Sex za časů královny Viktorie – Fern Riddellová

Autor: Fern Riddellová
Nakladatelství: Beta
Rok vydání: 2019
Počet stran: 216

„Člověk coby živočišný druh je tvořen dvěma základními elementy, a to mužským a ženským. Je známo, že mužský element představuje moudrost, jistou vznešenost a sílu, zatímco ženský element vždy reprezentuje eleganci, krásu, oddanost, lásku, trpělivost a intuici. Fyzické spojení těchto dvou elementů, mužského a ženského, nám umožňuje plodit potomstvo a vytvářet rodinnou linii.“

Jak to bylo se sexualitou a sexuální osvětou za časů královny Viktorie? Jaké skandály hýbaly společností a jaké rady dostávaly od svých matek dospívající děvčata a nevěsty před svatební nocí? Zajímavý průvodce sexuální tematikou v nepříliš dávné historii, nabízející čtenářům nejen úsměvné chvilky při představách, jak prožívali svou tělesnost jejich prapra- babičky, ale i poučení o „strastech a slastech“ života v 19. století. 

Jestli si tak jako já myslíte, že devatenácté století bylo stoletím puritánů, pokud tak, jako já, máte z jiných knih načteno, jak se všichni stavěli k sexu a sexuálním praktikám, možná by bylo záhodno nakouknout do knihy Sex za časů královny Viktorie, protože budete vyvedeni z omylu – opět tak jako já. 🙂

Nemusíte se bát, že při čtení knihy Sex za časů královny Viktorie se budete červenat až na … zádech, takže ji čtěte kdekoliv, kde budete mít možnost.
Když jsem procházela jednotlivými stránkami, docela jsem se divila, jak lidé v době, kterou já beru za opravdu „nesexuální“ byli myšlením daleko. Dál, než se na první pohled opravdu zdá a tak získávám názor, že ty puritány z nich dělají autoři jiných knih schválně, aby daly svým knihám větší „napětí“.

Na začátku čtení vás autorka seznámí s tím, proč knihu napsala, jak k tomu přistupovala. Následuje jakýsi „seznam“ či výpis a jejich rozebrání jednotlivých hesel, jak se na ně pohlíželo v učených knihách a spisech. Jako například spis Dr. Dommicka, ohledně všeobecných témat – sexuální touhy, celibátu či masturbace.

Další zastávkou je spis paní Dollymopové, která radí svobodným ženám a přiznám se, že tady jsem se opravdu bavila a sdílela s paní spoustu jejich názorů – ano! překvapivě!
Kdy se vdát, zdraví a móda, samozřejmě měsíčky a hlavně, flirtování. U flirtování se zastavím, protože to mne bavilo? Schválně, jak flirtujete s někým, kdo se vám líbí? Hážete po něm očkem? Usmějete se a doufáte, že jej zaujmete? Nebo si natáčíte vlasy na prst a smyslně olizujete rty? :-))
Tehdy, v devatenáctém století na to šly holky mnohem fikaně, třeba pomocí vějíře nebo slunečníku a chlapci (o tom ale už v dalším spisu reverenda Jamesona) pomocí rukavic nebo klobouku. Chcete vědět, jak to dělali a co které gesto znamenalo? Tak to už se dozvíte v knize Sex za časů královny Viktorie, ovšem naučit se a zapamatovat si to, klobouk dolů! 🙂

„Muži se stejně jako ženy musejí vyhýbat špatné společnosti, nevhodným knihám a hrubé mluvě. Děsivý je i vliv prostopášných obrázků, které mají za účel podněcovat vášně a svádět k nemravným myšlenkám a k neřestem. Po zemi kolují tisíce takových obrázků; roznášejí je agenti, jejichž jediným posláním je šířit tento zlořád a ničit životy nespočtu mladých mužů.“

A takových kapitol, respektive spisů, které se zabývají vším možným, co se může vztahu muže a ženy týkat, je tam pár dalších, od jiných učených či jinak známých lidí.
Samozřejmě se autorka nevyhnula ani hračkám, které patří do ložnice, či těhotenství, neplodnosti.
Osobně mě nejvíce pobavila kapitola nazvaná hysterie a hlavně, jak se ji zbavit. Tady tato část myšlenek lidí z viktoriánské Anglie je trochu mimo mísu, ale proti gustu… Víte jak se to říká. 🙂

Líbí se mi, že v knize Sex za časů královny Viktorie není pouze psaný text, ale najdete tam i dobové fotografie či kresby. Není jich mnoho, ale rozhodně je to příjemné zpestření samotného čtení.
K tomu všechen text je napsán tak, aby to působilo jako „článek“, takže se střídají fonty písma, informace o každé situaci, okamžiku či pomůcce, jsou napsány jednoduše, čitelně a hlavně zajímavě.

Věřím, že se kniha bude líbit všem, kteří se zajímají nejen o historii politickou, ale také svým způsobem společenskou. O tom, jak kdysi žili a řešili témata, která jsou v dnešní, naší společnosti už zcela normální, napsala autorka čtivou, populárně naučnou knihu, takže se po ní poohlédněte.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Beta, kde si knihu Sex za časů královny Viktorie můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *