny čtyři ženy – tedy až na jednu výjimku – na Charlotte, která to privilegium měla a nejen, že o sestrách věděla, znala osobně i svou babičku.
Jak je to možné, že o sobě neměly ani tušení? Jak je to možné, že muž má dcery, které o sobě neví navzájem? Co na to říká jeho matka? To vše se dozvíte v poutavém příběhu v knize Sestry z vinice. A věřte mi, budete překvapeni, jakým směrem se vše bude ubírat.

„Děkuju, tati. Možná jsi mi nebyl neustále nablízku. Ale vždycky jsi přijel, když jsem tě potřebovala.“ A rozhodla se, že to je to, co dělá dobrého otce. Najednou pocítila, jak se její srdce pomalu začíná zacelovat.“

Každá z žen má svůj vlastní životní příběh, který vám autorka velmi zblízka zprostředkuje. Na začátek chci zdůraznit, že vyprávění Sestry z vinice napsala JoAnn Ross jednoduše a přímočaře, takže se nemusíte obávat, že byste měli zmatek ve jménech a neorientovali se, kdo je kdo a co je jeho životním osudem.
Líbí se mi, že autorka dala každé hrdince jiné povahové vlastnosti, udělala z nich tři naprosto odlišné osoby, ale přitom v jednom okamžiku stejné, sjednocené bytosti.

Děj se odehrává v přítomnosti, na vinicích, kde Rulandské modré doslova teče proudem. Pokud patříte mezi milovníky vína, určitě mějte po ruce nějakou tu lahvinku, protože čtení ve vás naladí chuťové pohárky na pár decí dobrého vína.
Sestry z vinice je příběhem, který se odehrává (alespoň z části), také za druhé světové války, ale jen okrajově, ve chvílích, kdy Madeleine, babička žen, vzpomíná na své mládí – na to, jak se seznámila se sestřeleným pilotem, který její život naprosto a diametrálně změnil, a jejich společný pohled na svět, ač pod nadvládou Hitlera a poté už po osvobození, pomůže třem hrdinkám v jejich pokračování vlastního osudu.

Jestli hledáte nějaké čtení na léto, ať už k vodě, na dovolenou nebo jen tak na zahradu na lehátko, určitě doporučuji Sestry z vinice. Je to milý příběh, který sice je předvídatelný, a možná i lehce zapomenutelný, ale v ten okamžik, kdy se ocitnete v Oregonu mezi vinohrady, si budete užívat naprostou čtecí pohodu. A ač je závěr až příliš jako z červené knihovny v některých věcech, tak mi můžete věřit, že to ničemu nevadí – však taky proč? Je léto, letní lásky, které se objeví, můžou být i trvalejšího charakteru, takže je potřeba se naladit i na tu romantickou vlnu, no ne?! 🙂

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Metafora, kde si knihu Sestry z vinice můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *